Polecamy
Jak usunąć żółte plamy z białych ubrań?
Porady domoweSprzątanie

Jak usunąć żółte plamy z białych ubrań?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Żółte plamy na odzieży to częsty problem, który towarzyszy nam zwłaszcza latem. Jak skutecznie pozbyć się takiego efektu na swoich ulubionych jasnych ubraniach? Zdradzamy kilka sprawdzonych metod.

Każdy chce, aby elementy garderoby, które kupuje, służyły mu jak najdłużej i cieszyły się świeżym wyglądem. Przeciwnikiem w osiągnięciu tego celu są żółte plamy pojawiające się na ubraniach głównie w okolicach pach. Przyczyniają się do nich przede wszystkim takie czynniki, jak pot, a także dezodorant.

Jeśli wolimy zapobiegać, niż później walczyć z nieestetycznymi odbarwieniami, to jednym z rozwiązań jest odczekanie chwili po użyciu dezodorantu, zamiast zakładania koszulki od razu na mokrą jeszcze skórę. Tym samym kosmetyk ma szansę na wchłonięcie w ciało, a nie pozostania na ubraniu.

Jeśli plamy jednak już się pojawią, to do usunięcia ich może nie wystarczyć zwyczajne upranie koszuli lub T-shirtu. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym da się ograniczyć ich widoczność lub zupełnie pozbyć – wiele zależy od tego, jak mocno zniszczone jest ubranie. Co więcej, aby uporać się z tym problemem, przydatne są produkty, które można bez problemu znaleźć w domu. W ten sposób da się sporządzić świetny naturalny wybielacz.

Soda oczyszczona

Żółte plamy są najbardziej uciążliwe w przypadku białych ubrań, ponieważ widać na nich każde, nawet drobne zabrudzenie. Pierwszym produktem na liście domowych specyfików wykorzystywanych w tym przypadku jest soda oczyszczona, znana z doskonałych właściwości czyszczących. Przygotowanie mikstury z nią w roli głównej jest dziecinnie proste. 

Wystarczy wziąć naczynie, wsypać do niego kilka łyżek proszku i połączyć go na przykład z wodą utlenioną, w takiej proporcji, aby powstała dość gęsta pasta. Następnie, tak przygotowany środek czyszczący trzeba rozprowadzić na miejscu występowania przebarwienia i pozostawić na co najmniej godzinę. Po tym czasie ubranie wrzucamy do prania. 

Co ważne, pasta musi pozostać na nim przez cały czas, to znaczy, że nie usuwamy jej przed umieszczeniem w pralce.

Pasta do zębów

Doraźnym sposobem na szybkie pozbycie się uciążliwych przebarwień jest zastosowanie pasty do zębów. Patent polega na umieszczeniu, po czym wtarciu produktu w zabrudzone miejsca. Podobnie, jak w poprzednim rozwiązaniu, pasta musi zostać na odzieży przez jakiś czas. Warto wspomnieć tutaj, że żółte plamy są łatwiejsze do usunięcia, jeśli są dość świeże. O wiele gorzej będzie uporać się z nimi wtedy, kiedy będą kilkudniowe, zdążą zaschnąć i mocniej wniknąć w tkaninę. W takiej sytuacji pasta do zębów może okazać się niewystarczająca.

Ocet

Wśród naturalnych wybielaczy znajduje się również ocet. Świetnie czyści, ale również dezynfekuje oraz zapobiega pojawieniu się kolejnych przebarwień. Plamę najpierw trzeba zalać octem lub umieścić całe ubranie w wodzie z nim połączonej, a później wyprać je.

Cytryna

Ostatni polecany produkt na żółte plamy to cytryna. Do zwalczania zabrudzeń nadaje się przede wszystkim sok z tego właśnie cytrusa. Sposób postępowanie przy tej metodzie wygląda identycznie, jak w przypadku octu. 

Dla osiągnięcia lepszego efektu i większej skuteczności niektórzy decydują się na połączenie ze sobą wymienionych wyżej produktów, tworząc rozmaite mieszanki, na przykład sody oczyszczonej z octem.

Zdjęcie główne: Mikhail Nilov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób zrobić stolik z pnia?
W jaki sposób zrobić stolik z pnia?
Stolik z pnia jest bardzo ciekawą alternatywą dla wszystkich stolików dostępnych w sklepach. Przeczytaj, jak można wykonać go samodzielnie!
Czy domowe metody na brudne okna są skuteczne? Analiza popularnych sposobów
Czy domowe metody na brudne okna są skuteczne? Analiza popularnych sposobów
Odkryj skuteczność domowych sposobów na czyszczenie okien. Porównujemy popularne metody i analizujemy ich efektywność.
Najlepsze gatunki kawy: Odkryj ulubioną kawę dla siebie
Najlepsze gatunki kawy: Odkryj ulubioną kawę dla siebie
Przewodnik po najlepszych gatunkach kawy pomoże Ci wybrać ulubioną kawę, dostosowaną do Twoich preferencji smakowych i aromatycznych.
Ostatnie wpisy