Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Styl boho z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Wbrew obiegowej opinii, dziś nie spotyka się go już wyłącznie w mieszkaniach artystów czy podróżników, choć to z tymi grupami społecznymi związane są jego korzenie. Marzy Ci się wykończenie mieszkania w stylu boho? Koniecznie zapoznaj się z tekstem i uwzględnij przedstawione tu wskazówki w swoim projekcie!
Styl boho wywodzi się z bohemy paryskiej, zrzeszającej różnej maści artystów. Jest lekki, nieformalny, niekonformistyczny i eklektyczny. Trendy w obrębie tego nurtu aranżacyjnego zmieniały się na przestrzeni lat, adaptując motywy obecne w innych stylach, w związku z czym boho wyłamuje się z utartych schematów i trudno go jednoznacznie zdefiniować.
We wnętrzach boho można zaobserwować zarówno nawiązania do natury, jak i motywy etniczne – styl ten wiele elementów zaczerpnął między innymi z kultury Afryki i Orientu. Dozwolone jest tu łączenie kolorów czy mebli, które z pozoru zupełnie do siebie nie pasują. Jeśli chodzi o barwy, styl boho chętnie wykorzystuje te kojarzące się z naturą, jak beże, brązy czy zielenie. Powszechna jest także biel. Stonowane kolory przełamywane są jednak odważnymi barwami, jak intensywny róż, pomarańcz czy turkus. Materiały charakterystyczne dla stylu boho to przede wszystkim: drewno, rattan, bambus i wiklina.
W przypadku, gdy styl boho interesuje Cię najbardziej, jeśli chodzi o wykończenie mieszkania, Warszawa jest idealnym miastem do poszukiwań architekta, który podejmie się takiego zadania. W projekcie sporo miejsca warto poświęcić salonowi, jako że to w nim bije serce mieszkania. Podłogę niech pokryją drewniane panele z widocznymi słojami. Jeżeli Twój salon nie będzie dobrze nasłoneczniony, zrekompensuj brak naturalnego światła jasnym kolorem ścian.
Zestaw wypoczynkowy powinien być lekki i wygodny. Świetnie sprawdzi się kanapa wykonana z wikliny lub rattanu, z dużą liczbą miękkich poduszek. Wystrój uzupełnią fotele oraz pufy, niekoniecznie do kompletu. Do salonu obowiązkowo powinien trafić też stolik kawowy. Dobrym pomysłem będą zakupione na pchlim targu meble vintage, a także naturalne dywany z frędzlami.
Na podłodze oraz ścianach kuchni boho efektownie prezentują się płytki patchworkowe lub z geometrycznymi wzorami. Zabudowa powinna być oryginalna, najlepiej wykonana na zamówienie. Pomyśl o drewnianych lub kamiennych blatach, frontach o nieregularnej fakturze i kilku szafkach z przeszklonymi drzwiczkami. Pamiętaj, że w kuchni boho nie musisz chować wszystkiego w szafkach i szufladach – świetnie pasują tu relingi na akcesoria do gotowania i doniczki ze świeżymi ziołami. Na blacie możesz natomiast śmiało eksponować słoiczki z przyprawami.
W sypialni boho powinno zagościć iście królewskie łoże. Możesz bez obaw postawić na model z oryginalnym wezgłowiem, a nawet z baldachimem! Uzupełnij wystrój wiklinowym fotelem bujanym lub bambusowym parawanem, a na drewnianej podłodze połóż perski dywan. Doskonale sprawdzą się tu również dekoracyjne poduszki – im więcej, tym lepiej – oraz ręcznie pleciona narzuta.
Zdjęcie: materiał Klienta.