Nasz taras po smutnych zimowych i jesiennych miesiącach wymaga od nas większej pielęgnacji. Już ustawienie kilku roślin w donicach sprawi, że stanie się on bardziej przytulny. Sprawdźmy, na jakie odmiany warto postawić.
To roślina o bardzo ciekawych liściach, stanowiących jej główną ozdobę. Można znaleźć ją w odmianie Canadale Gold. W takim wydaniu ma lśniące oraz skórzaste listowie o intensywnie żółtym kolorze z barwionymi brzegami. Z kolei jesienią zmienia odcień na pomarańczowo-czerwony, co może być dla nas ciekawą odmianą. Idealnie sprawdzi się na tarasie, ponieważ nie dorasta do więcej niż 0,6 metra wysokości. Można sadzić ją w małych grupkach, ale będzie się również pięknie prezentować w pojedynczej donicy.
Z kolei odmiana Silver Queen ma bardzo eleganckie liście, o szerokich, białych brzegach. Jesienią ich barwa zmienia się w delikatny róż. Osiągają wysokość nie większą niż 1 metr.
Berberysy są świetnymi roślinami okrywowymi, które pełnią także funkcję ochronną na tarasach, czy większych balkonach. Można je sadzić w grupach lub pojedynczo, w zależności od wielkości dostępnej przestrzeni. Poza tym berberysy są bardzo odporne na mrozy oraz choroby. Można je formować i przycinać, co jest idealnym rozwiązaniem w przypadku balkonu czy tarasu, na którym nie mamy zbyt wiele miejsca. Prezentowane rośliny są dostępne w kilku odmianach. Bardzo popularna jest Golden Ring – wówczas krzew jest ciernisty i przykuwa uwagę pstrymi liśćmi w kolorze ciemnopurpurowym. Barwa listowia czasem zmienia się na czerwoną z ciemną obwódką. Popularna i zaskakująca jest również odmiana Pink Queen, która charakteryzuje się listowiem w odcieniu różowym z jasnoróżowymi plamkami. Rośnie maksymalnie do 1,5 metra wysokości.
Jest to idealna roślina na tarasy oraz balkony. Przede wszystkim zaskakujące są jej kuliste pędy, które są szczególnie widoczne zwłaszcza w odmianie Danica. Żywotnik zachodni dorasta jedynie do około 0,7 metra wysokości i nie musi być często pielęgnowany. Bardzo dobrze czuje się w nasłonecznionych miejscach, a tarasy i balkony często takie właśnie są. Można trzymać go również w półcieniu. Istnieje jeszcze jego karłowata odmiana – Amber Glow. Ma ona złoto-żółte liście, które jesienią zmieniają swoją barwę na kolor bursztynu. Świetnie dopełnienia ogród albo taras w stylu japońskim. Można wybrać również odmianę Teddy, która wyróżnia się czerwonymi, miękkimi igłami oraz kulistą, łatwą do przycinania formą. Może być sadzona w pojemnikach i z pewnością będzie świetnie pasowała na taras.
Bukszpan pospolity najczęściej kojarzy nam się ze Świętami Wielkanocnymi, kiedy przyozdabiamy nim swoje koszyczki wielkanocne. Niezwykle wolno rośnie i ma zwarte gałązki, z małymi zielonymi liśćmi. Jest wyjątkowo odporny na mrozy, ale może być również hodowany, gdy jest bardzo ciepło na dworze. Rośnie maksymalnie do 2 metrów, ale można go łatwo przyciąć. Często używany jest do tworzenia żywopłotów, ale na balkonie również będzie wyglądał zjawiskowo.
Jałowiec to bardzo dobry wybór na taras, ponieważ charakteryzuje się ciekawymi kształtami, które z czasem stają się stożkowate. Z łatwością można go formować i długo jest zielony. Osiąga maksymalnie do 0,3 metra wysokości.
Cyprysik japoński jest miniaturową odmianą tradycyjnego cyprysu, którego można spotkać m.in. w Grecji. Jeśli lubimy utrzymywać na naszym balkonie czy tarasie śródziemnomorski klimat, to cyprysik na pewno świetnie dopełni nasze wyobrażenia o tym stylu. Tego typu roślina ma piękne, błyszczące, wachlarzowe liście. Co ważne, cyprysik jest niski – z reguły nie rośnie większy niż 1,5 metra.
Jeśli świerk kojarzy nam się wyłącznie z ogromnym drzewem, to ta odmiana może zmienić nasze postrzeganie. Rośnie w kulistych formach i nie osiąga większych rozmiarów niż pół metra. Ma piękne, niebiesko-srebrne, czasem również niebiesko-zielone, igły.