Polecamy
Jak dbać o antyki?
Hobby

Jak dbać o antyki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Starannie wyselekcjonowane meble antyczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyły się pięknym wyglądem. Przeczytaj, jak właściwie dbać o antyki. 

Meble antyczne obejmują obszerną i urozmaiconą grupę przedmiotów. Rodzaj pielęgnacji trzeba dostosować przede wszystkim do materiału, z którego zostały wykonane meble i ozdoby. Wartość antyków wzrasta wraz z ich wiekiem, dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Delikatne czyszczenie i impregnacja pozwalają przedłużyć trwałość mebli i zachować je w dobrej kondycji.

Jak czyścić antyki z drewna?

Aby utrzymać meble w dobrym stanie, należy wykonywać wszystkie czynności z dużą uwagą, aby nie zniszczyć delikatnej faktury przedmiotów. Ważna jest nie tylko ochrona mebli przed zabrudzeniem, ale również przed wpływem promieniowaniem UV, które może prowadzić do płowienia i szarzenia drewna. Sekretarzyki, antyczne biblioteki, stoły i stylowe krzesła można pielęgnować przy pomocy specjalnych, delikatnych preparatów do czyszczenia i impregnacji drewna. 

Jak obchodzić się z meblami politurowanymi?

W przypadku mebli politurowanych ważne jest, aby te nie miały kontaktu z alkoholem, wodą czy przedmiotami o wysokiej temperaturze. Najlepiej jest czyścić je na sucho przy pomocy ścierki z bawełny lub flaneli. Zbyt częste mycie na mokro lub przy pomocy silnych środków czyszczących mogłoby prowadzić do zniszczenia wierzchniej warstwy przedmiotów. Należy zachować umiar także w przypadku wosku przeznaczonego do mebli, ponieważ jego zbyt częste stosowanie może doprowadzić do zmatowienia politury.

Jak chronić powierzchnię antyków?

Poza regularnym czyszczeniem i impregnacją warto stosować podkładki pod gorące napoje, a także eleganckie obrusy, podstawki pod naczynia czy podkładki na biurko. W ten sposób podczas codziennych zajęć czy rodzinnych uroczystości mamy pewność, że przypadkowo odstawiony kubek nie pozostawi trwałego śladu na cennym meblu. Delikatne meble antyczne warto chronić także przed zwierzętami i małymi dziećmi, które mogłyby je przez przypadek uszkodzić.

Pielęgnacja antycznych luster i ram obrazów

Taflę eleganckiego lustra można doczyścić przy pomocy roztworu jednej szklanki octu zmieszanej z dwiema szklankami wody. Następnie należy zamoczyć w uzyskanym preparacie szarą gazetę, wyczyścić nią lustro, a potem spłukać je ciepłą wodą. Należy również ostrożnie obchodzić się z pozłacanymi ramami luster i obrazów. Najlepiej stosować specjalne środki czyszczące przeznaczone do ich konserwacji lub przetrzeć je gąbką lekko zwilżoną w occie winnym.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kreatywność w kuchni: jak tworzyć pyszne dania z ograniczonych składników
Kreatywność w kuchni: jak tworzyć pyszne dania z ograniczonych składników
Czasami zdarza się, że mamy tylko kilka składników w lodówce, a chcielibyśmy stworzyć smaczne i oryginalne danie. W takiej sytuacji kreatywność w kuchni jest kluczowa. W tym artykule przedstawimy kilka prostych porad, jak tworzyć pyszne dania z organicznych składników.
Jak łączyć kolory w salonie?
Jak łączyć kolory w salonie?
Czy zaplanowałeś już aranżację swojego salonu? Sprawdź, jak zrobić to w zgodzie ze swoim poczuciem estetyki i tak, by efekt zachował swoją jakość przez lata.
Które kosmetyki są zbędne? Na tych produktach zaoszczędzisz
Które kosmetyki są zbędne? Na tych produktach zaoszczędzisz
Chcesz zaoszczędzić pieniądze na kosmetykach? Sprawdź zawartość Twojej szafy i przygotuj się na kolejne zakupy!
Ostatnie wpisy