Polecamy
Decoupage – jak zacząć?
Hobby

Decoupage – jak zacząć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W internecie można znaleźć dosłownie wszystko. Niejedna strona internetowa oferuje pakiety startowe do techniki decoupage. Znajdziesz w nich wszystko, czego potrzebujesz do rozpoczęcia przygody. Zastanawiasz się, czy warto wydać pieniądze na tego typu zestawy? W artykule podpowiemy czym jest decoupage oraz bez czego nie może się obejść początkujący hobbysta. 

Podstawy decoupage, czyli od czego rozpocząć swoją przygodę

Decoupage to technika ozdabiania odpowiednio przygotowanej powierzchni różnorodnymi papierowymi wzorami. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się zwykłe, cienkie serwetki lub papier ryżowy. Następnie zdobioną powierzchnię pokrywa się wieloma warstwami lakieru, w taki sposób, aby wzór wtopił się w tło i był niewyczuwalny pod dłonią. Po ukończeniu całość powinna sprawiać wrażenie namalowanego obrazka. Decoupage to niezwykle prosta technika zdobienia powierzchni wykonanych z różnorodnych materiałów, począwszy od szkła, przez drewno i ceramikę, a kończąc na tkaninach. 

Czy warto kupować cały arsenał niezbędnych akcesoriów? Nie do końca, ponieważ na pierwszym etapie przydadzą się nam jedynie podstawowe narzędzia. Swoją przygodę warto rozpocząć od przygotowania najprostszych elementów. Może to być podstawka pod kubek lub małej wielkości deseczka. Materiały, jakie wybieramy, również powinny być niewielkich rozmiarów. Najpierw lepiej sprawdzić, czy ta technika nam się w ogóle spodoba, zanim wydamy pieniądze na wszystkie akcesoria. 

Lista zakupów dla początkujących

Na początek warto kupić materiały niewielkich rozmiarów. Mowa tutaj o: 

  • małym kleju do decoupage (najlepiej 100 ml pojemności), 
  • różnokolorowych farbach akrylowych, na początek poleca się te o pojemności 120 ml,
  • pędzlach z miękkim włosiem, nie muszą być one od razu profesjonalne, wystarczą takie najzwyklejsze, dostępne w sklepach budowlanych,
  • lakierze wodnym; koszt takiego wynosi 15-30 zł/100 ml, służy do późniejszego zabezpieczania dzieła wykonanego w technice decoupage,
  • cienkich serwetkach z ciekawymi wzorami.

Pamiętajmy o podstawie do tworzenia decoupage. Mogą to być domowe elementy, jeśli jednak takich nie mamy, w sklepach dostępne są deski do krojenia, zakładki przeznaczone do zdobienia metodą decoupage, czy drewniane zawieszki lub pudełeczka. 

Jak zrobić swoje pierwsze decoupage? 

Zrobienie pierwszej ozdoby tą techniką, wcale nie jest takie trudne. Nie wymaga dużych umiejętności manualnych. W decoupage bardziej przydaje się precyzja i cierpliwość. Zdobienie tą techniką zawsze jest czasochłonne. Musimy pamiętać, że po każdym nałożeniu warstwy farby, zdobiona powierzchnia musi wyschnąć, a trwa to co najmniej kilka godzin. Następnie całość zabezpiecza się lakierem wodnym. Na początek zaczynamy od najprostszych zdobień. Gdy dojdziemy do precyzji, warto zainteresować się bardziej zaawansowanymi metodami, takimi jak postarzanie drewna czy koronkowe zdobienia. Poniżej przedstawiliśmy, jak krok po kroku ozdobić swoją pierwszą powierzchnię w stylu decoupage. 

Przygotuj powierzchnię do udekorowania

Jako pierwszą ozdobę wybierz coś prostego. Może to być niewielka podstawka pod kubek, drewniana zawieszka czy zakładka do książki. Jeśli korzystasz z drewnianej powierzchni – przetrzyj ją papierem ściernym. Gdy używasz starych powierzchni, zalecamy dodatkowo je umyć wodą z detergentem lub przetrzeć alkoholem. Możesz również uprzednio nałożyć na nie jasną farbę akrylową. 

Wybierz serwetkę

Dopasuj rozmiar serwetki do ozdabianej powierzchni. Gdy serwetka składa się z kilku warstw, rozdziel ją, aby była jak najcieńsza. 

Naklej motyw

Wyciętą serwetkę przyłóż do zdobionej powierzchni. Nakładanie kleju zacznij od środka i kieruj się do krawędzi wybranej ozdoby. Preparat powinien być nałożony przy pomocy pędzla z miękkim włosiem. Staraj się, aby jego warstwa była jak najcieńsza, ponieważ nie możesz uszkodzić delikatnego motywu serwetki. 

Wykończ całość dekoracji

Gdy nałożysz pierwszą warstwę kleju, poczekaj do jej całkowitego wyschnięcia. Na przygotowywaną ozdobę najlepiej położyć kilka warstw lakieru, tak, aby motyw wyglądał jak namalowany na drewnianej powierzchni. Po wyschnięciu elementu należy usunąć ewentualne grudki przy pomocy papieru ściernego. Do ozdoby możesz dodać tasiemkę lub sznurek. W ten sposób powstanie Twoja pierwsza ozdoba decoupage! 

Źródło zdjęcia: Mykola Miakshykov / Ukrinform/Barcroft Media/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wyposażyć wnętrze i nie zrujnować portfela?
Jak wyposażyć wnętrze i nie zrujnować portfela?
Wyposażenie wnętrz nie musi kosztować fortuny.
Ból pleców – co robić, gdy boli kręgosłup?
Ból pleców – co robić, gdy boli kręgosłup?
oznaj sprawdzone sposoby, które pomogą uporać się z bólem pleców. Wykorzystaj je, a poczujesz ulgę!
Czym i jak czyścić kuchenne blaty?
Czym i jak czyścić kuchenne blaty?
W zależności od tego, jaki blat posiadasz, zmieni się sposób jego czyszczenia. Sprawdź, jakie środki zastosować do poszczególnych typów.
Tagi
Ostatnie wpisy