Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Pompa ciepła to coraz chętniej wykorzystywany sposób ogrzewania domu. Na swojej popularności zyskuje zwłaszcza jako ekologiczna metoda grzewcza. Dostosowanie pompy do wymagań budynku i jej właściwy montaż, to tylko jedne z kwestii, o których należy pomyśleć. Przy wyborze właściwego systemu ogrzewania należy uwzględnić wszelkie wydatki związane z inwestycją. Jaki jest koszt pompy ciepła do domu? Dowiesz się z naszego artykułu!
Pompa ciepła to wygodne rozwiązanie. Może być umieszczona w każdym, odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu gospodarczym, a ponadto istnieje możliwość skorzystania z atrakcyjnych dotacji do pomp ciepła. Decyzja o wyborze i zakupie pompy ciepła wymaga brania pod uwagę czynników takich jak:
Warto mieć na uwadze, że poszczególne rodzaje pomp ciepła spełniają inne wymagania i z tego względu często pojawiają się nawet niewielkie różnice w cenach. Można natomiast próbować oszacować, jakie koszty instalacji poniesiemy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem: https://heatergo.pl/blog/ile-kosztuje-pompa-ciepla/.
W zależności od rodzaju pomp ciepła i pełnionej przez nie funkcje, ceny instalacji różnią się od siebie. Jakie mogą być szacunkowe kwoty poszczególnych typów pomp? Poniżej podpowiadamy.
Ten rodzaj pomp jest najtańszą opcją spośród wszystkich, głównie ze względu na brak konieczności instalowania dodatkowych elementów oraz niewysokie koszty samego montażu. Jeśli powietrzna pompa ciepła będzie wykorzystywana głównie do ogrzewania domu, jej koszt może sięgnąć około 10-15 tys. złotych. Warto jednak zaznaczyć, że taka kwota z reguły nie obejmuje możliwości podgrzania ciepłej wody użytkowej lub chłodzenia budynku.
Jest droższą opcją, wymagającą zaawansowanego montażu i przeprowadzenia dodatkowych prac ziemnych. Z tego względu inwestycja w gruntową pompę ciepła to większy wydatek, jednak wciąż będzie opłacalnym przedsięwzięciem. Główną zaletą pomp ciepła jest zdolność podtrzymywania stabilnej temperatury, dzięki czemu zachowa swoją efektywność nawet w trakcie mroźnej zimy. Koszt samej instalacji nie powinien przekraczać 20 tys. złotych.
Tego typu pompy wykorzystują energię hydrotermalną i podobnie jak gruntowe – mechanizm ich działania opiera się na stabilnej temperaturze wód gruntowych. Do jej zainstalowania konieczne będzie wykonanie studni głębinowych, które zwiększą koszty samej inwestycji. Są one jednak niezbędne, jako że stanowią dolne źródło ciepła instalacji. Oprócz tego wydatki na wodną pompę ciepła wzrosną, jeśli doliczymy m.in. montaż urządzenia. Skupiając się jednak na szacunkowych kosztach samej instalacji prawdopodobnie, wyniosą one około 30 tys. złotych.
Warto zaznaczyć, że na użytkowanie pomp ciepła składa się wiele elementów. Nie zmienia to faktu, że niezależnie od rodzaju wybranej pompy, postawimy na ekologiczne źródła pozyskiwania energii cieplnej. Oprócz wyżej wymienionych czynników, o cenie pompy ciepła decydują także kwestie związane ze źródłem ciepła, z którego czerpie pompa, a także określony dla danego budynku standard energetyczny. Ważne dla określenia kosztów pompy ciepła są również jej współczynniki. Kluczową rolę odgrywają współczynniki wydajności (SCOP, COP) oraz współczynnik efektywności (SPF), który określa funkcjonalność urządzenia w skali roku.
Fot.: materiał prasowy Klienta.