Zapach dymu tytoniowego jest szczególnie przykry dla tych osób, które same nie palą. Niestety, czasami zdarza się, że zagości również w naszym domu i wcale nie tak łatwo jest się go pozbyć. Jak go zwalczyć? Jakie sposoby okażą się najbardziej skuteczne? Podpowiadamy.
Trzeba przyznać, że palenie jest coraz bardziej ‘’na cenzurowanym’’, jeśli chodzi o relacje towarzyskie. Coraz mniej osób przyznaje się do bycia amatorami papierosów, jeśli już potrzebuje nikotyny, to sięga po papierosy elektroniczne lub wychodzi, aby zapalić na zewnątrz. Zwykle też nie ma potrzeby robić tego w pomieszczeniu, ale i współcześnie zdarzają się niestety wyjątki.
Co zrobić, żeby wnętrze nie pachniało dymem? Przede wszystkim nie można pozwolić, aby na stałe w nim zagościł. Chodzi o to, aby wypalenie papierosa wewnątrz domu było faktycznie zdarzeniem incydentalnym. Po każdej takiej historii pomieszczenie trzeba porządnie wywietrzyć. Pomocne może być nie tylko otwarcie okna, ale też zastosowanie elektrycznego wentylatora.
W praktyce zakres zastosowanych środków do walki z dymem tytoniowym w dużej mierze zależy od natężenia zapachu we wnętrzu mieszkania. Przy długotrwałym lub częstym paleniu z pewnością trudniej będzie wywabić przykrą woń. Z drugiej strony tolerancja na nią jest kwestią indywidualną – nie dla każdego będzie ona równie przykra. Zawsze jednak warto zacząć od środków naturalnych; może nam się udać, pozbyć problemu bez stosowania drogiej lub szkodliwej chemii.
Dym papierosowy jest mocno wyczuwalny i długo potrafi się unosić w mieszkaniu, nawet po jednokrotnym zapaleniu, ale na szczęście istnieją też silniejsze środki zapachowe. Mowa nie tylko o różnego rodzaju substancjach chemicznych stworzonych sztucznie, ale również o naturalnych sposobach. Dobrym pomysłem jest zastosowanie świecy zapachowej lub zapalenie kadzidełka – jego dym będzie wpływał kojąco i przywodził na myśl miłe wspomnienia kwitnącego jaśminu lub lawendy. Ostatnia roślina jest skuteczna także w postaci zawieszek z przygotowanym suszem.
Warto także postawić na nawilżacze powietrza z olejkami eterycznymi. Osoby, które posiadają biokominek, mogą go użyć, okadzając wnętrze olejkami zapachowymi. Dodatkową zaletą takiego podejścia jest to, że można wybrać ulubiony zapach – choćby drzewo herbaciane. Tylko kilka kropel wystarczy, aby zaczęła wydzielać się przyjemna woń. W dodatku niewiele za to zapłacimy, ponieważ buteleczka butelka olejku wystarczy na długo.
Istnieją naturalne substancje, które potrafią wchłonąć nieprzyjemną woń dymu papierosowego. Do małych pomieszczeń, ale również w samochodzie, dobrym pomysłem jest powieszenie kilku saszetek ze zmieloną kawą o silnym aromacie. Jej zapach z pewnością będzie miły i pobudzający. Niekiedy w podobny sposób używa się węgla drzewnego lub sody oczyszczonej – również powinny pomóc.
Przy długotrwałym i obfitym paleniu w mieszkaniu bardzo trudno później usunąć z niego zapach papierosów. Zapachem dymu nasiąkają firanki, zasłonki, narzuty lub poszewki na poduszki. Warto je uprać lub chociaż użyć odkurzacza z funkcją prania. Oprócz płynu lub proszku do prania można dodać kilka plastrów cytryny, grapefruita lub pomarańczy, które wzmocnią efekt świeżości. Wymienione owoce cytrusowe mają działanie sprzyjające neutralizacji zapachu dymu z papierosów.