Polecamy
Jak silikonować płytki?
NaprawyPorady domowe

Jak silikonować płytki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wydawać się może, że wykonywanie prac wykończeniowych w pomieszczeniach takich jak kuchnia lub łazienka jest bardzo trudne. Jednak warto wiedzieć, że są takie prace, jak silikonowanie płytek, które mogą wykonać osoby nawet bez doświadczenia. Chcesz wiedzieć, jak się tym zająć? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Czy można silikonować płytki samodzielnie?

Do silikonowania płytek w łazience nie trzeba wynajmować specjalisty. Jest to proste zadanie, które dodatkowo nie zajmuje dużo czasu. Tańszym rozwiązaniem jest więc zrobienie tego samemu.

Zamiast się zastanawiać, czy można to zrobić samodzielnie, trzeba odpowiedzieć sobie na ważniejsze pytanie, a mianowicie: czemu jest to praca wykończeniowa, o której nie można zapomnieć? W przestrzeń pomiędzy płytkami mogą dostawać się woda i wilgoć, które przyczyniać się mogą do powstawania pleśni. Dodatkowo gromadzące się tam zabrudzenia z czasem mogą powodować nieprzyjemny zapach. Aby uniknąć tego problemu, wystarczy zamontować w nich silikon. W kolejnej części poradnika dowiesz się, jak to zrobić.

Co jest potrzebne do silikonowania płytek?

Zanim zabierzesz się do prac wykończeniowych, koniecznie przekonaj się, co jest Ci potrzebne do ich wykonania. Zrób listę rzeczy, które są niezbędne, a następnie wybierz się do sklepu budowlanego, gdzie możesz kupić wysokiej jakości silikon i niezbędne narzędzia. Na liście nie może zabraknąć silikonu sanitarnego.

Warto kupić pistolet do jego nakładania. Konieczna będzie również profilowana szpachelka, dzięki której możliwe będzie wygładzenie produktu. Warto zaopatrzyć się w taśmę malarską, benzynę lakową, a także płyn do mycia naczyń. Przydać się mogą ręczniki papierowe i rękawiczki lateksowe.

Silikonowanie płytek krok po kroku

Jeżeli masz pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia, możesz przejść do prac wykończeniowych. Poniżej znajduje się poradnik na temat tego, jak krok po kroku nakładać silikon, by wszystkie przestrzenie między płytkami zostały szczelnie wypełnione.

https://www.youtube.com/watch?v=ufVVaF9EmQU&ab_channel=GrzegorzGralf
  1. Krok pierwszy – przygotowanie

Po pierwsze konieczne jest przygotowanie sobie miejsca pracy. Silikon może być nakładany w przestrzenie, które są dobrze wyczyszczone, osuszone i odtłuszczone. Zanim więc przejdziesz do nakładania tego preparatu w szczeliny między płytkami, koniecznie dokładnie je oczyść. Warto przetrzeć je kilka razy szczoteczką do zębów, a następnie osuszyć i odtłuścić. Jeśli nie wiesz, jaki obszar powinien być dobrze oczyszczony, możesz okleić go taśmą malarską, by nie pomylić się w czasie pracy.

  1. Krok drugi – dopasowanie narzędzi

Końcówkę pistoletu do silikonu trzeba przyciąć w taki sposób, by była dobrze dopasowana do wielkości szczeliny w płytkach. Dzięki temu produkt będzie nakładany w prostej linii i w prawidłowej ilości. To krok, który pozwoli zmniejszyć ilość poprawek. Jednocześnie warto pamiętać o tym, by wszystkie niezbędne narzędzia mieć przegotowane na wyciągnięcie ręki. Silikon schnie w bardzo szybkim tempie, więc na wykonanie poprawek pozostaje niewiele czasu. Lepiej więc nie tracić go na szukanie potrzebnych akcesoriów.

  1. Krok trzeci – silikonowanie

Potem można przejść do silikonowania. Jednak trzeba pamiętać, że pierwsze porcje produktu należy wycisnąć na papier. Warto dobrze się zastanowić, jaki obrać kierunek prac, by możliwe było wypełnianie szczelin silikonem płynnymi i nieprzerwanymi ruchami. Dodatkowo bardzo ważne jest to, by silikon był nakładany zawsze w tych samych ilościach. Nie można go nakładać za dużo ani za mało, ponieważ nie będzie wyglądać estetycznie lub nie spełni swojej roli.

  1. Krok czwarty – wygładzanie

Jeśli odcinek jest pokryty silikonem, można przejść do jego wygładzania. Najlepiej zrobić to palcem lub szpachelką. Zanim jednak jej użyjesz, warto nałożyć na jej powierzchnię nieco wody i płynu do mycia naczyń. Pamiętaj, by silikon był gładki i ułatwiał spływanie wody. Nie może wystawać i zatrzymywać przepływu pary.

  1. Krok piąty – wykończenia

Na sam koniec uszczelnij silikon niewielką ilością benzyny lakowej. Usuń wszystkie nierówności i zabrudzenia. Odklej taśmę malarską i gotowe!

Okazuje się, że silikonowanie płytek wcale nie jest trudne i skomplikowane. Stosując się do wyżej wymienionych kroków, możesz wykonać taką pracę wykończeniową bez żadnych trudności.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ozdobić stół na święta wielkanocne?
Jak ozdobić stół na święta wielkanocne?
Odkryj inspirujące pomysły na dekoracje wielkanocne i spraw, aby Twój stół stał się centrum uwagi podczas świąt. Dowiedz się, jak przygotować idealne ozdoby na ten wyjątkowy czas.
Jak zakupić odpowiednie drzwi stalowe do swojego domu – praktyczne porady
Jak zakupić odpowiednie drzwi stalowe do swojego domu – praktyczne porady
Zastanawiasz się jakie drzwi stalowe będą najlepsze do twojego domu? Przeczytaj nasz praktyczny poradnik, by dowiedzieć się więcej o wyborze idealnych drzwi stalowych.
Fototapeta na szafę – odmień stary mebel i dopasuj go do aranżacji wnętrza
Fototapeta na szafę – odmień stary mebel i dopasuj go do aranżacji wnętrza
Najlepsza nawet szafa może się znudzić, zużyć, wyjść z mody lub przestać pasować do wnętrza, w którym przeprowadzono metamorfozę. Co w takiej sytuacji zrobić z meblem, który choć wciąż spełnia swoją rolę, nie prezentuje się zbyt dobrze?
Ostatnie wpisy