Polecamy
Dom czy mieszkanie – co brać pod uwagę przy wyborze?
Kupuj mądrze

Dom czy mieszkanie – co brać pod uwagę przy wyborze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zakup nieruchomości to zawsze inwestycja na długie lata. Należy ją więc bardzo dokładnie przemyśleć. Zastanawiasz się, czy lepszą decyzją będzie zakup mieszkania czy domu? Przedstawiamy wszystkie za i przeciw obu tych rozwiązań oraz podpowiadamy, co należy brać pod uwagę.

Jeśli planujesz zakup swojej nieruchomości, z pewnością stajesz przed pytanie: dom czy mieszkanie? Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze w obecnej sytuacji ekonomicznej? Jakie zalety mają mieszkania, a jakie domy?

Mieszkanie czy dom – jak podjąć decyzję?

Podjęcie decyzji, jeśli chodzi o zakup nieruchomości, nigdy nie jest łatwe. Co więc należy rozważyć, wybierając pomiędzy zakupem mieszkania a budową domu?

Przede wszystkim warto rozważyć swoje plany życiowe. Zastanów się, gdzie chciałbyś spędzić najbliższe 10, 20, a może nawet 30 lat? Pomyśl też,  jak wygląda Twój standardowy dzień? Czy chcesz mieszkać sam czy z rodziną? Poruszasz się głównie komunikacją miejską, czy samochodem? Te i inne kwestie dotyczące zarówno teraźniejszości, jak i przyszłości mają ogromny wpływ na to, która opcja będzie dla Ciebie dogodniejsza. 

Jeśli prowadzisz bujne życie towarzyskie, często bywasz w centrum miasta, nie posiadasz samochodu lub po prostu przemieszczasz się głównie komunikacją miejską, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zakup mieszkania – koniecznie sprawdź nowe mieszkania Gdańsk. Jeżeli natomiast cenisz sobie przede wszystkim spokój, a dojazdy do centrum nie są dla Ciebie problemem, to zdecyduj się na dom na przedmieściach lub na wsi – na przykład domy Szczecin

Koszty mieszkania a koszty domu

Podejmując decyzję dotyczącą zakupu nieruchomości, nie można nie uwzględnić kosztów. Jak sprawy finansowe wyglądają w przypadku mieszkań, a jak w przypadku domów?

Wszystko zależy od metrażu nieruchomości. Są jednak dodatkowe aspekty, które dodatkowo wpływają na koszty życia. Mieszkanie w centrum dużego miasta będzie z pewnością droższe od tego, które położone w niewielkiej miejscowości. Podobnie jak dom, który może zostać wybudowany na przedmieściach dużej metropolii, lub też w małej wsi. 

Spore znaczenie ma również kwesta kredytowania. Mieszkanie w mieście czy dom pod miastem możesz sfinansować, sięgając po kredyt hipoteczny. Jednak w przypadku domu, do wniosku kredytowego należy koniecznie dołączyć pozwolenie na budowę wraz z kompletem dokumentów potwierdzających własność działki, na której ma rozpocząć się budowa, przez co okres oczekiwania na decyzję może się wydłużyć.

Fot.: Wynand van Poortvliet/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny anemostat do domu: poradnik dla początkujących
Jak wybrać idealny anemostat do domu: poradnik dla początkujących
Zapraszamy do odkrywania tajników dobrego wyboru anemostatu do domu. Dowiedz się na co zwrócić uwagę, jak nie dać się zwieść pustym obietnicom sprzedawców i zdecyduj się na to, co z gwarancją okaże się najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie i twojego domu.
Czym usunąć rdzę z ubrania?
Czym usunąć rdzę z ubrania?
Rdza na ubraniu? Z tym problemem poradzisz sobie przy użyciu domowych sposobów!
Nie tylko meble, czyli co przyda się w ogrodzie
Nie tylko meble, czyli co przyda się w ogrodzie
Urządzasz ogród i chcesz stworzyć idealną przestrzeń do wypoczynku? Zobacz, jakie ogrodowe dodatki pomogą Ci się zrelaksować w ogrodzie.
Ostatnie wpisy