Polecamy
Harmonogram sprzątania – tabela, przykłady
Porady domoweSprzątanie

Harmonogram sprzątania – tabela, przykłady

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Organizacja sprzątania w domu może być nie lada wyzwaniem. Warto zaplanować konkretne czynności, a pomóc w tym może harmonogram sprzątania. Zobacz przykłady, dzięki którym stworzysz tabelę samodzielnie i będziesz ją uzupełniać!

Jak planować sprzątanie?

Tak naprawdę istnieje wiele sposobów na organizację sprzątania i robienie generalnych porządków w domu. Wszystko zależy od tego, jaką ilością wolnego czasu dysponujesz oraz jak duża jest Twoja rodzina.

Harmonogram sprzątania znacznie ułatwi Ci organizację w domu. To też dobry sposób na to, aby uzmysłowić sobie, co jest do sprzątania na co dzień, raz w tygodniu albo raz w miesiącu.

Wydrukowany harmonogram sprzątania możesz np. powiesić na lodówce albo tablicy korkowej. Warto też zaznaczyć, że regularne sprzątanie i porządki wpływają nie tylko na czystość w domu, ale także na bezpieczeństwo i lepsze samopoczucie.

Harmonogram – tabela do druku

Harmonogram tygodniowy ma na celu podział obowiązków na konkretne dni. Możesz oczywiście wybrać jeden dzień w tygodniu i w tym czasie zająć się wszystkim, jednak możesz też wziąć pod uwagę wykonywanie poszczególnych czynności codziennie. W ten sposób zaoszczędzisz wiele czasu i nie stracisz np. soboty na sprzątanie. Harmonogram tygodniowy może także zawierać obowiązki codzienne, a także czynności, które warto wykonać tylko raz na tydzień, np. wstawić pranie z ręcznikami kuchennymi.

Ponadto w planie warto uwzględnić kto jest odpowiedzialny za daną czynność. Zaangażuj w obowiązki wszystkich domowników. Jeśli masz dzieci, dopasuj czynności do ich wieku.

Przykłady harmonogramu sprzątania

Jak zorganizować czas na sprzątanie, aby mieć też czas dla siebie? Przykładowo, codzienne obowiązki to:

  • ścielenie łóżka,
  • czyszczenie blatów,
  • zmywanie naczyń,
  • odkładanie rzeczy na swoje miejsce,
  • wynoszenie śmieci.

Raz w tygodniu trzeba też prasować, odkurzać, podlewać kwiaty, umyć podłogi, wyczyścić sprzęt, armaturę łazienkową czy ścierać kurze z mebli. Możesz rozpisać każdą z tych czynności w innym dniu albo sprzątać dom pomieszczeniami.

Raz na miesiąc możesz zaplanować czyszczenie lodówki i piekarnika oraz odkurzanie materaca i mebli tapicerowane.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo wybrać i zainstalować studnie wodomierzową?
Jak prawidłowo wybrać i zainstalować studnie wodomierzową?
Poradnik ekspertów dotyczący procesu wyboru i instalacji studni wodomierzowej. Dowiedz się najważniejszych aspektów do uwzględnienia, aby zapewnić trwałość i efektywność swojej instalacji.
Jak wybrać produkt do prania?
Jak wybrać produkt do prania?
Dowiedz się jak skutecznie dobierać środki do prania dostosowane do Twoich potrzeb. Poznaj kluczowe kryteria, które pomogą Ci w tym wyborze.
Taśmy LED – gdzie znajdują zastosowanie?
Taśmy LED – gdzie znajdują zastosowanie?
Taśmy LED są wszechstronnym i coraz bardziej popularnym źródłem oświetlenia, które znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach.
Ostatnie wpisy