Polecamy
Czy agregat prądotwórczy może zasilać cały dom?
Technologie

Czy agregat prądotwórczy może zasilać cały dom?

Potrzebujesz ok. 9 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przerwy w dostawie prądu to rzecz naturalna, która czasami ma miejsce i zapewne w przyszłości również będzie się zdarzać. Dawniej być może nie było to aż takim problemem, jak teraz, gdzie większość wyposażenia domowego wymaga podłączenia do sieci elektrycznej. Ponadto problemy z prądem w domu, mogą wynikać jeszcze z innych kwestii.

Uniknięciem przykrych konsekwencji podczas braku dostaw prądu jest zaopatrzenie się w agregat prądotwórczy. Czy jednak takie urządzenie będzie w stanie zasilić cały dom? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru agregatu? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Co to jest i jak działa agregat prądotwórczy

Agregatem prądotwórczym nazywamy urządzenie elektromechaniczne mające zdolność przetwarzania energii mechanicznej w elektryczną. Jednak, aby dany sprzęt mógł pracować, sam wymaga energii (zasilania). W zależności od modelu agregat prądotwórczy może działać wraz z akumulatorem, bądź może być zasilany za pomocą silnika spalinowego. W przypadku tej drugiej opcji silnik spalinowy wprawia w ruch specjalny wirnik, który ma zdolność wytworzenia siły elektromotorycznej, a ta ma wpływ na powstawanie pola elektromagnetycznego. Efektem takich działań jest powstawanie prądu elektrycznego.

Agregaty prądotwórcze i ich rodzaje

Rynek jest pełen od różnego rodzaju generatorów prądu, bo pod taką też nazwą znane są omawiane w poradniku agregaty prądotwórcze. Otóż jeżeli weźmiemy pod uwagę podział ze względu na rodzaj zasilania, wyróżnić można 4 rodzaje agregatów.

  1. Agregaty zasilane akumulatorami – są to urządzenia tanie, a zarazem poręczne. Podczas pracy nie emitują spalin, czy innych szkodliwych substancji, zatem bardzo dobrze nadają się do używania w pomieszczeniach. Wadą są stosunkowo słabe osiągi. Otóż ilość prądu, jaką taki agregat jest w stanie wytworzyć, zdecydowanie może nie wystarczyć na zapotrzebowanie w energię całego gospodarstwa domowego.
  2. Agregaty prądotwórcze zasilane silnikami benzynowymi – urządzenia te, charakteryzują się sporą wydajnością i nie są kosztowne w zakupie. Ponadto nadają się bardzo dobrze do używania w gospodarstwie domowym i nie tylko. Konstrukcja tego typu agregatów jest prosta, dzięki czemu ewentualny serwis nie jest skomplikowany i drogi. Agregaty zasilane silnikami benzynowymi jednak nie są aż tak trwałe, jak poniższe.
  3. Agregaty prądotwórcze wysokoprężne – jest to nic innego jak generator prądu wyposażony w silnik diesla. Urządzenia te, są droższe od powyższych odpowiedników, jednak cechuje je wysoka sprawność i wydajność, a zarazem oszczędność wynikająca z niskiego spalania oleju napędowego. Problem może być w okresie zimowym, gdzie z uwagi na niskie temperatury olej napędowy jest mniej odporny, aniżeli benzyna. Żywotność takich agregatów jest wysoka, lecz kiedy dojdzie do awarii, usunięcie jej może być nieco bardziej kosztowne z uwagi na skomplikowaną budowę.
  4. Agregaty prądotwórcze zasilane gazem LPG, lub CNG – są to urządzenia drogie w zakupie, lecz tanie w eksploatacji i charakteryzujące się niską awaryjnością. Swoje zastosowanie najczęściej znajdują w przedsiębiorstwach przemysłowych.

Inną kategorią produktów, o której warto wspomnieć, są inwerterowe agregaty prądotwórcze. Te wyposażone są w przemiennik częstotliwości, czyli inwerter. Pozwala on wytwarzać prąd charakteryzujący się napięciem pozbawionym zakłóceń. Taka cecha jest istotna, jeżeli chcemy zasilać np. elektronikę, która jest wrażliwa na wahania napięcia. Agregaty tego typu charakteryzują się również małymi rozmiarami i niższą wagą, aniżeli standardowe odpowiedniki, jak powyższe. Sporym minusem jest wysoka cena.

elektronika w domu

Agregaty prądotwórcze różniące się mocą, liczbą faz i nie tylko – na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Kiedy zechcemy wybrać agregat prądotwórczy, aby zasilać nim wyposażenie domu w razie braku dostaw prądu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Przede wszystkim na to, aby wybrać model, który sprosta wymaganiom na energię elektryczną. Dlatego też ważne jest, aby spojrzeć na parametry techniczne urządzenia. Poniżej przedstawiamy, na co należy szczególnie zwrócić uwagę.

Moc agregatu prądotwórczego

Sprawa jest prosta, otóż im większą mocą, będzie charakteryzowało się urządzenietym więcej urządzeń zdoła zasilić. Oczywiście z wyższą mocą idzie w parze wyższa cena sprzętu i zużycie paliwa (w przypadku modeli spalinowych). Ważne jest, że nie liczy się jedynie moc znamionowa, ale także maksymalna, o czym więcej informacji można znaleźć poniżej.

Liczba faz agregatu

Na rynku znaleźć można urządzenia jednofazowe, czy trójfazowe. Jeżeli chodzi o modele jednofazowe, można do nich podłączyć urządzenia wymagające zasilania prądem o napięciu 230 V. W przypadku modeli trójfazowych można podłączyć urządzenia, czy sprzęt wymagający napięcia 400V. Jednak, w domu zazwyczaj większość urządzeń wymaga zasilania napięciem 230 V – dlatego warto skupić się na agregatach jednofazowych.

Rodzaj rozruchu agregatu

Ta kwestia związana jest głównie z agregatami spalinowymi, gdzie podzielić je można na te z rozruchem ręcznym, czyli np. szarpakiem, oraz rozruchem elektrycznym. Pierwsze rodzaje zazwyczaj należą do tańszych, jednak jak można się domyślić – wymagają użycia siły do rozruchu. Drugi rodzaj, wyposażony jest w stacyjkę i rozruch odbywa się poprzez przekręcenie kluczyka. Jako ciekawostkę wyróżnić można jeszcze agregaty z rozruchem automatycznym. Jednakże te są praktyczne jeśli zechcemy urządzenie uruchamiać np. zdalnie.

Pojemność zbiornika paliwa, ręczny zbiornik paliwa

Im większy zbiornik paliwa, tym agregat będzie w stanie dłużej pracować (dotyczy oczywiście modeli spalinowych). Zbiornik paliwa oczywiście należy uzupełniać ręcznie. Co więcej, warto mieć na uwadze, że wielkość zbiornika przekłada się na rozmiar samego agregatu – zatem jednocześnie i ten będzie większych rozmiarów.

Technologia Automatic Voltage Regulation (AVR)

Agregat prądotwórczy wyposażony w daną technologię potrafi automatycznie regulować poziom napięcia na wyjściu urządzenia. Dzięki temu, wrażliwe urządzenia elektroniczne, a do takich niewątpliwie należy większość sprzętu używanego w domu (telewizory, komputery, ładowarki, i inne), są chronione przed uszkodzeniem pod kątem elektrycznym.

Odporność urządzenia na warunki atmosferyczne

W tej kwestii należy zastanowić się, gdzie urządzenie będzie się znajdowało. Jeżeli będzie to na zewnątrz, dobrze, jeśli zostanie ono wyposażone w specjalną obudowę, chroniącą przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Na rynku znaleźć można nawet modele wyposażone w obudowy dźwiękochłonne, które skutecznie redukują odgłosy pracującego urządzenia.

Agregaty prądotwórcze z silnikami spalinowymi – kilka dodatkowych informacji

Jeżeli chcemy kupić agregat prądotwórczy, wyposażony w silnik spalinowy – warto wiedzieć kilka dodatkowych rzeczy. Otóż silnik spalinowy, w który wyposażone będzie urządzenie, obok rozdzielnicy elektrycznej, jak i prądnicy synchronicznej to jeden z najważniejszych elementów. Jak już wiemy, silniki zasilane mogą być benzyną, olejem napędowym, czy gazem LPG, CNG. Co więcej, silniki benzynowe dzielą się na dwu i czterosuwowe.

Wybór silnika spalinowego w agregacie, zależy głównie od tego, gdzie i jak urządzenie będzie wykorzystywane. W domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystywane są agregaty prądotwórcze z silnikami benzynowymi, bądź diesla.

Jeżeli zechcemy wybrać agregat prądotwórczy z silnikiem benzynowym, warto wiedzieć, że ten model idealnie sprawdzi się wtedy, kiedy będzie uruchamiany sporadycznie, np. w przypadku krótkookresowego braku energii elektrycznej. Agregat taki charakteryzuje się często mocą do 10kW.

W przypadku, kiedy agregat prądotwórczy ma pracować często, zdecydowanie lepszym wyborem będzie taki, wyposażony w silnik diesla. Chociażby z uwagi na sporą oszczędność i niską awaryjność.

Czy warto kupić agregat prądotwórczy do domu – wynajem jako opcja

Wybierając urządzenie stricte do domu, poza wymienionymi wyżej kwestiami, szczególną uwagę należy zwrócić na moc. Moc znamionowa urządzenia, które ma pracować w gospodarstwie domowym, najlepiej, jeżeli będzie wynosiła optymalnie około kilku kilowoltamperów. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku uruchamiania agregatów, a szczególnie tych wyposażonych w silnik indukcyjny, pobór energii elektrycznej będzie wyższy, aniżeli w przypadku ich pracy. Co za tym idzie, chwilowo maksymalna moc, podłączonych do agregatu urządzeń elektrycznych może przekraczać moc znamionową – warto mieć to na uwadze wybierając agregaty prądotwórcze tego typu.

Dobrym rozwiązaniem będzie zsumowanie mocy znamionowych i maksymalnych sprzętów znajdujących się w domu, czy tych, które miałyby być zasilane za pomocą agregatu. Zazwyczaj przyjmuje się, że moc generatora prądu powinna przekraczać około 20-30% sumy mocy odbiorników. Pod uwagę można również wziąć ewentualne przyszłe zapotrzebowanie na energię. W taki oto sposób można obliczyć, o jakiej wymaganej mocy powinien być agregat.

W standardowym domu jednorodzinnym zazwyczaj wystarcza agregat charakteryzujący się mocą 2-3kW. Takowa może pokryć zapotrzebowanie na energię:

  • oświetlenia,
  • urządzeń RTV,
  • urządzeń AGD,
  • hydrofora,
  • automatykę pieców (np. z podajnikami elektrycznymi),
  • instalacji alarmowych,

czy zasilać można nawet garaż samochodowy (bramkę, oświetlenie itp).

Wynajem może być świetną opcją na pozyskanie danego urządzenia. Otóż szczególnie jest to polecane rozwiązanie dla osób niedysponujących wystarczającymi finansami, czy też dla tych, którzy potrzebują urządzenia np. jedynie na jakiś czas.

Wynajem agregatów oferuje wiele firm, zazwyczaj na stronie takowych znaleźć można przykładowy cennik wynajmu agregatu prądotwórczego. Oferta zazwyczaj jest szeroka i wybierać można spośród wszelkiego rodzaju urządzeń, ze względu na rodzaj zasilania, rozmiar, i inne podobne kwestie.

Podsumowanie

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które jak widać, swoje zastosowanie z powodzeniem mogą znaleźć w domu jednorodzinnym, domkach letniskowych, w przypadku imprez plenerowych i nie tylko, a nie jedynie na placach budowy itp. Najważniejsze jednak, aby wiedzieć jaki agregat prądotwórczy wybrać. Odpowiadając na pytanie, czy może on zasilać cały dom – owszem jednak pod pewnymi warunkami. Kierując się zasadami, jak opisane w poradniku, z pewnością uda się dokonać trafnego wyboru!

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lakiery zaprawkowe – jak je stosować w domowych naprawach?
Lakiery zaprawkowe – jak je stosować w domowych naprawach?
Lakiery zaprawkowe to specjalne preparaty, które mogą okazać się nieocenionym narzędziem podczas domowych napraw. Są one szczególnie przydatne w przypadku uszkodzeń powierzchni, takich jak rysy, ubytki czy wgniecenia. W tym artykule przedstawimy, jakie są rodzaje lakierów zaprawkowych oraz jak je stosować w różnych sytuacjach.
Jak deweloper może reklamować usługi w sieci?
Jak deweloper może reklamować usługi w sieci?
Skuteczna reklama w sieci pozwala nie tylko dotrzeć do szerszego grona potencjalnych klientów, ale także zbudować markę i wyróżnić się na tle konkurencji.
Jak urządzić dużą kuchnię z wyspą?
Jak urządzić dużą kuchnię z wyspą?
Szukasz ciekawych rozwiązań na urządzenie dużej kuchni? Przekonaj się, w jaki sposób możesz wykorzystać wyspę kuchenną, aby stworzyć niepowtarzalną aranżację.
Ostatnie wpisy