Polecamy
Jak wybrać i zamontować panele akustyczne?
DIY

Jak wybrać i zamontować panele akustyczne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz profesjonalnie wyciszyć studio nagraniowe? A może pragniesz cieszyć się niezmąconym dźwiękiem w najwyższej jakości podczas seansu w domowej sali kinowej? W takim razie zainwestuj w wysokogatunkowe panele akustyczne. Nie masz pojęcia, czym różnią się dostępne na rynku modele i w jaki sposób można je zamontować? Dowiedz się już teraz!

Rodzaje paneli akustycznych. Jak wybrać odpowiedni wariant?

Rozwój technologii sprawił, że na rynku dostępnych jest mnóstwo specjalistycznych paneli. Metodologicznie jesteśmy w stanie wyróżnić kilka podziałów. Jednym z nich jest klasyfikacja materiałów ze względu na dźwięki, jakie mają one wyciszać. Mowa tutaj o falach akustycznych powietrznych, a więc na przykład odgłosach zwierząt, elektroniki czy głosach ludzi, które przenoszą się w przestrzeni, a także falach uderzeniowych transmitowane są poprzez elementy architektoniczne, takie jak podłoga czy sufit.

Ponadto panele akustyczne dostępne na rynku dzielimy na rozpraszające, pochłaniające i odbijające. Działanie tych pierwszych polega na maksymalizacji poziomu tak zwanej przestrzenności dźwięków, gdyż pełnią funkcję ich dodatkowego źródła. Panele pochłaniające odpowiadają z kolei za absorpcję niepożądanych odgłosów, szumów czy pogłosów. Modele te wykorzystuje się najczęściej w pomieszczeniach biurowych, większych wnętrzach konferencyjnych.

Jak zatem wybrać panele akustyczne optymalnie dostosowane do potrzeb? Kiedy chcesz nagrywać świetną muzykę lub cieszyć się wysoką jakością naturalnego dźwięku, zainstaluj dyfuzory. Jeżeli Twoim celem jest zaś zniwelowanie występującego w pomieszczeniu pogłosu lub irytujących szumów, skorzystaj z paneli akustycznych pochłaniających. Podczas zakupu konkretnego modelu warto więc dokładnie sprecyzować swoje potrzeby lub poprosić o profesjonalną poradę dotyczącą rodzaju i liczby niezbędnych płyt. Może się bowiem okazać, że będziesz potrzebować zarówno absorberów, jak i paneli akustycznych rozpraszających. Kiedy? Na przykład w profesjonalnych studiach nagraniowych. Takie połączenie świetnie sprawdza się też we wnętrzach pełniących rolę domowego kina. Sprawdź naszą ofertę paneli akustycznych i wybierz model dla siebie!

Montaż paneli akustycznych

Proces montażu paneli akustycznych zależy od zastosowanych rozwiązań technologicznych w zakresie ich produkcji czy samych materiałów. Obecnie montażu paneli dokonać można samodzielnie, co znacząco usprawnia cały proces i jest po prostu komfortowe. Bardzo dużą popularnością cieszą się panele akustyczne montowane za pomocą kołeczków rozporowych. Jest to rozwiązanie wyjątkowo wygodne, mało czasochłonne i nieskomplikowane. Czynności należy rozpocząć od pomiarów i wyznaczenia miejsc, w których zostaną przymocowane wkłady. W następnym kroku wywierca się małe otwory i wkłada do nich kołeczki rozporowe, tak aby były stabilne. Ostatni etap to nałożenie paneli akustycznych na przygotowane kołki.

Innym sposobem na montaż paneli akustycznych jest użycie specjalnych klejów. To rozwiązanie zdecydowanie bardziej złożone i wymagające pod względem technicznym. Przed rozpoczęciem działań z panelami i klejem należy bezwzględnie zadbać o czystość powierzchni, na których chcemy je zamocować. Ściany powinny być więc odtłuszczone i wysuszone. Podczas wykorzystywania określonego kleju należy postępować zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi przez producenta.

Fot. mark champs/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy domowe maseczki do twarzy naprawdę działają?
Czy domowe maseczki do twarzy naprawdę działają?
Przyjrzyjmy się domowym maseczkom do twarzy - czy są skuteczne, na jakiej zasadzie działają i czy są wartościowym dodatkiem do naszej codziennej pielęgnacji?
Efektywne i oszczędne ogrzewanie łazienki dzięki nowoczesnym technologiom
Efektywne i oszczędne ogrzewanie łazienki dzięki nowoczesnym technologiom
Poznaj skuteczne sposoby na efektywne i oszczędne ogrzewanie łazienki wykorzystujące nowoczesne technologie. Odkryj, jak najnowsze rozwiązania technologiczne mogą zmienić Twoją łazienkę na lepsze.
Czy warto zamawiać projekt indywidualny domu?
Czy warto zamawiać projekt indywidualny domu?
Wybór projektu domu to niezwykle trudne wyzwanie dla każdego inwestora – zarówno dewelopera, jak i osoby prywatnej.
Ostatnie wpisy