Polecamy
Skrzypiące drzwi wejściowe – jak je naprawić?
NaprawyPorady domowe

Skrzypiące drzwi wejściowe – jak je naprawić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W domu czy nawet mieszkaniu zawsze jest coś do zrobienia. Jak nie przeciekający kran, to zepsuty kontakt albo skrzypiące drzwi. Zwłaszcza ta ostatnia usterka może być na co dzień mocno irytująca. Warto zatem od razu się z nią uporać i jak najszybciej naprawić obluzowane w zawiasach drzwi lub nienaoliwione części. Z reguły to właśnie jest powodem ich skrzypienia. Sprawdźmy jednak, jak skutecznie i przede wszystkim samodzielnie rozwiązać!

Domowa usterka, która spędza sen z powiek – skrzypiące drzwi

Są dźwięki, które w zasadzie dla większości osób będą wyjątkowo irytujące. Z pewnością należy do nich skrzypienie drzwi. Bez względu na porę dnia czy nocy ten znienawidzony dźwięk może sprawiać, że nasz nastrój ulegnie pogorszeniu. Warto zatem od razu zabrać się za ich naprawianie.

Jeśli przedmioty zachowują się niecodziennie, z reguły zwiastuje to usterkę. W przypadku drzwi problem tkwi zazwyczaj w opuszczonych lub nienaoliwionych zawiasach. Nowe elementy w domu z reguły działają bez zarzutu, ponieważ podczas ich montażu są perfekcyjnie dokręcane i oczywiście smarowane specjalnym smarem. Po jakimś czasie ten specyfik wysycha i wówczas zaczynają się problemy. 

Bez względu na to czy tyczy się to drzwi wejściowych, czy tych w pokoju, gdy zawiasy nie są naoliwione, zaczynają skrzypieć. Może się też okazać, że skrzydło drzwiowe opuszcza się pod wpływem użytkowania. Wówczas również mogą skrzypieć lub nawet obcierać i niszczyć podłogę. Jak sobie z tym radzić? Oto nasze sprawdzone sposoby!

Jak skutecznie naprawić drzwi w domu?

Nawet dla osób, które nie znają się na drobnych naprawach, wykorzystanie naszych sposobów na naprawę skrzypiących drzwi nie sprawi trudności. 

Po pierwsze należy zdiagnozować problem. Jeśli widzisz, że drzwi opuściły się i rysują podłogę, a do tego sprawią niemałe trudności przy otwieraniu i zamykaniu, należy skorzystać z pomocy drugiej osoby i podkręcić zawiasy. Najpierw oczywiście ustawiamy je na odpowiedniej wysokości, a później mocno dokręcamy.

Pamiętaj jednak, aby nie zrobić tego zbyt mocno, aby można było ich wygodnie i płynnie używać. Jeśli natomiast sprawa tyczy się braku odpowiedniego naoliwienia, należy dobrać konkretny preparat. Do wyboru są wersje w płynie i sprayu. Każdy z nich jest równie skuteczny, wystarczy jedynie dobrać dla siebie wygodniejszą opcję. Warto, aby pojemnik miał również specjalny dozownik, dzięki któremu można precyzyjnie zaaplikować smar. Co ciekawe, sporo osób korzysta także z domowych środków, takich jak np. olej roślinny czy oliwa. Te specyfiki dają rezultaty, jednak są one krótkotrwałe. Warto zatem zainwestować w profesjonalne preparaty, które działają dłużej a do tego nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. W przypadku użycia oleju, a szczególnie masła, smród może bardzo szybko zagościć w naszym domu.

Należy zdjąć drzwi z zawiasów i dopiero je nasmarować. Ta metoda uważana jest za najskuteczniejszą. Jednak jeśli obawiasz się, że nie uda Ci się samodzielnie prawidłowo osadzić drzwi, najlepiej nasmarować je przy wykorzystaniu specjalnego, bardzo wąskiego aplikatora. Później wystarczy wetrzeć preparat miękką szmatką i gotowe!

Pamiętaj, że skrzypieć mogą również drzwiczki w meblach, wówczas po wyjęciu przedmiotów ze środka możesz nasmarować je dokładnie w takim sam sposób. Uważaj jednak, aby nie zalać wnętrza szafki, smaru ciężko się pozbyć.

Zdj. główne: Jan Tinneberg/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drzwi zewnętrzne – co sprawdzić przy ich wyborze?
Drzwi zewnętrzne – co sprawdzić przy ich wyborze?
Podpowiadamy, czym się kierować przed zakupem.
Betonowa doniczka – jak ją zrobić?
Betonowa doniczka – jak ją zrobić?
Potrzebujesz przesadzić kwiaty, ale nie masz doniczek? Chcesz urozmaicić wnętrze? Możesz wykonać betonowe doniczki zupełnie sam. Przekonaj się, czego potrzebujesz i poznaj nasze złote rady!
Jak projektuje się kanalizację deszczową?
Jak projektuje się kanalizację deszczową?
Projektowanie kanalizacji deszczowej jest istotnym aspektem infrastruktury miejskiej, który ma na celu skuteczne zbieranie i odprowadzanie wód opadowych, minimalizując ryzyko powodzi oraz ochronę środowiska naturalnego.
Ostatnie wpisy