Polecamy
Czym usunąć silikon z wanny?
NaprawyPorady domowe

Czym usunąć silikon z wanny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Usuwanie silikonu z wanny jest czynnością konieczną, ale nie zawsze łatwą i szybką. Dodatkowo trzeba uważać, aby nie uszkodzić powierzchni łazienkowego mebla. Jakimi sposobami można się posłużyć? Czy trzeba sięgać po gotowe preparaty, czy też mogą wystarczyć domowe sposoby? Podpowiadamy.

Dlaczego usuwamy silikon sanitarny?

Podstawowym powodem dla takich działań jest to, że silikon sanitarny po dłuższym czasie od jego zastosowania niszczeje. Uszczelniacz traci swoje właściwości po wieloletnim narażeniu na działanie wody i wilgoci. Zaczyna się od pojawienia się ciemnych przebarwień, które szczególnie dobrze widoczne są na silikonie białym. Wyglądają one tak, jak trudna do wyczyszczenia pleśń. Nie są również estetyczne. Estetyka w łazience jest zaś bardzo ważna i warto o nią dbać po to, aby można było z satysfakcją korzystać z tego pomieszczenia.

Najprostszy sposób: mechaniczne usuwanie silikonu  

Najbardziej instynktownym sposobem pozbycia się starego silikonu jest jego wycięcie lub zdrapanie. Prostota jest zaletą, ale tego rodzaju działanie posiada także bardzo liczne wady. Przede wszystkim potrzeba tutaj wprawy, ostrożności i uwagi, która pozwoli nam na to, aby nie zniszczyć płytek ceramicznych lub dość delikatnej akrylowej wanny. 

Czym ręcznie usuwać silikon?

Do sposobu usuwania silikonu należy się przygotować we właściwy sposób. Odpowiednim narzędziem będzie nóż do cięcia płyt gipsowych. Ważne, żeby był ostry i miał szpiczaste zakończenie, które pozwala na wycinanie silikonu z niezbędną precyzją. Niestety, metodą mechaniczną nie będzie można usunąć wszystkich pozostałości dawnego uszczelniacza. Jest to jednak dobry wstęp do dalszych prób uporania się ze starym silikonem.

Środki do usuwania silikonu – domowe sposoby

Próbując poradzić sobie z usunięciem starego silikonu, można posłużyć się środkami, które znajdziemy w domu lub garażu. Najbardziej instynktownym krokiem jest próba usunięcia silikonu z wykorzystaniem tradycyjnego rozpuszczalnika. Najczęściej jest to aceton, który czasami radzi sobie z pozostałościami starego uszczelniacza, gdy największe fragmenty zostały usunięte przy pomocy ostrego i szpiczastego nożyka. Niektóre osoby nakładają na silikon nieco płynu do mycia naczyń bez wody, co zmiękcza powierzchnię przeznaczoną do usunięcia. Podobnie działa również ocet. 

Czy silikon można usunąć kostkami lodu? Kontrowersyjna propozycja

Można się również spotkać z ciekawymi, chociaż kontrowersyjnymi pomysłami, którym jednak nie można odmówić kreatywności. Przykładem takiego działania niech będzie usunięcie silikonu poprzez obłożenie go kostkami lodu. Pod wpływem niskiej temperatury materiał powinien stwardnieć. Wówczas sposobem na pozbycie się go będzie jego skruszenie i usunięcie resztek np. żyletką. Może się on jednak rozmazywać.

Profesjonalne środki do usuwania silikonu z wanny

W marketach budowlanych można kupić gotowe preparaty służące do usuwania silikonu z wanny. Niestety, na ich niekorzyść świadczy to, że nie są to z reguły preparaty ekologiczne. Zawsze też zapłacimy za nie drożej, niż ma to miejsce w przypadku domowych sposobów. Nie towarzyszy im jednak przykry zapach, taki jak w przypadku acetonu, i są bezpieczne w stosowaniu. Wygodna jest też aplikacja, której dokonamy za pomocą niewielkiego pędzelka – bardzo często dostępnego w sprzedawanym zestawie. Rozpuszczają silikon po 10 lub 15 minutach po nałożeniu. Po tym czasie silikon staje się wystarczająco miękki i można go bezpiecznie i bez większego problemu zdrapać z powierzchni wanny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowe sposoby na przeziębienie — czym się kurować?
Domowe sposoby na przeziębienie — czym się kurować?
Przeziębienie nie musi cię pokonać! Odkryj domowe sposoby na złagodzenie objawów i przyspieszenie powrotu do zdrowia.
Jak wybrać odpowiednie elementy wyposażenia do funkcjonalnej i estetycznej łazienki?
Jak wybrać odpowiednie elementy wyposażenia do funkcjonalnej i estetycznej łazienki?
Odkryj kluczowe zasady aranżacji łazienki, które pomogą Ci dobrze dobierać elementy wyposażenia. Twórz funkcjonalne i estetyczne przestrzenie z naszym przewodnikiem.
Programmatic – kampania zautomatyzowana
Programmatic – kampania zautomatyzowana
Na czym polegają kampanie programmatic? Dlaczego warto w nie zainwestować? Wyjaśniamy!
Ostatnie wpisy