Polecamy
Tabliczki adresowe – jakie informacje powinny zawierać?
DIY

Tabliczki adresowe – jakie informacje powinny zawierać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Tabliczki adresowe na dom są niesamowicie przydatnymi gadżetami, które ułatwiają kurierom, listonoszom, dostawcom jedzenia znalezienie naszego domu i dostarczenie nam paczki, listu bądź obiadu. Dodatkowo, tabliczki adresowe sprawiają, że nasz dom jest łatwiejszy do zlokalizowania przez służby porządkowe: straż, pogotowie, policje. Dzięki widocznym z daleka tablicom z adresem znalezienie konkretnego domu bądź mieszkania jest zdecydowanie łatwiejsze – zarówno dla pieszych, jak i dla kierowców. Czy posiadacie taką tabliczkę na swoim domu? A jeśli tak to czy jest ona zgodna z przepisami polskiego prawa geodezyjnego i kartograficznego? Co nasze przepisy mówią o znakowaniu nieruchomości? Już wyjaśniamy! Zostańcie z nami do końca, aby dowiedzieć się jakie informacje powinny widnieć na tablicy adresowej.

Tablica adresowa – podstawowe informacje

Tablice na dom należą do obowiązkowego wyposażenia każdej, znajdującej się w naszym kraju nieruchomości: domów jednorodzinnych, budynków firmowych, domów wielorodzinnych, budynków użyteczności publicznej (kin, bibliotek, szkół, restauracji) i innych. Reguły wieszania, a także tego, co powinny zawierać takie tablice, reguluje ustawa z dnia 17.05.1989 roku ‘Prawo geodezyjne i kartograficzne’. Według wspomnianej ustawy na tablicy adresowej, którą montujemy na naszym domu, musi pojawić się:

  • numer posesji,
  • nazwa ulicy / placu (w zależności od tego, czy nieruchomość znajduje się przy placu czy przy ulicy),
  • nazwa miejscowości (jeżeli w miejscowości, w której mieszkacie nie wyodrębniono ulic).

Kto jest odpowiedzialny za powieszenie na nieruchomości tablicy adresowej?

Za zawieszenie, a właściwie niezawieszenie tablicy adresowej na budynku odpowiedzialny może być:

  • właściciel w przypadku nieruchomości prywatnych, np. domów jednorodzinnych, prywatnych budynków usługowych,
  • administracja, deweloper lub zarządca, w przypadku budynków wielorodzinnych i budynków użyteczności publicznej – tutaj odpowiedzialność spada na osobę pełniącą główną pieczę nad danym budynkiem.

Inne wymagania dotyczące tablic adresowych na dom

Odpowiednia tablica to nie wszystko. Kluczem do spełnienia obowiązku nakładanego na nas przez prawo jest również jej poprawne zawieszenie. Według przepisów tablica adresowa powinna być zawieszona na frontowej ścianie budynku. Musi ona być widoczna z drogi – zarówno w dzień (kiedy jest jasno), jak i w nocy (kiedy jest ciemno). Jak oświetlić numer domu, aby był widoczny po zmroku? Możecie wykorzystać zewnętrzne kinkiety, latarnię lub zainwestować w bezobsługową, nowoczesną i stylową tablicę adresową LED Cucudo, która została wyposażona w czujnik zmierzchu. Włącza się sama, kiedy tylko za oknem robi się ciemno i wyłącza, gdy słońce wstaje. Na uwagę zasługuje też fakt, że jeśli dom znajduje się w głębi działki i numer nie jest widoczny z drogi, należy zamieścić jego powtórzenie na ogrodzeniu. 

Nazwa osiedla – czy zamieszczać ją na tablicy adresowej?

Temat nazw osiedla bądź nazw dzielnic jest kwestią, która zależy od lokalnych władz. W całej Polsce nie istnieją ogólne zasady mówiące o tym, że nazwę osiedla zamieszczamy bądź nie. Polecamy Wam zweryfikować tę kwestię w odpowiadającym Waszemu miejscu zamieszkania urzędzie gminy.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
DIY: Poduszka supeł. Poradnik krok po kroku
DIY: Poduszka supeł. Poradnik krok po kroku
Poduszki supeł są nadal bardzo modne. Możesz wykonać je samodzielnie! Sprawdź nasz tutorial i zrób pillow knot.
7 pomysłów na walentynki – jak spędzić ten dzień?
7 pomysłów na walentynki – jak spędzić ten dzień?
Sprawdź nasze propozycje na walentynki. To wyjątkowy dzień w roku!
Poradnik, jak wybrać wytrzymałe deski ścienne do twojego domu
Poradnik, jak wybrać wytrzymałe deski ścienne do twojego domu
Odkryj sekrety wyboru idealnych desek ściannych dla twojego domu. Dowiedz się, jakie rodzaje dostępne są na rynku, na co zwracać uwagę podczas zakupów i jak dostosować je do stylu wnętrza.
Ostatnie wpisy