Polecamy
Jak powiesić telewizor na ścianie? Poradnik
Technologie

Jak powiesić telewizor na ścianie? Poradnik

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zamontowanie telewizora na ścianie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, nadające przestrzeni więcej charakteru, a także zwiększające swobodę poruszania się.

Dlaczego warto powiesić telewizor na ścianie?

Powieszenie telewizora na ścianie wiąże się z szeregiem udogodnień. Co właściwie dzięki temu zyskamy? Przede wszystkim zwiększy się estetyka pomieszczenia, ponieważ telewizor na ścianie pasuje nie tylko do nowoczesnych, ale również tradycyjnych wnętrz. Co więcej, możliwe jest ukrycie kabli. Co jeszcze zyskamy?

  • Ograniczenie kosztów związanych z dopasowaniem odpowiedniej szafki pod nasz telewizor. Zamiast tego wystarczy zakupić niedrogi uchwyt i nie będzie obawy, że ma się szafkę odstającą od stylizacji wnętrza.
  • Bezpieczeństwo dzieci – zamontowany na ścianie telewizor będzie zdecydowanie niedostępny dla dzieci, więc unikniemy ryzyka, że nasze pociechy niechcący go zrzucą.
  • Zaoszczędzenie miejsca – duże telewizory stojące na szafce zajmują więcej przestrzeni, niż możemy sobie czasem wyobrazić. Umieszczenie ich na ścianie jest naturalnym i rozsądnym rozwiązaniem.

Jak przygotować się do powieszenia telewizora na ścianie?

Przygotowanie się do powieszenia telewizora na ścianie dotyczy kilku kwestii. Musimy zdecydować o wysokości, na której zamontujemy swój sprzęt RTV. Uzależnione to będzie oczywiście od rozmiarów telewizora i tego, w jakim ustawieniu będziemy mogli komfortowo oglądać telewizję. W związku z tym musimy uwzględnić wysokość kanapy oraz wzrost użytkowników. W mniejszych pomieszczeniach warto dokonać montażu tak, aby środek ekranu znajdował się na wysokości oczu oglądających. W większych pokojach odbiornik można umieścić nieco wyżej. Powszechnie doradzany poziom to około 100–110 cm od podłogi, choć ostateczna decyzja zależy od indywidualnego przypadku.

Powinniśmy również dobrać uchwyt odpowiadający specyfikacji naszego telewizora. Jeśli nie uwzględnimy jego ciężaru, za słaby uchwyt może doprowadzić do destabilizacji konstrukcji i uszkodzenia zarówno ściany, jak i sprzętu. Warto też zawczasu kupić uchwyt, na którym zamontujemy również większe telewizory, aby po latach bezproblemowo wymienić swój odbiornik.

Która ścianę wybrać?

Wybór ściany opiera się na materiale, z którego jest wykonana. Bezproblemowo zamontujemy telewizor na ścianie ceglanej lub betonowej, ale zrobienie tego samego na karton-gipsie będzie bardzo złym ruchem, chyba że użyjemy specjalnych kołków rozporowych.

>> Zobacz też: 15 zastosowań środka WD

Instrukcja powieszenia telewizora krok po kroku

Samodzielne zamontowanie telewizora na ścianie nie stanowi wielkiej trudności. Wystarczy, że posiadamy w domu wiertarkę i możemy przejść do montażu. Kolejne kroki to:

  1. Określenie wysokości powieszenia telewizora i zaznaczenie centralnego punktu ekranu.
  2. Dopasowanie środka uchwytu do zaznaczonego środka ekranu.
  3. Sprawdzenie, czy uchwyt będzie zamocowany równo – warto do tego wykorzystać poziomicę.
  4. Zaznaczenie punktów, w których wywiercimy dziury.
  5. Wywiercenie otworów montażowych i umieszczenie w nich kołków rozporowych.
  6. Przymocowanie uchwytu do ściany za pomocą dołączonych do zestawu śrub.
  7. Przykręcenie telewizora do uchwytu.

Jak ukryć kable od telewizora?

Zanim jeszcze zamontujemy telewizor na ścianie, powinniśmy zastanowić się nad tym, co zrobić z kablami. Zwisające i poplątane kable nie są najprzyjemniejszym widokiem. Warto więc zdecydować się na jeden z trzech sposobów umożliwiających ukrycie kabli:

  1. Listwa maskująca – jest zdecydowanie najprostszym i najkorzystniejszym sposobem na ukrycie kabli. Wystarczy zamontować ją na ścianie i ukryć w niej przewody do telewizora.
  2. Gniazdo za odbiornikiem – jeśli zamontujemy gniazdo bezpośrednio za odbiornikiem i dobierzemy odpowiednią długość kabli, będziemy mieli pewność, że nie wystają one poza ekran.
  3. Kanał kablowy wykuty w ścianie – jest to specjalna rynienka w ścianie. Są w niej umieszczone odpowiednie otwory, przez które można przełożyć i podłączyć kable.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety ekologicznego ogrzewania domu przy użyciu paliwa z recyklingu
Zalety ekologicznego ogrzewania domu przy użyciu paliwa z recyklingu
Odkryj, jak ekologiczne ogrzewanie domu przy użyciu paliwa z recyklingu może przyczynić się do ochrony środowiska i zmniejszenia kosztów energii.
Kominek w stylu rustykalnym: Ciepło i urok wiejskiego wnętrza
Kominek w stylu rustykalnym: Ciepło i urok wiejskiego wnętrza
Odkryj urok kominka w stylu rustykalnym - symbol ciepła i wiejskiego uroku, który wnosi do wnętrza przytulność i autentyczność.
Szambo betonowe – wady i zalety
Szambo betonowe – wady i zalety
Szamba betonowe stanowią jedne z najczęściej stosowanych systemów odprowadzania ścieków z domów jednorodzinnych, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej. J
Ostatnie wpisy