Artykuł sponsorowany
Chcesz zdrowo się odżywiać? Wiele informacji, które krąży w internecie albo wśród znajomych nie mają nic wspólnego z prawdą. Przedstawiamy Ci najczęściej powielane mity żywieniowe.
Choć powszechnie uważa się, że tradycyjny olej warto zamienić na oliwę z oliwek ze względu na jej zdrowotne właściwości, nie do końca jest to prawdą. Owszem, druga opcja ma w składzie wiele witamin, antyoksydanty oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Mimo wszystko, jeśli zdecydujesz się np. na olej rzepakowy, ma on jeszcze więcej kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, w tym omega-3 i omega-6. Warto jednak wybrać taki, który pochodzi z pierwszego tłoczenia na zimno i jest nierafinowany. Często dobry olej rzepakowy sprzedawany jest w szklanych butelkach o ciemnej barwie, jednak zawsze zapoznaj się z etykietą, zanim kupisz produkt.
Jednym z ograniczeń, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie, jest zakaz spożywania posiłków po godzinie 18:00. Nie do końca ma to przełożenie w rzeczywistości. Prawdą jednak jest, że kolację powinno się jeść około 2-3 godziny przed snem, najlepiej jeśli jest lekkostrawna. Ostatni posiłek o godzinie 18:00 ma sens, jeśli chodzisz spać o 21:00, jednak wśród Polaków, którzy mają dużo obowiązków związanych z pracą, jest to często niemożliwe.
Słyszałeś o tym, że głodówka szybko pozwoli Ci oczyścić organizm i zgubić zbędne kilogramy? To nieprawda! Aby schudnąć, trzeba jeść. Owszem, waga pokaże Ci mniejszą liczbę, jednak przełoży się to na Twoje samopoczucie oraz zdrowie.
W wielu dietach zamiast pieczywa pszennego, pojawia się żytnie. Oczywiście jest ono bardzo zdrowe, ale jeśli chodzi o kaloryczność, pomiędzy jednym a drugim rodzajem nie ma wielkiej różnicy. Wiele tu jednak zależy od tego, jakie dodatki zastosujesz oraz z jakiego źródła pochodzi Twoje pieczywo, czyli jakie dokładnie składniki zostały zastosowane w produkcji. Chodzi tu o dodatek tłuszczu i cukru – w bułkach może być ich znacznie więcej niż w chlebie.
Ktoś kiedyś powiedział Ci, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia? Owszem, jest ważnym, ale jeśli go pominiesz, nie wpłynie to źle na Twój organizm. Jednocześnie, nie wpłyniesz też na to, że odstawiając śniadania, schudniesz. Tak naprawdę, poranne jedzenie ma na celu dostarczenie Ci składników odżywczych, nawet jeśli nie czujesz głodu. Ten zabieg jest spowodowany spowolnionym tempem metabolizmu w nocy. Pominięcie śniadania może mieć wpływ na to, że odczuwalny głód za parę godzin będzie większy, a co za tym idzie – kolejny posiłek może być bardziej kaloryczny.
Dostarczenie wody organizmowi to klucz do dobrego samopoczucia, a także pozytywnych skutków każdej diety. Nie oznacza to jednak, że trzeba pić 8 szklanek dziennie. Wodę dostarczasz także jedząc np. owoce albo pijąc herbatę. Zapotrzebowanie jest też różnorodne, w zależności od spalonych kalorii, treningów, chorób oraz codziennego samopoczucia. Ogólnym zaleceniem jest spożywanie dziennie dwóch litrów wody, a w przypadku mężczyzn albo osób, które dużo trenują – trzech litrów. Dostarczysz ją jednak także spożywając inne posiłki oraz napoje.
Jeśli chodzi o wodę, często pojawia się także kolejny mit, a mianowicie – odwodnienie pojawia się w momencie, kiedy jest się spragnionym. To nieprawda. Nie każde poczucie pragnienia oznacza, że z organizmem dzieje się coś złego. Interesujesz się tą tematyką? Więcej przeczytasz na stronie https://onedaymore.pl/blog/7-mitow-zywieniowych/.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik