Polecamy
Jak wyczyścić szybę od drzwi piekarnika?
Porady domoweSprzątanie

Jak wyczyścić szybę od drzwi piekarnika?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Brudny piekarnik wygląda bardzo nieestetycznie i utrudnia jego użytkowanie. W jaki sposób wyczyścić szybę od piekarnika?

Dlaczego warto czyścić szybę od piekarnika?

Brudna szyba od piekarnika to nie tylko nieestetyczny wygląd, lecz również niebezpieczeństwo dla zdrowia. Tłuszcz, który gromadzi się na szybie, nawarstwia się i przy każdym pieczeniu na nowo się przypala. Przypalający się stary tłuszcz ma właściwości rakotwórcze. Przypalone resztki jedzenia w niektórych miejscach mogą zniszczyć urządzenie i doprowadzić do jego awarii.

Sposób czyszczenia szyby trzeba dopasować do rodzaju urządzenia. Niektóre piekarniki wyposażone są w funkcję samoczyszczącą, czyszczenie katalityczne lub z użyciem pary wodnej. Dzięki temu można łatwiej zadbać o czystość szyby i całego piekarnika.

Jak wyczyścić szybę od piekarnika?

Jeśli regularnie myjesz szybę, to nie powinno Ci to zająć zbyt wiele czasu. Dlatego warto myć ją po każdym użyciu piekarnika. Dzięki temu zabrudzenia nie nawarstwiają się i można je usunąć bez zbędnego wysiłku. Aby to zrobić, trzeba poczekać, aż drzwiczki ostygną. Wystarczy, że weźmiesz wilgotną ściereczkę i przetrzesz szybę. Jeśli znajduje się na niej tłuszcz, to warto użyć płynu do mycia naczyń.

Okazjonalne czyszczenie sprawia bardzo dużo problemów. Gdy nie chcesz spędzać długich godzin na szorowaniu piekarnika, to warto wykorzystać domowy sposób. Wymieszaj kilka łyżek sody z wodą (do uzyskania gęstej konsystencji). Nałóż masę na szybę i pozostaw na kilkanaście godzin, a nawet na całą noc. Po upływie tego czasu usuń pastę za pomocą wilgotnej ściereczki. Przemyj piekarnik wodą z octem.

Jeśli na powierzchni pozostały zabrudzenia, to włącz piekarnik na maksymalną moc, odczekaj około 10 min., wyłącz i za pomocą gąbki do mycia powierzchni teflonowych usuń pozostały brud.

Piekarnik możesz wyczyścić również za pomocą środków chemicznych. Jest to dużo szybszy sposób. W sklepach można znaleźć różne preparaty do czyszczenia piekarnika: mleczka, spraye i pianki. Jeśli szyba jest mocno zabrudzona, to nałóż na nią preparat i poczekaj około 30 min. Następnie usuń za pomocą mokrej ściereczki. Jeśli zabrudzenia są mocniejsze, to zeskrob je za pomocą gumowej ściągaczki. Pamiętaj, aby mycie przeprowadzać w rękawicach ochronnych.

Czyszczenie szyby od zewnątrz

Czyszczenie szyby piekarnika od zewnątrz trzeba przeprowadzać regularnie. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych środków do mycia piekarnika lub szmatką z dodatkiem detergentu. Jeśli szyba jest mocno zabrudzona, to warto użyć do tego specjalnych środków.

Czyszczenie szyby od drzwi piekarnika nie będzie sprawiało większych trudności, jeśli będzie wykonywane regularnie.

Zdj. główne: Henry & Co./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Decyzja o zakupie psa – jak sprawdzić, czy hodowla jest bezpieczna?
Decyzja o zakupie psa – jak sprawdzić, czy hodowla jest bezpieczna?
Nowy psiak? Sprawdź, jak być pewnym, że Twój nowy zwierzak pochodzi z dobrej hodowli
Jaką sokowirówkę wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Jaką sokowirówkę wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Najzdrowszy sok możemy przyrządzić sami w zaciszu własnego domu, dokładnie wiedząc, co się w nim znajduje. Jaką sokowirówkę kupić, aby cieszyć się tym smakiem?
Jak dobrać zasłony i firany do wnętrza?
Jak dobrać zasłony i firany do wnętrza?
Nie wiesz, jakie zasłony oraz firany wybrać do wnętrza? Podpowiadamy, czym warto się kierować przy wyborze aranżacji okiennej.
Ostatnie wpisy