Polecamy
Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?
Ogród i taras

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ścieżki są jednym z ważniejszych elementów małej architektury ogrodowej. Pozwalają na wytyczenie drogi od punktu A do punktu B. Jak wkomponować ścieżki w ogród? Z czego najlepiej wykonać ścieżki?

Jak wytyczyć ścieżki w ogrodzie?

Dzięki odpowiednio wytyczonym ścieżkom w ogrodzie można wytyczyć trasę od punktu A do punktu B oraz podzielić przydomową przestrzeń na sektory. Przed ich wykonaniem warto zastanowić się, które miejsca będą najczęściej uczęszczane. Trzeba rozważyć również ilość ścieżek ogrodowych – ich ilość powinna być dopasowana do potrzeb i wielkości ogrodu.

Jak wkomponować alejki w ogród?

Gdy ścieżki w ogrodzie zostaną wytyczone, to warto wtedy zastanowić się nad ich estetyką. Warto zaplanować je tak, aby były otoczone roślinami. Dzięki temu będą pięknie się prezentowały. Ścieżki w ogrodzie powinny być zawsze dopasowane do stylu budynku. Kolor i materiał powinien być spójny z ogrodzeniem i elewacją budynku.

Jakich materiałów można użyć do budowy ścieżek?

Jest bardzo duży wybór materiałów na ścieżki ogrodowe. Te powinny być zawsze dopasowane do stylu ogrodu. Duże znaczenie ma również trwałość i łatwość w pielęgnacji materiału.

Trawa

Alejki z trawy są tanie i ładnie się prezentują. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli w ogrodzie biegają małe dzieci – nawet jeśli się przewrócą, to nie zrobią sobie dużej krzywdy. Trawę na alejki można wysiać lub skorzystać z gotowej darni rolowanej.

Kora

Jest naturalnym i ekologicznym materiałem na ścieżki. Najlepiej sprawdzi się między roślinami lubiącymi kwaśną ziemię. Ścieżki z kory trzeba co roku uzupełniać.

Żwir lub tłuczeń

Jest bardzo uniwersalnym materiałem, który sprawdzi się w każdym stylu ogrodu. Materiał ten jest tani i daje bardzo ciekawy efekt wizualny. Ścieżki ze żwiru są ładne, lecz trudne w konserwacji (szybko zarastają chwastami). Żwirowe ścieżki warto ograniczyć krawężnikiem, aby kamień nie wysypywał się na trawnik.

Otoczaki

Okrągłe kamienie idealnie wpisują się w styl wiejski i angielski. Nie wymagają żadnej pielęgnacji. Mają jednak wadę – mokre kamienie są śliskie i łatwo się na nich poślizgnąć.

Drewno

Ścieżki wykonane z drewna będą idealnie pasować do stylu klasycznego, nowoczesnego i rustykalnego. Do budowy ścieżek można wykorzystać drewno i wyciosane klocki. Przed ich położeniem materiał należy zaimpregnować. Drewnianych elementów nie można układać na styk, ponieważ zwiększają one objętość pod wpływem wilgoci.

Kamień

Najczęściej do budowy ścieżek wykorzystuje się szary i rudy granit. Ten rodzaj kamienia jest bardzo trwały i wytrzymały na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nie wymaga impregnacji. Bardzo często do budowy ścieżek wykorzystuje się piaskowiec. Wymaga on regularnej impregnacji, ponieważ chłonie wodę i szybko się brudzi.

Klinkier

Jest bardzo wytrzymałym materiałem, odpornym na nacisk. Świetnie sprawdzi się nie tylko na alejki, ale również na podjazd. Jeśli zostanie zaimpregnowany, to będzie pięknie się prezentował przez wiele lat. Klinkier najlepiej pasuje do ogrodów rustykalnych i wiejskich.

Beton

Beton jest bardzo popularnym materiałem, ze względu na duży wybór kształtów i wzorów. Niektóre płyty są świetną imitacją kamienia. Beton ma dużą odporność na zmianę temperatur i działanie wilgoci. Można zwiększyć jego trwałość poprzez impregnację.

Zdj. główne: Dirk Spijkers/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak jeździć bezpiecznie samochodem zimą i latem?
Jak jeździć bezpiecznie samochodem zimą i latem?
Jak prowadzić samochód, aby jazda nie tylko sprawiała przyjemność, lecz przede wszystkim była bezpieczna? Przedstawiamy najważniejsze zasady.
Jak skutecznie wykorzystać chemię basenową do utrzymania idealnej czystości wody?
Jak skutecznie wykorzystać chemię basenową do utrzymania idealnej czystości wody?
Odkryj najlepsze praktyki i tajniki właściwego stosowania chemii basenowej, aby nie tylko utrzymać wodę w idealnej czystości, ale także zadbać o bezpieczeństwo oraz przyjemność z korzystania z basenu.
Jak urządzić kawalerkę z balkonem?
Jak urządzić kawalerkę z balkonem?
Kawalerka mimo swojego niewielkiego metrażu może być bardzo estetyczna i funkcjonalna – szczególnie jeśli posiada balkon! Poznaj nasz pomysły i porady na urządzenie takiego mieszkania.
Ostatnie wpisy