Polecamy
Aranżacje wnętrz – o co warto zapytać architekta wnętrz?
Porady domoweUrządzanie

Aranżacje wnętrz – o co warto zapytać architekta wnętrz?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aranżacja mieszkania nie jest trudnym zadaniem. Należy pamiętać, aby każde pomieszczenie było przytulne, funkcjonalne i dostosowane do naszego charakteru. Inspiracje możemy czerpać z czasopism i stron internetowych prezentujących modne wnętrza albo możemy skorzystać z usług specjalisty do aranżacji mieszkań, czyli architekta wnętrz.

Planowanie przestrzeni i projekty wnętrz

Zanim przejdziemy do aranżacji pomieszczeń, najpierw należy całość odpowiednio rozplanować. Jeśli masz do dyspozycji niewielkie mieszkanie, warto pomyśleć o przebudowie. Projekt przestrzeni powinien zawierać harmonijne połączenie sypialni, pokoju dziennego i miejsca do przygotowywania posiłków, przy czym każda strefa powinna być jasno oddzielona, ale stanowiąca jedną całość.

salon połączony z kuchnią
Fot.: Mint_Images/elements.envato.com

Interesującym rozwiązaniem może być połączenie kuchni z salonem, które wyposażysz w stylowe i funkcjonalne meble oraz uzupełnisz je o ladę barową jako wizualną ramkę.

Ciekawe inspiracje na aranżację wnętrza o niewielkim metrażu to składane krzesła i stoliki zamiast tradycyjnych mebli. Maksymalnie wykorzystaj światło naturalne, które sprawi, że pomieszczenie wyda się większe. Zrezygnuj z ciężkich zasłon – lepiej sprawdzą się zwiewne zasłonki, które wpuszczą do pomieszczenia więcej światła słonecznego. Jeśli masz ograniczony dostęp do naturalnych źródeł światła, postaw na jasne kolory ścian. Ponadto zainwestuj we wbudowane systemy przechowywania, które pomogą zaoszczędzić miejsce oraz unikaj stawiania wielu dodatków na meblach. Co więcej, w przedpokoju możemy powiesić dwa lustra powieszone na przeciw siebie – one również powiększą wnętrze. Te inspiracje pozwolą na stworzenie większego mieszkania, niż jest w rzeczywistości.

Projektując wnętrze, pamiętaj, aby ustawienie stolików, foteli i kanap zachowało symetryczny wzorzec. Równie ważne jest ergonomiczne rozstawienie mebli przy aranżacji łazienki i kuchni.

Planując wystrój wnętrz, nie można zapomnieć o kolorach ścian. Jeśli chcemy, aby mieszkanie było przytulne, postawmy na ściany w stonowanych barwach. W przypadku, gdy chcemy wprowadzić do domu energii i dynamiki, idealnym rozwiązaniem będą ściany w żywych kolorach – czerwony, żółty czy pomarańczowy.

Bardzo ważne dla wystroju wnętrz są dodatki: plakaty, obrazy, kolorowe poduszki na kanapie, rośliny doniczkowe lub świeże kwiaty czy świece, które kreują przytulny nastrój i dodają do wnętrza indywidualnego charakteru. Aczkolwiek pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością dekoracyjnych drobiazgów, bo w nadmiarze sprawią one, że w pokoju zapanuje bałagan.

Style aranżacji wnętrz

Planując wystrój wnętrz, masz do dyspozycji kilka stylów aranżacyjnych. Pamiętaj, aby urządzone wnętrza były spójne i jednolite – dzięki temu unikniemy chaosu w całym domu.

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to przede wszystkim wykorzystanie twardego drewna, które zazwyczaj używane jest w połączeniu z bielą lub beżem ścian i sufitów. Dominują materiały naturalne, takie jak wiklina czy rattan. Meble mają proste formy. Kolorystyka mieszkania utrzymana jest w jasnych odcieniach – od bieli po jasny brąz. Barwy te sprawią, że wnętrze wyda się ciepłe i bezpieczne. Cała przestrzeń jest bardziej funkcjonalna niż ozdobna, aczkolwiek styl skandynawski ceni sobie delikatną elegancję.

Nowoczesne aranżacje wnętrz

Styl nowoczesny to proste formy i jasne kolory. Nowoczesne pomieszczenia są zazwyczaj przestronne, z jasnym rozróżnieniem pomiędzy ścianą, sufitem i podłogą. Wyposażone są w meble zgodne z najnowszymi trendami, wnętrza w stylu nowoczesnym zwykle zaprojektowane są tak, aby łatwo było dokonywać w nich zmian. Są to mieszkania dla miłośników nowoczesnego wzornictwa i dla osób, które lubią eksperymentować z aranżacją wnętrz.

W nowoczesnym mieszkaniu znajdziemy również widoczne rury, odsłonięte belki czy geometryczne lampy i dodatki.

Marzy Ci się industrialny wystrój wnętrz? Pomaluj ściany na beżowo i brązowo, podkreśl czysto użytkowe elementy jak np. rury, jako lampy zawieś żarówki w drucianych kloszach i zapomnij o ozdobnych dodatkach.

Minimalistyczny wystrój wnętrz

W minimalistycznych wnętrzach znajdziemy tylko to, co najpotrzebniejsze. Minimalizm to głównie proste formy, wielkoformatowe materiały wykończeniowe oraz brak wyrazistych kontrastów.

Przytulność w wystroju wnętrz może zapewnić nawet surowy beton, którego barwa działa kojąco na zmysły, a ocieplona drewnem (lub materiałami dobrze go imitującymi) pozbawiona jest industrialnego chłodu.

Rustykalny wystrój wnętrz

Styl rustykalny, czyli wiejski opiera się na ciepłych i tradycyjnych przestrzeniach. Znajdziemy tu dużo drewna, cegły i płytek. Głównym elementem takiej aranżacji są duże okna, kominki oraz solidne stoły i szafy. Styl wiejski łączy domowe ciepła i luksusową aranżację. Jest to idealny styl dla większych pomieszczeń.

Wystrój wnętrz w stylu glamour

Wystrój mieszkania w stylu glamour to przede wszystkim zastosowanie bogato zdobionych mebli pokrytych welurem lub zamszem, kryształowe żyrandole, satynowe poduszki oraz mnóstwo złotych i srebrnych dodatków. Jest to aranżacja wnętrz, która lepiej odnajduje się w dużych mieszkaniach.

architekt wystroju wnętrz
Fot.: KostiantynVoitenko/elements.envato.com

Architekt wnętrz – czy warto korzystać z jego usług i o co go zapytać?

Aranżacje wnętrz i projekty mieszkań to główne zadanie architekta wnętrz. Idealnie, jeśli pierwsze spotkanie z architektem odbędzie się w mieszkaniu, gdyż można wtedy szczegółowo pomówić o funkcjonalności przestrzeni i wyjaśnić jakiego efektu oczekujemy. Podczas pierwszej rozmowy warto zapytać specjalistę o jego wcześniejsze projekty i aranżacje mieszkań. Ponadto, należy wtedy też zapytać o czas realizacji zadania i warunki współpracy oraz o szkic umowy i możliwość wprowadzenia w niej zmian. Równie ważna będzie informacja, jak będzie wyglądało dalsze postępowanie w sytuacji, gdy projekt się nam nie spodoba. Co więcej, architekt może nam polecić ekipę remontową – jest to ogromne ułatwienie dla osób, które nie znają dobrych i rzetelnych fachowców.

Możemy poprosić o wydzielenie dodatkowej strefy do pracy. Architekt podpowie też jakie kolory wybrać, aby wystrój mieszkania być elegancki i stanowił spójną całość. Warto także zapytać specjalistę, jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i naturalne nasłonecznienie, tak aby optymalnie rozjaśnić mieszkanie.

Profesjonalny architekt sprawi, że otrzymamy mieszkanie, które będzie zarówno praktyczne, jak i przytulne i eleganckie. Będziemy mieć pewność, że każda przestrzeń jest optymalnie wykorzystana.

Pomoc przy aranżacji wnętrz

Przeświadczenie, że architekt odpowiedzialny za wystrój wnętrz jest tylko dla osób zamożnych, już dawno przestało mieć rację bytu. Architekt oferuje nam gotowe aranżacje wnętrz dopasowane do naszych potrzeb i gustów, bo najważniejsze, aby czuć się komfortowo we wnętrzu swojego domu. Szukasz architekta na Dolnym Śląsku? Sprawdź ofertę na aranżacja wnętrz Wrocław!

Zdjęcie główne: Vladdeep/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Meblowanie wnętrza – komoda drewniana
Meblowanie wnętrza – komoda drewniana
Sprawdź, jak drewniana komoda może odmienić wnętrze!
Rolety czy zasłony – co wybrać?
Rolety czy zasłony – co wybrać?
Nie wiesz, czym przesłonić okna? Oto zalety i wady rolet i zasłon.
Czym jest CNC?
Czym jest CNC?
Skrót CNC nic Ci jeszcze nie mówi? Po przeczytaniu tego artykułu będzie już inaczej! Przedstawiamy technologię komputerowego sterowania numerycznego.
Ostatnie wpisy