Polecamy
Jakie właściwości i zastosowanie ma poliwęglan?
Technologie

Jakie właściwości i zastosowanie ma poliwęglan?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Poliwęglan jest materiałem o niezwykle szerokim zastosowaniu. To tworzywo wykorzystywane jest w budownictwie zarówno przy stawianiu budynków mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Dzięki swoim właściwościom poliwęglan jest materiałem uniwersalnym i pod wieloma względami niezastąpionym. Poznaj cechy i zastosowanie tego wszechstronnego tworzywa.  

Poliwęglan – właściwości fizyczne  

Podstawową właściwością poliwęglanu, o której należy wspomnieć na wstępie, jest jego udarność, czyli odporność na uderzenia. Parametr ten określa, jaka siła musi zostać użyta, aby złamać lub uszkodzić dane tworzywo. Udarność poliwęglanu to aż 10 kJ/m2. Jeśli porównać tę właściwość z innymi materiałami, plexi jest 10 razy bardziej wytrzymałe na uderzenia, a szkło aż 25 razy mniej odporne na uszkodzenia.  

Do właściwości fizycznych poliwęglanu należy również łatwa obróbka mechaniczna. Tworzywo można bez większego oporu ciąć i formować. Jego dodatkową zaletą jest lekkość, poliwęglan jest bowiem o około połowę lżejszy od szkła. Z właściwości fizycznych poliwęglanu należy wziąć też pod uwagę wysoką przezroczystość i dobrą przepuszczalność światła. Bezbarwne panele poliwęglanowe mają przepuszczalność światła, która wynosi od 64 do aż 82% w zależności od grubości płyty. Więcej zalet poliwęglanu poznasz na stronie https://www.robelit.pl/

Poliwęglan – właściwości termiczne  

O szerokiej gamie zastosowania poliwęglanu decydują również jego właściwości termiczne. Tworzywo to może być poddawane bardzo szerokiemu zakresowi temperatur (od -30°C nawet do +120°C). Pozwala to na zastosowanie poliwęglanu, na przykład w przemyśle ciężkim czy lotnictwie. Doskonała izolacja termiczna, jaką zapewnia płyta poliwęglanowa komorowa oraz lita sprawia, że oba rodzaje paneli wykorzystywane są przy budowie między innymi szklarni. Przy omawianiu właściwości termicznych poliwęglanu warto wspomnieć także o tym, że jest to tworzywo niepalne i samogasnące. 

Poliwęglan – zastosowanie  

Poliwęglan jest tworzywem o niesamowicie szerokim zastosowaniu. Z tego tworzywa korzysta przede wszystkim przemysł budowlany. Z poliwęglanu buduje się wspomniane już szklarnie, jednak najczęściej można spotkać go w budynkach użytkowych oraz mieszkalnych. Wszelkiego rodzaju przeszklenia w nowoczesnych budynkach wykonywane są właśnie z poliwęglanu.

Zastosowanie poliwęglanu w budownictwie to między innymi dachy w nowoczesnych obiektach przemysłowych, handlowych i sportowych i różnego rodzaju zadaszenia, a także balustrady wewnętrzne i zewnętrzne, ogrody zimowe, witryny sklepowe czy ekrany akustyczne. Wysoki stopień udarności tego materiału sprawia, że wykorzystuje się go nie tylko w budownictwie, lecz także przy budowie różnego rodzaju osłon, a nawet jako jedną z warstw szyb kuloodpornych. 

Właściwości poliwęglanu sprawiają, że jest to materiał, który można zastosować praktycznie wszędzie. Najszerzej korzysta z niego przemysł budowlany, ponieważ jest on doskonałym zastępnikiem szkła w budownictwie. Jego udarność i przepuszczalność światła daje mu ogromną przewagę nad szkłem. Budownictwo to jednak nie jedyna branża, która wykorzystuje to niezwykłe tworzywo. W przemyśle ciężkim, lotniczym, a nawet w ogrodnictwie można znaleźć elementy wykonane z poliwęglanu. Z pewnością jest to nowoczesne i warte poznania tworzywo.

Zdj. główne: Дмитрий Хрусталев-Григорьев/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto kupić robota planetarnego?
Czy warto kupić robota planetarnego?
Robot planetarny pełni wiele funkcji. Zobacz czy to urządzenie dla Ciebie.
Jak zdobyć szybką gotówkę? Sprawdź najlepsze oferty pożyczek ratalnych!
Jak zdobyć szybką gotówkę? Sprawdź najlepsze oferty pożyczek ratalnych!
Jak zdobyć gotówkę w sytuacji nagłej potrzeby? Kto udziela szybkich pożyczek gotówkowych i jakie są warunki ich spłacania? Wejdź na sowafinansowa.pl i sprawdź ranking najlepszych ratalnych pożyczek pozabankowych i znajdź ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.
Jak wydać mniej na zakupach w supermarkecie?
Jak wydać mniej na zakupach w supermarkecie?
Wystarczy kilka trików, abyś zaoszczędził na zakupach w supermarkecie. Możesz mieć więcej pieniędzy w portfelu!
Ostatnie wpisy