Polecamy
Nowoczesne rozwiązania dla domu – jakie warto rozważyć?
Technologie

Nowoczesne rozwiązania dla domu – jakie warto rozważyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ogrzewanie domu to najkosztowniejsza z instalacji biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Z tego też powodu coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań, które umożliwią obniżenie rachunków oraz zapewnią wygodną obsługę i spokój na długi czas. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele ciekawych metod ogrzewania, które są znacznie lepsze i o wiele bardziej efektywne od konwencjonalnych sposobów pozyskiwania ciepła. Jest ich jednak zbyt dużo, by opisać je wszystkie za jednym razem, dlatego też w tym artykule przybliżymy ci bliżej dwa z nich. W dzisiejszym wpisie przeczytasz o rekuperacji oraz pompach ciepła, dowiesz się na czym polegają tego typu rozwiązania oraz poznasz ich zalety.

Rekuperacja, czym jest? 

Rekuperacja w domu jest to sposób wentylacji mechanicznej, który prowadzi do wymiany powietrza znajdującego się w budynku, przy jednoczesny, odzyskaniu ciepła pochodzącego z powietrza ,,zanieczyszczonego’’, czyli wywiewanego. Cały proces wykorzystuje minimalną ilość energii, dzięki czemu jest on zupełnie nieszkodliwy dla środowiska i korzystnie wpływa na naszą planetę. Tak małe zużycie energii umożliwia nam również zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Mechanizm ten polega na wyciąganiu powietrza znajdującego się wewnątrz budynku w obu kierunkach jednocześnie. Należący do instalacji rekuperator pozbywa się powietrza ,,zanieczyszczonego’’, a następnie wykorzystuje jego ciepło do ogrzania powietrza znajdującego się w pomieszczeniach. Interesujące jest to, że oba te obwody nie łączą się ze sobą w żaden sposób.

Zalety rekuperacji 

Wiemy już na czym polega cały ten proces i czemu służy. Teraz pora wyjaśnić czemu coraz więcej Polaków decyduje się na wykorzystanie w swoim domu właśnie takiego rozwiązania. Przede wszystkim rekuperacja zapewnia wszystkim domownikom niebywały komfort użytkowania. Umożliwia sterowanie ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza oraz montaż energooszczędnego, gruntowego wymiennika ciepła odzyskującego energię z gleby. Możemy regulować nawet do pewnego stopnia wilgotność powietrza, dzięki znacznie bardziej zadbamy o nasze zdrowie. Ponadto to koszty obsługi całej instalacji wynoszą ok. 30 groszy dziennie, a jedynym dodatkowym stałym wydatkiem jest coroczna wymiana filtrów oraz serwis. 

Jak działają pompy ciepła?

Przybliżyliśmy już wam proces rekuperacji, a zatem przyszedł czas na wyjaśnienie zasad funkcjonowania pomp ciepła, które stanowią jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej ekologicznych metod pozyskiwania ciepła. Pompy ciepła dla domu to urządzenia grzewcze, które wyjątkowo do wytworzenia ciepła nie wykorzystują procesu spalania. Nie produkują one samodzielnie energii, a jedynie wykorzystują tę zgromadzoną w naturze. Z uwagi na źródło, z którego korzystają wyróżniamy 3 ich rodzaje: pompy wodne, gruntowe oraz powietrzne. Wykorzystują one procesy termotydamiczne, dzięki czemu są w stanie przetworzyć energię pierwotną i dostarczyć ją potem do instalacji grzewczych. Takie rozwiązanie pozwala dostarczyć tyle energii, ile aktualnie wynosi zapotrzebowanie danego użytkownika. 

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła stanowią obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań jeśli chodzi o ogrzewanie naszych domów. Posiadają one mnóstwo zalet, a najważniejsze z nich to:

  • efektywne wykorzystanie energii odnawialnej,
  • brak emisji szkodliwych substancji zagrażających środowisku,
  • znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie,
  • bezobsługowe funkcjonowanie,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • 100% bezpieczeństwo użytkowania i brak ryzyka wybuchu,
  • żywotność wynosząca ok. 30 lat. 

Plusów jest rzecz jasna o wiele więcej, jednak nie sposób wymienić ich wszystkich w jednym artykule. Pewne jest jednak to, że nowoczesne metody ogrzewania są o wiele lepsze zarówno dla naszego portfela i bezpieczeństwa jak i środowiska. Jest to powód dla którego warto poważnie zastanowić się nad rezygnacją z konwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Projektowanie wnętrz z profesjonalistą, czyli o tym, dlaczego warto zdecydować się na pomoc architekta
Projektowanie wnętrz z profesjonalistą, czyli o tym, dlaczego warto zdecydować się na pomoc architekta
Zmiana wyglądu naszego mieszkania to ważna decyzja, której skutki odczujemy na co dzień. Projektowanie wnętrz z profesjonalistą może być kluczowym elementem, który przekształci nasze pomieszczenia w przestrzeń spełniającą nasze marzenia.
Kiedy skorzystać z pomocy przy aranżacji wnętrz?
Kiedy skorzystać z pomocy przy aranżacji wnętrz?
Dowiedz się, czym zajmuje się architekt wnętrz w jaki sposób może Ci pomóc zaaranżować Twoje mieszkanie. Sprawdź, kiedy powinieneś skorzystać z pomocy specjalisty, a potem ciesz się efektami współpracy z profesjonalistą przez lata.
Jak zrobić cukrowy peeling kawowy?
Jak zrobić cukrowy peeling kawowy?
Chcesz zrobić samodzielnie peeling kawowy? Zobacz nasz poradnik krok po kroku w formie wideo!
Ostatnie wpisy