Polecamy
Harmonogram sprzątania – tabela, przykłady
Porady domoweSprzątanie

Harmonogram sprzątania – tabela, przykłady

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Organizacja sprzątania w domu może być nie lada wyzwaniem. Warto zaplanować konkretne czynności, a pomóc w tym może harmonogram sprzątania. Zobacz przykłady, dzięki którym stworzysz tabelę samodzielnie i będziesz ją uzupełniać!

Jak planować sprzątanie?

Tak naprawdę istnieje wiele sposobów na organizację sprzątania i robienie generalnych porządków w domu. Wszystko zależy od tego, jaką ilością wolnego czasu dysponujesz oraz jak duża jest Twoja rodzina.

Harmonogram sprzątania znacznie ułatwi Ci organizację w domu. To też dobry sposób na to, aby uzmysłowić sobie, co jest do sprzątania na co dzień, raz w tygodniu albo raz w miesiącu.

Wydrukowany harmonogram sprzątania możesz np. powiesić na lodówce albo tablicy korkowej. Warto też zaznaczyć, że regularne sprzątanie i porządki wpływają nie tylko na czystość w domu, ale także na bezpieczeństwo i lepsze samopoczucie.

Harmonogram – tabela do druku

Harmonogram tygodniowy ma na celu podział obowiązków na konkretne dni. Możesz oczywiście wybrać jeden dzień w tygodniu i w tym czasie zająć się wszystkim, jednak możesz też wziąć pod uwagę wykonywanie poszczególnych czynności codziennie. W ten sposób zaoszczędzisz wiele czasu i nie stracisz np. soboty na sprzątanie. Harmonogram tygodniowy może także zawierać obowiązki codzienne, a także czynności, które warto wykonać tylko raz na tydzień, np. wstawić pranie z ręcznikami kuchennymi.

Ponadto w planie warto uwzględnić kto jest odpowiedzialny za daną czynność. Zaangażuj w obowiązki wszystkich domowników. Jeśli masz dzieci, dopasuj czynności do ich wieku.

Przykłady harmonogramu sprzątania

Jak zorganizować czas na sprzątanie, aby mieć też czas dla siebie? Przykładowo, codzienne obowiązki to:

  • ścielenie łóżka,
  • czyszczenie blatów,
  • zmywanie naczyń,
  • odkładanie rzeczy na swoje miejsce,
  • wynoszenie śmieci.

Raz w tygodniu trzeba też prasować, odkurzać, podlewać kwiaty, umyć podłogi, wyczyścić sprzęt, armaturę łazienkową czy ścierać kurze z mebli. Możesz rozpisać każdą z tych czynności w innym dniu albo sprzątać dom pomieszczeniami.

Raz na miesiąc możesz zaplanować czyszczenie lodówki i piekarnika oraz odkurzanie materaca i mebli tapicerowane.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trychologia i jej rola w medycynie
Trychologia i jej rola w medycynie
Problemy z włosami mogą być źródłem znacznego dyskomfortu i obniżenia samooceny.
Ścienne dekoracje – czym kierować się w wyborze?
Ścienne dekoracje – czym kierować się w wyborze?
Dekoracje ścienne to genialne uzupełnienie wnętrz o każdej stylistyce. Dzięki nim nabiorą one charakteru i klimatu. Podpowiadamy, jakie dekoracje na ściany wybrać, aby Twoje wnętrze było estetyczne i efektowne.
Wybór sprzętu elektrycznego
Wybór sprzętu elektrycznego
Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiedni sprzęt elektryczny do swoich potrzeb.
Ostatnie wpisy