Polecamy
Jak odnowić stary kredens?
DIY

Jak odnowić stary kredens?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Masz w domu stary kredens i zastanawiasz się jak go odświeżyć? Samodzielnie odnawianie jest bardzo proste. Wystarczy tylko papier ścierny, farba i dużo czasu. W jaki sposób odnowić stary kredens krok po kroku?

Stary kredens w nowej odsłonie

Dawne kredensy były wykonane z litego drewna – ciężkie i solidne. Taki mebel stanowił ozdobę każdej kuchni. Obecnie coraz częściej można znaleźć w wielu domach odnowione kredensy z duszą. Stary mebel pomalowany na biało będzie pięknie prezentował się w kuchni w stylu skandynawskim lub prowansalskim.

Odnawianie starego kredensu krok po kroku

Odnowienie starego kredensu trzeba rozpocząć od oczyszczenia mebla z kurzu i brudu. Można to zrobić za pomocą ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Po oczyszczeniu trzeba wytrzeć go do sucha. Gdy kredens zostanie dokładnie oczyszczony, to warto wykręcić gałki i uchwyty. Jeśli chcesz je ponownie zamontować, warto je oczyścić i pomalować.

Jeśli w kredensie są szyby, to trzeba je zabezpieczyć poprzez oklejenie gazetą lub szarym papierem. W kolejnym kroku należy zeszlifować starą powłokę np. za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Jeśli chcesz uzyskać efekt przecieranego mebla, to wystarczy zmatowić powierzchnię. Innym sposobem jest nałożenie na całą powierzchnię kredensu primera lub pasty gruntującej. Jest to opcja dużo droższa, lecz szybsza w wykonaniu.

Jeśli ściągałeś starą farbę za pomocą papieru ściernego lub szlifierki, to musisz dokładnie oczyścić mebel za pomocą szczotki lub pędzla. Gdy powierzchnia kredensu zostanie oczyszczona, to na cały mebel (z zewnątrz i wewnątrz) trzeba nałożyć płyn owadobójczy. Najczęściej wystarczy jedna warstwa preparatu.

Malowanie rozpocznij dopiero, gdy płyn owadobójczy wyschnie. Przed malowaniem wlej farbę do płaskiego pojemnika – będzie wygodniej ją nabierać. Przy pomocy płaskiego pędzla pomaluj zewnętrzną powierzchnię mebla. Wnętrze możesz pomalować np. lakierobejcą lub lakierem bezbarwnym do drewna. Gdy mebel wyschnie, przykręć gałki i uchwyty.

Zdj. główne: Pickawood/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo formować krzewy i żywopłoty – praktyczne porady od ekspertów
Jak prawidłowo formować krzewy i żywopłoty – praktyczne porady od ekspertów
Odkryj tajniki prawidłowego formowania krzewów i żywopłotów dzięki praktycznym poradom od naszych specjalistów. Zadbaj o idealny wygląd swojego ogrodu już dzisiaj.
Technologia CNC – najważniejsze informacje
Technologia CNC – najważniejsze informacje
Technologia CNC jest obecna w bardzo wielu gałęziach przemysłu, a produkty wytwarzane dzięki niej otaczają nas z każdej strony. Przekonaj się, czym jest CNC i gdzie można je znaleźć.
Książki na wakacje – ciekawe i przydatne tytuły na rok 2021
Książki na wakacje – ciekawe i przydatne tytuły na rok 2021
Co czytać w czasie letniego urlopu? Przygotowaliśmy ranking najnowszych propozycji dla miłośników książek. Sprawdź, co warto przeczytać w czasie wakacji 2021.
Ostatnie wpisy