Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Jeśli nie masz w domu klimatyzatora bądź jesteś na etapie budowy, zaplanuj miejsce oraz podłączenia jeszcze przed rozpoczęciem prac. Oszczędzi to kosztów związanych z montażem w przyszłości a także czasu potrzebnego na przygotowanie miejsca. Dowiedz się o czym warto pomyśleć.
Zanim wybierzesz odpowiedni model warto wiedzieć jakie są możliwości i wśród czego wybierać. Najpopularniejsze typy klimatyzatorów to ścienne czyli split, jednak do wyboru są także klimatyzatory kanałowe, kasetonowe, czy przypodłogowo-podstropowe. Dobór typu urządzenia warto przemyśleć pod kątem rodzaju, wielkości pomieszczenia a także funkcji, jaką urządzenie będzie spełniać.
Zanim zaczniemy jakiekolwiek planowanie i wybór należy przemyśleć miejsce montażu. Przede wszystkim warto wiedzieć, że jedno urządzenie nie będzie w stanie ochłodzić całego mieszkania a tym bardziej domu. Zazwyczaj należy trzymać się zasady jedno urządzenie chłodzące na jedno pomieszczenie. Dlatego zastanów się w którym pomieszczeniu lub pomieszczeniach potrzebujesz ochłodzenia.
Bardzo ważna jest także aranżacja w pomieszczeniu. Ma to związek z rozplanowaniem mebli czy dekoracji na ścianie. Dla każdej jednostki chłodzącej należy zaplanować przestrzeń na wybranej ścianie (co ważne urządzenie potrzebuje ok. 10 cm przestrzeni od sufitu, aby odpowiednio rozprowadzać powietrze). Ważne jest także to, aby zamontowany klimatyzator nie dmuchał bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu.
Oprócz miejsca wewnątrz ważne jest miejsce dla jednostki zewnętrznej. Można ją umieścić na ścianie budynku lub na podłożu (np. na balkonie czy na tarasie). Można również wyprowadzić podłączenie jednostki na dach, jednak wszystko zależy od możliwości jakie są na zewnątrz budynku. Ważną kwestią jest w przypadku montażu klimatyzacji w bloku aby uzyskać zgodę administracji na zamontowanie urządzenia np. na elewacji budynku. Dodatkowo warto mieć na uwadze głośność agregatu, montując jednostkę tuż obok okien sąsiadów i dobrać jednostkę w taki sposób aby nie sprawiała problemu.
Bardzo ważne jest dokładne zaplanowanie instalacji. Najważniejszą z nich jest ta, która odpowiada za odprowadzenie skroplin, ponieważ przysparza najwięcej kłopotów i potencjalnie może wygenerować sporo robót budowlanych. W klimatyzatorze skrapla się woda i najważniejszą sprawą jest jej odprowadzenie. Z miejsca montażu należy poprowadzić rurki 18 mm np do odpływu lub można także wyprowadzić je na zewnątrz.
Z miejsca na montaż agregatu do miejsca montażu jednostek wewnętrznych powinny być poprowadzone rury chłodnicze o średnicy ¼” i 3/8” dla zazwyczaj montowanych jednostkach wewnętrznych o mocy od 2 do 3,5 kW. Jeśli chodzi o długość to instalację długości do 15 mb obsłużą wszystkie klimatyzatory dostępne na rynku. Instalacje do 25 mb większość, a w przypadku odległości ponad 25 mb jedynie klimatyzatory klasy premium z wydajnymi sprężarkami.
Ostatnia sprawa dotyczy zasilania elektrycznego. Zasilanie do klimatyzacji dla mieszkań i domków wynosi minimum 3×1,5mm2. Dla klimatyzatora powinno się przygotować indywidualne zabezpieczenie 16A dla pojedynczego urządzenia lub 25A dla układów multi. W skrzynce rozdzielczej powinno się użyć bezpiecznika o charakterystyce „C”. Istotne jest także 1 fazowe napięcie do klimatyzacji. Jednak dokładne szczegóły warto uzgodnić z elektrykiem na etapie remontu.