Polecamy
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
Technologie

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pożar to jedno z najbardziej przerażających zdarzeń, jakie może mieć miejsce w domu. Niestety wystarczy nawet niewielki błąd, niezgaszona świeczka lub nieodpowiednio zabezpieczona instalacja elektryczna, aby jedna iskra wznieciła pożar w całym domu. Zobacz, jak możesz zabezpieczyć swoje domostwo przed rozprzestrzenieniem się ognia.   

Czujnik dymu i alarm przeciwpożarowy  

Każdy ogień, podczas spalania różnych materiałów emituje mnóstwo dymu. Już nawet niewielki płomień, którym zajęła się patelnia, zasłona czy koc, mogą spowodować duże zadymienie w pomieszczeniu. Czujniki dymu w takich sytuacjach aktywują głośny, donośny alarm, który zawiadomi o pożarze domowników oraz całą okolicę. Sygnał skutecznie obudzi wszystkich mieszkańców oraz automatycznie wyśle zawiadomienie o pożarze do odpowiednich służb, które wezwą na miejsce straż pożarną. Na stronie ivolta.pl znajdziesz właśnie takie czujniki wraz z sygnalizatorami, które w przypadku wystąpienia pożaru zadbają o bezpieczeństwo wszystkich w okolicy.   

Zraszacze sufitowe   

Elementem systemu przeciwpożarowego w domu mogą być także specjalne zraszacze sufitowe, które automatycznie uruchamiane są przez czujnik dymu, w który są wyposażone. Woda ze zraszaczy skutecznie ugasi powstały pożar, ponieważ jest ona wylewana bardzo obficie. Minusem posiadania zraszaczy jest ryzyko uruchomienia ich przez przypadek lub błąd urządzenia. Przy tanich, mniej zaawansowanych modelach zdarzają się przypadki, w których system uruchamia się sam lub pod wpływem najmniejszego impulsu. Duża ilość wody uwolniona przez zraszacze bez takiej konieczności może powodować wiele szkód. Przede wszystkim zalanie mieszkania i zniszczenie podłóg, ale również uszkodzenie wszelkich sprzętów elektronicznych. Jeśli więc chcesz zdecydować się na montaż tego rodzaju systemu przeciwpożarowego, zainwestuj w naprawdę dobry i zaawansowany model urządzenia. 

Inteligentne czujniki temperatury    

Innym bardzo wyraźnym indykatorem pożaru jest nagły i duży skok temperatury w domu. Nie każdy pożar generuje duże ilości dymu i czasem, kiedy dymu jest już na tyle dużo, by uruchomić alarm, na uratowanie domu jest już za późno. Warto więc wyposażyć dom dodatkowo w czujnik temperatury, który możesz ustawić na konkretne wartości. Są również inteligentne modele czujników, które same wyczuwają temperaturę. Takie czujniki potrafią wykryć niebezpieczeństwo w postaci gwałtownej zmiany temperatury spowodowanej zaprószeniem ognia. Nagły skok temperatury albo jej wzrost do poziomu ponad 50 stopni to dla urządzenia sygnał do wszczęcia alarmu. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na co zwracać uwagę, wybierając parasol gastronomiczny?
Na co zwracać uwagę, wybierając parasol gastronomiczny?
Jakie rodzaje maja parasole gastronomiczne? Na co zwracać uwagę, przy ich wyborze? Jak może efektywnie wykorzystać taki parasol do marketingu?
Balia ogrodowa – jak zrobić?
Balia ogrodowa – jak zrobić?
Nie chcesz wydawać kilku tysięcy na zakup balii? Przeczytaj, jak ją zrobić!
Letnie lekkie sałatki – 4 ciekawe propozycje
Letnie lekkie sałatki – 4 ciekawe propozycje
Zbliża się przyjęcie, a Ty nie masz pomysłu na smaczne, letnie sałatki? Sprawdź 4 ciekawe propozycje, którymi zaskoczysz swoich gości!
Ostatnie wpisy