Polecamy
Izolacja poddasza pianką – co warto wiedzieć przed wykonaniem takiego ocieplenia?
NaprawyPorady domowe

Izolacja poddasza pianką – co warto wiedzieć przed wykonaniem takiego ocieplenia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Decydując się na wykonanie ocieplenia poddasza, w pierwszej kolejności należy wybrać taki materiał, który zagwarantuje odpowiednią stabilność energetyczną na długie lat. Pianka PURIOS spełnia takie wymagania. Jest twarda, elastyczna i szybka w aplikacji, przez co staje się bardzo dobrą alternatywą dla innych dostępnych obecnie metod dociepleniowych. Właściwa izolacja poddasza nie tylko zwiększa komfort mieszkania, ale również zapewnia ogromne oszczędności.

Podstawowe rodzaje pianki PUR

Izolacja poddasza pianą poliuretanową spełnia nie tylko najwyższe standardy współczesnego budownictwa, ale również zapewnia znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie, nawet o kilkadziesiąt procent. Pianka poliuretanowa to materiał termoizolacyjny z powodzeniem stosowany zarówno w sektorze budowlanym, jak i przemysłowym. Występuje ona w trzech podstawowych rodzajach:

  • piana otwartokomórkowa
  • piana zamkniętokomórkowa
  • płyty z pianki zamkniętokomórkowej

Dwa pierwsze typy są aplikowane natryskowo za pomocą specjalnego agregatu. Wszystkie komponenty pianki łączą się ze sobą (w głowicy wysokociśnieniowej specjalnego pistoletu) pod wpływem ciśnienia, które powstaje w reaktorze natryskowym.

Fot.: Materiały własne PURIOS (purios.com).

Z kolei płyty, notabene twarde i wytrzymałe, wymagają podczas układania odpowiedniej docinki, podobnie jak ma to miejsce w przypadku styropianu czy twardej wełny mineralnej. Różnica polega więc przede wszystkim na sposobie aplikacji i efekcie wykonanej izolacji.

Mocne strony

Pianka PURIOS aplikowana natryskowo jest materiałem, który po naniesieniu zwiększa swoją objętość, docierając do wszystkich nawet najbardziej niedostępnych miejsc ocieplanej powierzchni. Doskonale dopasowuje się do kształtu poddasza, co jest pomocne przede wszystkim w przypadku więźb o skomplikowanej konstrukcji, z wieloma załamaniami i krzyżującymi się elementami. Izolacja poddasza pianką zapewnia odpowiednią paroprzepuszczalność, co eliminuje ryzyko powstawania grzybów oraz pleśni. Dodatkowo charakteryzuje się ona wysoką odpornością na wilgoć, ciepło oraz upływ czasu. Pianka poliuretanowa to również bardzo dobre właściwości akustyczne.

Aplikowanie pianki 

Ocieplenie pianką poliuretanową można stosować praktycznie na każdym rodzaju podłoża, o ile jest ono czyste, suche, stabilne, pozbawione bez kurzu oraz plam z oleju lub tłuszczu. Piankę PURIOS można aplikować na deskowanie, płytę MFP/płytę OSB, blachę oraz membranę (paroprzepuszczalną lub paroizolacyjną).

Izolacja poddasza otwartokomórkową pianką ma zapewnić znaczne ograniczenie strat ciepła. Aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność zastosowania pianki poliuretanowej, warto również ocieplić okna dachowe. Niestety, wiele osób nadal o tym zapomina.

Jeżeli na tak zaizolowanym termicznie poddaszu ma powstać pomieszczenie mieszkalne, niezbędne będzie dodatkowo wykończenie połaci od strony wnętrz np. za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Zazwyczaj do krokwi przykręca się wówczas metalowe wieszaki, do których z kolei po nałożeniu pianki zamocowany zostanie typowy ruszt ze stalowych profili, a do niego płyty g-k.

Zdjęcie główne: Materiały własne PURIOS (purios.com).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zawory grzybkowe – dlaczego warto z nich korzystać?
Zawory grzybkowe – dlaczego warto z nich korzystać?
Zawory grzybkowe to elementy, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Ich zalety sprawiają, że cieszą się dużą popularnością wśród inżynierów i projektantów. W tym artykule omówiono, dlaczego warto korzystać z zaworów grzybkowych oraz jakie są ich najważniejsze zalety.
Jak wykorzystać mąkę bezglutenową w codziennym gotowaniu – przepisy i porady
Jak wykorzystać mąkę bezglutenową w codziennym gotowaniu – przepisy i porady
Odkryj przepisy i praktyczne porady na potrawy z mąką bezglutenową. Dowiedz się, jak różne rodzaje tej mąki mogą zmienić Twoje codzienne gotowanie.
Jak rozpocząć przygodę z pozycjonowaniem swojego sklepu z artykułami ogrodniczymi?
Jak rozpocząć przygodę z pozycjonowaniem swojego sklepu z artykułami ogrodniczymi?
Niewiele osób bez jakiegokolwiek doświadczenia w sieci zna pojęcie pozycjonowania i działań SEO. Ten fakt nie powinien jednak dziwić – SEO jest terminem i zarazem także działaniem, które ma wpływ wyłącznie na marketing internetowy, gdzie jest jednym z najbardziej efektywnych.
Ostatnie wpisy