Polecamy
Izolacja poddasza pianką – co warto wiedzieć przed wykonaniem takiego ocieplenia?
NaprawyPorady domowe

Izolacja poddasza pianką – co warto wiedzieć przed wykonaniem takiego ocieplenia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Decydując się na wykonanie ocieplenia poddasza, w pierwszej kolejności należy wybrać taki materiał, który zagwarantuje odpowiednią stabilność energetyczną na długie lat. Pianka PURIOS spełnia takie wymagania. Jest twarda, elastyczna i szybka w aplikacji, przez co staje się bardzo dobrą alternatywą dla innych dostępnych obecnie metod dociepleniowych. Właściwa izolacja poddasza nie tylko zwiększa komfort mieszkania, ale również zapewnia ogromne oszczędności.

Podstawowe rodzaje pianki PUR

Izolacja poddasza pianą poliuretanową spełnia nie tylko najwyższe standardy współczesnego budownictwa, ale również zapewnia znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie, nawet o kilkadziesiąt procent. Pianka poliuretanowa to materiał termoizolacyjny z powodzeniem stosowany zarówno w sektorze budowlanym, jak i przemysłowym. Występuje ona w trzech podstawowych rodzajach:

  • piana otwartokomórkowa
  • piana zamkniętokomórkowa
  • płyty z pianki zamkniętokomórkowej

Dwa pierwsze typy są aplikowane natryskowo za pomocą specjalnego agregatu. Wszystkie komponenty pianki łączą się ze sobą (w głowicy wysokociśnieniowej specjalnego pistoletu) pod wpływem ciśnienia, które powstaje w reaktorze natryskowym.

Fot.: Materiały własne PURIOS (purios.com).

Z kolei płyty, notabene twarde i wytrzymałe, wymagają podczas układania odpowiedniej docinki, podobnie jak ma to miejsce w przypadku styropianu czy twardej wełny mineralnej. Różnica polega więc przede wszystkim na sposobie aplikacji i efekcie wykonanej izolacji.

Mocne strony

Pianka PURIOS aplikowana natryskowo jest materiałem, który po naniesieniu zwiększa swoją objętość, docierając do wszystkich nawet najbardziej niedostępnych miejsc ocieplanej powierzchni. Doskonale dopasowuje się do kształtu poddasza, co jest pomocne przede wszystkim w przypadku więźb o skomplikowanej konstrukcji, z wieloma załamaniami i krzyżującymi się elementami. Izolacja poddasza pianką zapewnia odpowiednią paroprzepuszczalność, co eliminuje ryzyko powstawania grzybów oraz pleśni. Dodatkowo charakteryzuje się ona wysoką odpornością na wilgoć, ciepło oraz upływ czasu. Pianka poliuretanowa to również bardzo dobre właściwości akustyczne.

Aplikowanie pianki 

Ocieplenie pianką poliuretanową można stosować praktycznie na każdym rodzaju podłoża, o ile jest ono czyste, suche, stabilne, pozbawione bez kurzu oraz plam z oleju lub tłuszczu. Piankę PURIOS można aplikować na deskowanie, płytę MFP/płytę OSB, blachę oraz membranę (paroprzepuszczalną lub paroizolacyjną).

Izolacja poddasza otwartokomórkową pianką ma zapewnić znaczne ograniczenie strat ciepła. Aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność zastosowania pianki poliuretanowej, warto również ocieplić okna dachowe. Niestety, wiele osób nadal o tym zapomina.

Jeżeli na tak zaizolowanym termicznie poddaszu ma powstać pomieszczenie mieszkalne, niezbędne będzie dodatkowo wykończenie połaci od strony wnętrz np. za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Zazwyczaj do krokwi przykręca się wówczas metalowe wieszaki, do których z kolei po nałożeniu pianki zamocowany zostanie typowy ruszt ze stalowych profili, a do niego płyty g-k.

Zdjęcie główne: Materiały własne PURIOS (purios.com).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne wyposażenie do ogrodu – poradnik dla miłośników relaksu na świeżym powietrzu?
Jak wybrać idealne wyposażenie do ogrodu – poradnik dla miłośników relaksu na świeżym powietrzu?
Odkryj sekrety stworzenia idealnej przestrzeni do relaksu na świeżym powietrzu. Poradnik dla miłośników ogrodu pełen praktycznych wskazówek i pomysłów na wyposażenie ogrodu.
Jak z małego ogrodu zrobić przytulne miejsce do wypoczynku?
Jak z małego ogrodu zrobić przytulne miejsce do wypoczynku?
Poznaj sprawdzone sposoby na organizację strefy relaksu w swojej przydomowej przestrzeni. Wykorzystaj zielony teren, by wypoczywać, rozwijać pasje i spotykać się ze znajomymi w estetycznym otoczeniu i przyjemnej atmosferze.
Czym i jak czyścić kuchenne blaty?
Czym i jak czyścić kuchenne blaty?
W zależności od tego, jaki blat posiadasz, zmieni się sposób jego czyszczenia. Sprawdź, jakie środki zastosować do poszczególnych typów.
Ostatnie wpisy