Polecamy
Jak wyczyścić szybę od drzwi piekarnika?
Porady domoweSprzątanie

Jak wyczyścić szybę od drzwi piekarnika?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Brudny piekarnik wygląda bardzo nieestetycznie i utrudnia jego użytkowanie. W jaki sposób wyczyścić szybę od piekarnika?

Dlaczego warto czyścić szybę od piekarnika?

Brudna szyba od piekarnika to nie tylko nieestetyczny wygląd, lecz również niebezpieczeństwo dla zdrowia. Tłuszcz, który gromadzi się na szybie, nawarstwia się i przy każdym pieczeniu na nowo się przypala. Przypalający się stary tłuszcz ma właściwości rakotwórcze. Przypalone resztki jedzenia w niektórych miejscach mogą zniszczyć urządzenie i doprowadzić do jego awarii.

Sposób czyszczenia szyby trzeba dopasować do rodzaju urządzenia. Niektóre piekarniki wyposażone są w funkcję samoczyszczącą, czyszczenie katalityczne lub z użyciem pary wodnej. Dzięki temu można łatwiej zadbać o czystość szyby i całego piekarnika.

Jak wyczyścić szybę od piekarnika?

Jeśli regularnie myjesz szybę, to nie powinno Ci to zająć zbyt wiele czasu. Dlatego warto myć ją po każdym użyciu piekarnika. Dzięki temu zabrudzenia nie nawarstwiają się i można je usunąć bez zbędnego wysiłku. Aby to zrobić, trzeba poczekać, aż drzwiczki ostygną. Wystarczy, że weźmiesz wilgotną ściereczkę i przetrzesz szybę. Jeśli znajduje się na niej tłuszcz, to warto użyć płynu do mycia naczyń.

Okazjonalne czyszczenie sprawia bardzo dużo problemów. Gdy nie chcesz spędzać długich godzin na szorowaniu piekarnika, to warto wykorzystać domowy sposób. Wymieszaj kilka łyżek sody z wodą (do uzyskania gęstej konsystencji). Nałóż masę na szybę i pozostaw na kilkanaście godzin, a nawet na całą noc. Po upływie tego czasu usuń pastę za pomocą wilgotnej ściereczki. Przemyj piekarnik wodą z octem.

Jeśli na powierzchni pozostały zabrudzenia, to włącz piekarnik na maksymalną moc, odczekaj około 10 min., wyłącz i za pomocą gąbki do mycia powierzchni teflonowych usuń pozostały brud.

Piekarnik możesz wyczyścić również za pomocą środków chemicznych. Jest to dużo szybszy sposób. W sklepach można znaleźć różne preparaty do czyszczenia piekarnika: mleczka, spraye i pianki. Jeśli szyba jest mocno zabrudzona, to nałóż na nią preparat i poczekaj około 30 min. Następnie usuń za pomocą mokrej ściereczki. Jeśli zabrudzenia są mocniejsze, to zeskrob je za pomocą gumowej ściągaczki. Pamiętaj, aby mycie przeprowadzać w rękawicach ochronnych.

Czyszczenie szyby od zewnątrz

Czyszczenie szyby piekarnika od zewnątrz trzeba przeprowadzać regularnie. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych środków do mycia piekarnika lub szmatką z dodatkiem detergentu. Jeśli szyba jest mocno zabrudzona, to warto użyć do tego specjalnych środków.

Czyszczenie szyby od drzwi piekarnika nie będzie sprawiało większych trudności, jeśli będzie wykonywane regularnie.

Zdj. główne: Henry & Co./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybór donicy na taras – kluczowe czynniki do rozważenia
Wybór donicy na taras – kluczowe czynniki do rozważenia
Wybór donic na taras? Odkryj kluczowe czynniki i stwórz wyjątkową przestrzeń zielonych aranżacji!
Co zrobić, żeby do domu nie wlatywały komary?
Co zrobić, żeby do domu nie wlatywały komary?
Nie ma nic przyjemnego w ukąszeniu komara albo w ciągłym jego bzyczeniu przy uchu. Dowiedz się, jak nie dopuścić komarów do wnętrza domu. Mamy sprawdzone sposoby!
Jakie oświetlenie do akwarium wybrać?
Jakie oświetlenie do akwarium wybrać?
Masz nowe akwarium i nie masz pojęcia, jaki typ oświetlenia do niego dobrać? Wybór zależy od kilku czynników – sprawdź jakich!
Ostatnie wpisy