Polecamy
Jak dobrze sprzedać używane auto?
Porady domoweSamochód

Jak dobrze sprzedać używane auto?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W życiu każdego kierowcy przychodzi pora na zmianę samochodu, czy to z wyboru, czy z konieczności. Kupno nowego auta to jedna sprawa, ale co zrobić ze starym? Oczywiście – sprzedać! 

Osoby, które nie chcą tracić na to czasu, decydują się na skorzystanie z usług komisu. Takie rozwiązanie oznacza jednak, że nie zarobimy dużo na transakcji. Dlatego też niektórzy wolą zająć się sprzedażą starego auta osobiście. Jak je odpowiednio wycenić i o czym należy pamiętać?

Przygotuj samochód do sprzedaży

Przede wszystkim zadbaj o towar, ponieważ to od jego stanu zależy, jak szybko znajdziesz kupca i jaka będzie ostateczna cena. O wiele bardziej opłacalne jest wydanie pieniędzy na eliminację niewielkich i rzucających się w oczy ubytków niż obniżanie całej ceny.

Dokładnie posprzątaj samochód w środku – wyrzuć walające się w nim śmieci, poodkurzaj, opróżnij bagażnik, wytrzyj deskę rozdzielczą, wyczyść tapicerkę. Umyj samochód na zewnątrz, łącznie z oknami, i wypoleruj karoserię, by pozbyć się mały zadrapań. Warto też wymienić spalone żarówki, niedziałające wycieraczki i uzupełnić płyny.

Koniecznie przygotuj niezbędną dokumentację samochodu, którą przekażesz nowemu właścicielowi – polisę OC oraz kartę pojazdu. Zabierz też auto na gruntowny przegląd techniczny.

Rozsądna wycena

Następnym krokiem jest ustalenie ceny samochodu. Zacznij od przejrzenia ofert z takim samym modelem i sprawdzenia średniej ceny auta na rynku – pomoże Ci to oszacować pewien przedział cenowy, w którego obrębie będziesz się poruszać. Zbyt wysoka cena odstraszy potencjalnych kupców, a zbyt niska nie przyniesie Ci oczekiwanego zysku. Gdy określisz widełki cenowe, skonsultuj się ze swoim mechanikiem i uwzględnij wszystkie wady oraz zalety swojego samochodu. Koniecznie ustal cenę z lekką nadwyżką, by pozostawić sobie pole do negocjacji.

Jak napisać ogłoszenie?

Bądź szczery. Nie kłam i nie zatajaj prawdy. Używany samochód nigdy nie będzie w idealnym stanie, dlatego ogłoszenia punktujące same zalety, nie budzą zaufania kupujących. Prędzej czy później potencjalny nowy właściciel przekona się na własne oczy, że został okłamany i zrezygnuje z transakcji, a w gorszym wypadku uda się do sądu.

Podaj maksimum informacji. Każdy detal zwiększa wiarygodność Twojego ogłoszenia. Jeśli brakuje w nim istotnych danych, kupcowi zapali się czerwona lampka i odrzuci Twoją ofertę.

Dodaj zdjęcia dobrej jakości. Nie muszą być profesjonalne – wystarczy kilka wyraźnych fotografii prezentujących samochód z różnych stron z zewnątrz i wewnątrz. Jeśli auto ma widoczne ubytki, również je sfotografuj. Pod żadnym pozorem nie retuszuj zdjęć. Nie wygląda to naturalnie i budzi podejrzenia, że coś ukrywasz.

Pisząc ogłoszenie, zwracaj uwagę na poprawność językową, szczególnie ortografię. Unikaj niechlujnych zdań, niejasnych sformułowań i pisania z Caps Lockiem.

Swoją ofertę możesz umieścić na portalach ogłoszeniowych lub Marketplace Facebooka, w tradycyjnej gazecie lub w bardzo okrojonej formie nakleić na szybę samochodu.

Umowa i inne formalności

Jeśli znalazłeś kupca na swój samochód, pozostaje dopełnienie formalności. Przede wszystkim spisz umowę sprzedaży, w której zawarte będą takie informacje jak dane techniczne pojazdu, wszystkie wady i usterki, cena, spis dokumentacji auta oraz data transakcji. Ta ostatnia informacja jest ważna, na wypadek gdybyś musiał udowodnić, że samochód nie należy już do Ciebie. Po sprzedaży auta poinformuj o tym fakcie swojego ubezpieczyciela oraz właściwy wydział komunikacji.

Zdj. główne: Łukasz Nieścioruk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Minimalistyczny taras w ogrodzie: Jak osiągnąć efektowny wygląd przy zachowaniu prostoty
Minimalistyczny taras w ogrodzie: Jak osiągnąć efektowny wygląd przy zachowaniu prostoty
Minimalistyczny taras może być efektowny i jednocześnie zapewniać spokojną, relaksującą przestrzeń na świeżym powietrzu.
Systemy przeciwpożarowe są niezwykle ważnym elementem zabezpieczenia budynków
Systemy przeciwpożarowe są niezwykle ważnym elementem zabezpieczenia budynków
Systemy przeciwpożarowe są niezwykle ważnym elementem zabezpieczenia budynków, a ich skuteczność może być kluczowa w przypadku pożaru.
Co możesz zorganizować w studiu kulinarnym?
Co możesz zorganizować w studiu kulinarnym?
Studio kulinarnie to miejsce, gdzie można połączyć pasję do gotowania z nauką i zabawą. To przestrzeń wyposażona w profesjonalne narzędzia kuchenne, w której organizowane są różne wydarzenia kulinarne, takie jak warsztaty, imprezy firmowe, imprezy dla dzieci, degustacje czy konkursy kulinarne.
Ostatnie wpisy