Polecamy
Biały nalot na ziemi w doniczce – czym jest i jak się pozbyć?
Ogród i taras

Biały nalot na ziemi w doniczce – czym jest i jak się pozbyć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zauważyłeś biały nalot na ziemi w doniczce? Obawiasz się, że może on zaszkodzić Twoim roślinom? Sprawdź, skąd bierze się takie zjawisko.

Biały nalot to oznaka, że woda, którą podlewasz rośliny jest zbyt twarda. Jest to osad wapienny, z którym można walczyć. Na początek należy zaprzestać podlewania roślin wodą prosto z kranu. Woda, którą chcesz podlać swoje rośliny powinna odstać co najmniej jeden dzień. 

Jednak gdy odstawiasz wodę i biały nalot w doniczce nie pochodzi od zbyt twardej wody, jego skutkiem może być pleśń.

Jak odróżnić osady?

Jeżeli masz do czynienia z pleśnią wówczas na ziemi zauważysz jakby powierzchnię przykryła puszysta i miękka powłoka. W rzeczywistości jest to zbita grzybnia, która występuje z licznymi zarodnikami.

Częstą przyczyną pojawienia się pleśni jest zbyt intensywne podlewanie. Zwiększa się wtedy wilgotność podłoża i w połączeniu z zbyt wysoką temperatura i mocno doświetlonym pomieszczeniem, stworzysz idealne warunki do rozwoju pleśni na ziemi. Pleśń w doniczce jest bardziej szkodliwa dla roślin niż biały osad, dlatego obserwuj swojego rośliny i zadbaj o ich odpowiednie nawodnienie, ale uważaj, aby nie przelewać!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*