Polecamy
Jak wybrać agregat prądotwórczy do domu?
Technologie

Jak wybrać agregat prądotwórczy do domu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Energia elektryczna to jedna z tych rzeczy, bez której nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Kiedy dochodzi do awarii prądu zamiera cały dom. Jeśli jesteśmy mieszkańcami domów jednorodzinnych, czy gospodarstw położnych z dala od zabudowy miejskiej szczególnie dotkliwie możemy odczuć skutki odcięcia od energii elektrycznej. Na rynku można znaleźć różne systemy zasilania awaryjnego m.in. zasilacze awaryjne (serie VOLT Polska: sinusPRO E, sinusPRO W), czy nowoczesne agregaty prądu, które zapewnią pracę naszym urządzeniom w tym czasie.

Jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy do domu?

1. Jaka jest łączna moc zasilanych urządzeń?

Na wstępie należy określić, co będziemy chcieli zasilać w razie awarii prądu i jakie jest zapotrzebowanie na moc naszych odbiorników. Do codziennego funkcjonowania w domu służą nam właściwie wszystkie sprzęty RTV-AGD, sprzęt komputerowy, oświetlenie, automatyka bram wjazdowych/garażowych. Z racji nadchodzącej pory wiosennej mniej wykorzystujemy piece CO. Przed kupnem należy więc obliczyć łączną moc wszystkich urządzeń:

*Przykładowe zapotrzebowanie mocy domowych sprzętów to około 1000W:

  • oświetlenie z LED-ów bądź świetlówek o łącznej mocy do ok. 100W
  • zasilenie chłodziarki mocą 150-200W
  • pompy i kotła w instalacji c.o. ok. 150W (w okresie jesienno-zimowym)
  • telewizora czy komputera o zapotrzebowaniu mocy 300-400W

Ważne, aby wybrany model agregatu posiadał moc o 20-30% większą od tej sumy. Jest to istotne, ponieważ np. lodówka, czy pralka należące do urządzeń o charakterze indukcyjnym potrzebują więcej prądu przy rozruchu ze względu na pracę silnika elektrycznego. Standardowo, do zasilania domowego sprzętu wystarczy nam jednofazowy agregat o napięciu 230V – modele HEX-GEN 1500VA, 3500VA, 4000VA VOLT Polska).

W przypadku większych domów, w których występują dwa napięcia: fazowe 230V oraz trójfazowe 400V oraz odpowiednia instalacja elektryczna lepiej sprawdzi się generator trójfazowy. Służy m.in. do zasilania sprzętu, który wymaga znacznie więcej mocy jak np. kuchenna płyta indukcyjna.

2. Jaki silnik wybrać do generatora prądu?

Silnik to główny element generatora prądu. Na rynku dostępne są modele, które różnią się ceną, spalaniem, wydajnością. Do najbardziej popularnych należą agregaty z silnikiem benzynowym, diesla oraz na gaz płynny.

  • Jeśli zależy nam na wysokiej jakości, efektywności urządzenia, bezpieczeństwie wytwarzanego prądu, warto zainwestować w czterosuwowy silnik benzynowy. Jest on trochę droższy niż pozostałe, natomiast zdecydowanie wydajniejszy. Spala też znacznie mniej paliwa. Nasze agregaty (modele HEX-GEN 1500VA,3500VA,4000VA VOLT Polska) posiadają wysokiej jakości czterosuwowe silniki benzynoweBezawaryjne, oszczędne, chłodzone powietrzem. Osiągają maksymalną moc od 3 do 7KM.
  • Silnik diesla jest dość ekonomiczny w spalaniu paliwa, jednak mogą być problemu z jego naprawą.
  • Najwięcej spala silnik na gaz płynny (LPG), jednak sam gaz płynny jest dość tani.

3. Jak chronić sprzęt komputerowy?

Pamiętajmy, aby nasz generator prądu był wyposażony w stabilizator napięcia tzw. AVR. Jest on potrzebny, szczególnie jeśli podłączamy do niego sprzęt komputerowy (komputery stacjonarne, laptopy, drukarki), który jest wrażliwy na zmiany napięcia. Zabezpieczy to urządzenia przed poważnymi uszkodzeniami.

4. Jak podnieść komfort codziennego korzystania z agregatu prądu?

Agregaty prądu należą do dość głośnych urządzeń, co może być uciążliwe na co dzień. Niektóre modele na rynku są wyposażone w dźwiękoszczelną obudową lub systemem antywibracyjnym. Nasze modele (HEX-GEN 1500VA,3500VA,4000VA VOLT Polska) posiadają zredukowany poziom hałasu do 66-75dB. Dla porównania odkurzacz generuje hałas w okolicach 70dB. Model HEX-GEN 3000VA posiada kółka i uchwyty ułatwiające przetaczanie urządzenia. Całą serię HEX-GEN 1500VA,3500VA,4000VA VOLT Polska) charakteryzuje nowoczesny, minimalistyczny design i żywa kolorystyka.

Grafika: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak naprawić skrzypiące drzwi?
Jak naprawić skrzypiące drzwi?
Sprawdź sposoby na skrzypiące drzwi i pozbądź się problemu!
Lakiery zaprawkowe – jak je stosować w domowych naprawach?
Lakiery zaprawkowe – jak je stosować w domowych naprawach?
Lakiery zaprawkowe to specjalne preparaty, które mogą okazać się nieocenionym narzędziem podczas domowych napraw. Są one szczególnie przydatne w przypadku uszkodzeń powierzchni, takich jak rysy, ubytki czy wgniecenia. W tym artykule przedstawimy, jakie są rodzaje lakierów zaprawkowych oraz jak je stosować w różnych sytuacjach.
Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?
Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?
Wiele osób nie wie, do czego służy szuflada pod piekarnikiem. Jeśli również należycie do tego grona, to sprawdźcie, w jaki sposób należy ją użytkować!
Ostatnie wpisy