Polecamy
Nowoczesne rozwiązania dla domu – jakie warto rozważyć?
Technologie

Nowoczesne rozwiązania dla domu – jakie warto rozważyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ogrzewanie domu to najkosztowniejsza z instalacji biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Z tego też powodu coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań, które umożliwią obniżenie rachunków oraz zapewnią wygodną obsługę i spokój na długi czas. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele ciekawych metod ogrzewania, które są znacznie lepsze i o wiele bardziej efektywne od konwencjonalnych sposobów pozyskiwania ciepła. Jest ich jednak zbyt dużo, by opisać je wszystkie za jednym razem, dlatego też w tym artykule przybliżymy ci bliżej dwa z nich. W dzisiejszym wpisie przeczytasz o rekuperacji oraz pompach ciepła, dowiesz się na czym polegają tego typu rozwiązania oraz poznasz ich zalety.

Rekuperacja, czym jest? 

Rekuperacja w domu jest to sposób wentylacji mechanicznej, który prowadzi do wymiany powietrza znajdującego się w budynku, przy jednoczesny, odzyskaniu ciepła pochodzącego z powietrza ,,zanieczyszczonego’’, czyli wywiewanego. Cały proces wykorzystuje minimalną ilość energii, dzięki czemu jest on zupełnie nieszkodliwy dla środowiska i korzystnie wpływa na naszą planetę. Tak małe zużycie energii umożliwia nam również zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Mechanizm ten polega na wyciąganiu powietrza znajdującego się wewnątrz budynku w obu kierunkach jednocześnie. Należący do instalacji rekuperator pozbywa się powietrza ,,zanieczyszczonego’’, a następnie wykorzystuje jego ciepło do ogrzania powietrza znajdującego się w pomieszczeniach. Interesujące jest to, że oba te obwody nie łączą się ze sobą w żaden sposób.

Zalety rekuperacji 

Wiemy już na czym polega cały ten proces i czemu służy. Teraz pora wyjaśnić czemu coraz więcej Polaków decyduje się na wykorzystanie w swoim domu właśnie takiego rozwiązania. Przede wszystkim rekuperacja zapewnia wszystkim domownikom niebywały komfort użytkowania. Umożliwia sterowanie ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza oraz montaż energooszczędnego, gruntowego wymiennika ciepła odzyskującego energię z gleby. Możemy regulować nawet do pewnego stopnia wilgotność powietrza, dzięki znacznie bardziej zadbamy o nasze zdrowie. Ponadto to koszty obsługi całej instalacji wynoszą ok. 30 groszy dziennie, a jedynym dodatkowym stałym wydatkiem jest coroczna wymiana filtrów oraz serwis. 

Jak działają pompy ciepła?

Przybliżyliśmy już wam proces rekuperacji, a zatem przyszedł czas na wyjaśnienie zasad funkcjonowania pomp ciepła, które stanowią jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej ekologicznych metod pozyskiwania ciepła. Pompy ciepła dla domu to urządzenia grzewcze, które wyjątkowo do wytworzenia ciepła nie wykorzystują procesu spalania. Nie produkują one samodzielnie energii, a jedynie wykorzystują tę zgromadzoną w naturze. Z uwagi na źródło, z którego korzystają wyróżniamy 3 ich rodzaje: pompy wodne, gruntowe oraz powietrzne. Wykorzystują one procesy termotydamiczne, dzięki czemu są w stanie przetworzyć energię pierwotną i dostarczyć ją potem do instalacji grzewczych. Takie rozwiązanie pozwala dostarczyć tyle energii, ile aktualnie wynosi zapotrzebowanie danego użytkownika. 

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła stanowią obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań jeśli chodzi o ogrzewanie naszych domów. Posiadają one mnóstwo zalet, a najważniejsze z nich to:

  • efektywne wykorzystanie energii odnawialnej,
  • brak emisji szkodliwych substancji zagrażających środowisku,
  • znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie,
  • bezobsługowe funkcjonowanie,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • 100% bezpieczeństwo użytkowania i brak ryzyka wybuchu,
  • żywotność wynosząca ok. 30 lat. 

Plusów jest rzecz jasna o wiele więcej, jednak nie sposób wymienić ich wszystkich w jednym artykule. Pewne jest jednak to, że nowoczesne metody ogrzewania są o wiele lepsze zarówno dla naszego portfela i bezpieczeństwa jak i środowiska. Jest to powód dla którego warto poważnie zastanowić się nad rezygnacją z konwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Katar sienny – jak z nim walczyć domowymi sposobami?
Katar sienny – jak z nim walczyć domowymi sposobami?
Cierpisz na katar sienny i nie możesz się z nim uporać? Sprawdź, jakie środki w Twoim domu pomogą się go pozbyć!
Folia aluminiowa na okno – jak jej użyć?
Folia aluminiowa na okno – jak jej użyć?
Istnieją produkty, które wyróżniają się mnogością zastosowań. Jednym z nich jest niepozorna i niewiele kosztująca folia aluminiowa. Do jej mało typowych sposobów wykorzystania należy ochrona przed skrajnymi temperaturami. Aby wnętrzu domu lub mieszkania nie zagrażało zbytnie nagrzanie bądź wychłodzenie, możesz umieścić folię w oknie. Zapoznaj się z naszym wpisem i sprawdź, jak to zrobić!
Na podstawie jakich cech wybrać odpowiedni zestaw naczyń na specjalne okazje?
Na podstawie jakich cech wybrać odpowiedni zestaw naczyń na specjalne okazje?
Odkryj, jak wybierać idealne zestawy naczyń na specjalne okazje. Poradnik zbierający wskazówki od ekspertów branży i recenzje najmodniejszych wzorów i marek naczyń.
Ostatnie wpisy