Polecamy
Jakie są rodzaje spawarek?
Technologie

Jakie są rodzaje spawarek?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć przed wyborem spawarki?

Na rynku znajduje się mnóstwo spawarek, a zakup odpowiedniej stanowi z tego względu coraz większy kłopot. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim sposobem pracy, konstrukcją, lecz także szczegółowymi parametrami, dzięki którym sprawdzą się doskonale w jednej tylko pracy, podczas gdy w innej nie będą optymalnym wyborem. Dowiedz się wszystkiego na temat najpopularniejszych urządzeń spawalniczych i dokonaj wyboru świadomie na podstawie wszystkich parametrów. Uprzedzamy – wpływ na wybór mają nawet te z pozoru najmniej istotne!

Do czego służą i jak działają spawarki?

Spawarki to urządzenia przeznaczone do spawania ręcznego lub zautomatyzowanego, czyli do łączenia ze sobą kilku rodzajów materiałów, w tym metalu i aluminium, i uzyskania w ten sposób ciągłego, pewnego połączenia. Narzędzia spawalnicze są w dalszym ciągu szeroko użytkowane przez specjalistów-spawaczy, którzy doskonale znają sposób obróbki poszczególnych materiałów oraz ich szczegółową charakterystykę. Jednak i oni mają niemały problem z wyborem odpowiedniego urządzenia do rodzaju danego surowca oraz miejsca pracy.

Spawarki – rodzaje spotykane najczęściej

Podstawową różnicą pomiędzy dostępnymi spawarkami stanowi przede wszystkim materiał, który można zespolić za ich pomocą, jak i szybkością pracy czy też wydajnością i wieloma dodatkowymi parametrami technicznymi. Koniecznie sprawdź najlepsze spawarki dostępne na rynku.

  • Spawarka MMA

Za pomocą urządzenie typu MMA można zespolić poszczególne materiały metodą łukową, otuloną elektrodą. Urządzenia te cechują się przede wszystkim prostotą obsługi, dlatego też mogą być szeroko wykorzystywane przez amatorów, którzy nie pracują aktywnie w zawodzie spawacza, lecz chcą samodzielnie stworzyć kilka mocnych połączeń. Oczywiście w urządzeniu znajduje się przewód z zaciskiem oraz uchwyt elektrodowy, a całe urządzenie musi zostać podłączone do zewnętrznego źródła prądu. Urządzenia MMA dzielą się dodatkowo na dwa kolejne typy:

  • Inwertorowe – bardzo nowoczesne, wszechstronne i uniwersalne, cechują się możliwością pracy z każdym rodzajem elektrody otulonej. Są także energooszczędne i wysoce wydajne.
  • Transformatorowe – klasyczne, co nie oznacza, że są gorsze niż powyższe. Przede wszystkim koszt ich zakupu jest znacznie niższy, pobierają jednak nieco więcej prądu, nie zapewniają również wysokiej precyzji pracy.

Urządzenia MIG-MAG oraz TIG

  • Spawarka MIG-MAG

Za pomocą urządzenia typu MIG/MAG można spawać w zasadzie wszystko – od różnych stopów metali, aż na aluminium kończąc. Urządzenia są wysoce wydajne, efektywne i poręczne, dlatego można za ich pomocą obrabiać nawet materiały w nietypowej pozycji. Urządzenia te są nieco nowsze niż poprzednie.

  • Spawarka TIG

To urządzenie najwyższej klasy, proponowane przede wszystkim profesjonalistom i zawodowym spawaczom, głównie z tytułu wysokiej ceny, lecz także ogromnej liczby zastosowań. Te urządzenia są najbardziej wszechstronne i uniwersalne, można je stosować do spawania aluminium. Jak widać, na rynku znajduje się wiele rodzajów spawarek. Wszystkie mają swoje zalety i wady, dlatego wybór tej idealnej warto uzależnić od prognozowanego sposobu jej użytkowania oraz sposobu obróbki. Ma to podstawowy wpływ nie tylko na cenę, lecz także na komfort pracy.

Wiele osób potrzebuje w swojej pracy czy gospodarstwie domowym spawarki, jednak nie każdy wie, na co zwracać uwagę przed jej wyborem. Dlatego warto przed zakupem zastanowić się, do czego w głównej mierze będzie ona używana oraz jakie cechy powinna mieć, by ułatwić właścicielowi pracę.

Fot.: Maxime Agnelli/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Technologia CNC – najważniejsze informacje
Technologia CNC – najważniejsze informacje
Technologia CNC jest obecna w bardzo wielu gałęziach przemysłu, a produkty wytwarzane dzięki niej otaczają nas z każdej strony. Przekonaj się, czym jest CNC i gdzie można je znaleźć.
Jak bezpiecznie i efektywnie wybrać idealny fotel uszak online?
Jak bezpiecznie i efektywnie wybrać idealny fotel uszak online?
Zapraszamy do lektury poradnika, w którym dowiesz się jak właściwie i pewnie wybrać fotel uszak przez internet. Podpowiemy jak przy tym oszczędzić czas i pieniądze.
Co zrobić ze starej firanki?
Co zrobić ze starej firanki?
Masz w domu stare firanki? Szukasz dla nich nowego zastosowania? Nic trudnego! Przeczytaj poniższy artykuł, sprawdź nasze pomysły na zero waste i wybierz jeden lub kilka z nich.
Ostatnie wpisy