Polecamy
Piekarnik nie działa – co robić? Co jest zepsute?
NaprawyPorady domowe

Piekarnik nie działa – co robić? Co jest zepsute?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Piekarnik jest jednym z ważniejszych sprzętów AGD w kuchni, to właśnie w nim można przygotować smaczne potrawy i upiec coś pysznego. Usterka tego sprzętu może sprawić bardzo wiele kłopotu. Dlaczego piekarnik nie działa i co można zrobić w takiej sytuacji? 

Awaria instalacji

Zanim wezwiesz do domu serwisanta sprzętu AGD, to upewnij się, czy przyczyną awarii nie jest brak prądu lub awaria sieci elektrycznej w domu. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie wybiło bezpieczników w mieszkaniu lub nie nastąpiło zwarcie. Jeśli włączenie piekarnika powoduje wybicie bezpieczników, to należy poprosić o pomoc elektryka lub serwisanta AGD.   

Kabel zasilający uległ uszkodzeniu

Jeśli kabel zasilający został uszkodzony lub przygnieciony przez ciężkie przedmioty, to może być to przyczyna awarii piekarnika. Jeśli piekarnik w ogóle nie chce się włączyć, to należy sprawdzić, czy kabel się nie rozwarstwił albo nie uległ zniszczeniu. Warto sprawdzić również stan wtyczki. 

Uszkodzona grzałka

Grzałki spełniają najważniejszą funkcję w całym piekarniku. Aby można było je sprawdzić, to należy je wymontować, a następnie sprawdzić multimetrem ciągłość obwodu. Jeśli nie masz multimetra, to możesz to zrobić zwykłym domowym miernikiem. Jeśli nie ma ciągłości obwodu, to najprawdopodobniej jest przepalona grzałka, którą należy wymienić. 

W piekarniku znajdują się trzy grzałki: górna, dolna i od termoobiegu. Jeśli któraś z nich jest uszkodzona, to piekarnik może działać wadliwie lub w ogóle nie grzać. 

Uszkodzony przełącznik funkcji piekarnika

Przełącznik funkcji, czyli selektor służy do wybierania opcji grzania. Jeśli przełącznik nie działa, to nie jest możliwe w ogóle uruchomienie piekarnika. Najczęstszą przyczyną tej awarii jest przepalenie się ścieżek lub poluzowanie się konektorów łączących przełączniki funkcji. 

Spalony termostat w piekarniku

Termostat monitoruje temperaturę w piekarniku. Jeśli ulegnie awarii, to piekarnik nie będzie miał prawidłowej reakcji na wybraną temperaturę. Aby sprawdzić awarię termostatu w warunkach domowych, to należy zakupić termometr wolnostojący do piernika i ustawić piekarnik na dowolną temperaturę. Jeśli temperatura na termometrze nie pokrywa się z temperaturą na termostacie, to uległ on awarii i niezbędna jest pomoc serwisanta. 

Zwarcie w module sterującym 

Podczas zwarcia w modelu sterującym uszkodzeniu mógł ulec kondensator lub inna część modułu. W modelach sterujących z panelami dotykowymi najczęściej dochodzi do wypalenia się diod, dlatego nie ma żadnej reakcji podczas naciskania panelu. Jeśli moduł nie działa, to piekarnik się nie włączy. Wtedy niezbędna jest wizyta serwisanta.

>> Zobacz też: Jak naprawić cieknący kran?

Uszkodzony zegar

Jeśli zegar w piekarniku nie działa, to najczęściej nie jest możliwe uruchomienie piekarnika. Jeśli z powodu awarii prądu zegar został zresetowany, to piekarnik może się nie włączyć, dopóki nie zostanie ustawiona prawidłowa godzina. Jeśli zegar w ogóle nie działa, to mogło dojść do przepalenia styków i konieczna będzie wizyta serwisanta.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak urządzić dużą kuchnię z wyspą?
Jak urządzić dużą kuchnię z wyspą?
Szukasz ciekawych rozwiązań na urządzenie dużej kuchni? Przekonaj się, w jaki sposób możesz wykorzystać wyspę kuchenną, aby stworzyć niepowtarzalną aranżację.
Prezenty na ślub do 500 złotych – pomysły
Prezenty na ślub do 500 złotych – pomysły
Wybór odpowiedniego prezentu dla nowożeńców wcale nie musi być trudny i drogi. Zastanawiasz się, co dać z okazji ślubu? Przygotowaliśmy zestawienie 7 najlepszych prezentów, które nie zrujnują portfela!
Co zrobić z niedoskonałościami znalezionymi podczas odbioru?
Co zrobić z niedoskonałościami znalezionymi podczas odbioru?
W artykule pokażemy, co robić, gdy twój nowy dom nie jest tak idealny, jak byś sobie tego życzył.
Ostatnie wpisy