Polecamy
Rodzaje farb do ścian – przygotowania do malowania!
NaprawyPorady domowe

Rodzaje farb do ścian – przygotowania do malowania!

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Malowanie ścian to odświeżenie mieszkania lub przygotowanie go do użytku. Warto wiedzieć, że na rynku jest naprawdę sporo rodzajów farb, a do tego dochodzą różni producenci i tysiące kolorów. Wiele osób ma więc trudność z wyborem farby. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i ułatwić sobie wybór? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Farby polioctanowe

Jeszcze lata temu były one jednymi z najpopularniejszych i niewielu dostępnych na rynku farb. W niektórych sklepach z farbami do ścian nadal można je spotkać. Jednak warto wiedzieć, że są już rzadkością. Ich zaletą jest to, że są oferowane w stosunkowo niskich cenach. Jednak mają znacznie więcej wad. Po pierwsze nie są zmywalne, to więc oznacza, że powstałe na nich zabrudzenia pozostają widoczne aż do kolejnego malowania. Dodatkowo najczęściej nakładało się ich jedną warstwę, która nie oddawała najlepiej koloru farby. Częste prześwity powodowały, że pomalowane pomieszczenia nie prezentowały się najlepiej. Chcąc zadbać o estetykę i czystość ścian, lepiej poszukać czegoś innego.

Farby akrylowe

To jedne z najpopularniejszych na rynku farb do malowania ścian. Tworzone są na bazie żywicy akrylowej. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są zmywalne, dzięki czemu można zadbać o czystość w pomieszczeniach. Dodatkowo wyróżnia je paroprzepuszczalność, dzięki czemu można je stosować we wszystkich pomieszczeniach w domu. Dostępne są w przystępnych cenach i w wielu kolorach. To właśnie dlatego są tak częstym wyborem wielu osób.

iframe src=”https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=112871534402261403″ height=”619″ width=”345″ frameborder=”0″ scrolling=”no” >

Farby lateksowe

Jedną z lepszych propozycji jest farba lateksowa. W jej składzie znajduje się więcej żywicy niż w poprzednich przykładach. To produkt wyróżniający się doskonałym kryciem i elastycznością. Dużą zaletą jest to, że lateksowe farby pozwalają na oddychanie ścian, dzięki czemu sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach. Można je dokładnie czyścić, a nawet szorować. Zaleca się ich użycie w pomieszczeniach takich jak garaż, kuchnia, łazienka lub kotłownia.

Nie można zapomnieć o tym, że są odporne na wilgoć, co sprawia, że zabezpieczają pomieszczenia, w których występuje dużo pary i częste zmiany temperatury, przed powstawaniem pleśni. Te farby nie mają silnego zapachu, dzięki czemu można nimi malować pomieszczenia bez obaw, że przez długi czas wyczuwalna będzie nieprzyjemna woń. To więc oznacza, że idealnie sprawdzają się w domach z alergikami lub dziećmi.

Farby akrylowo-lateksowe

To połączenie farby akrylowej i lateksowej. Oznacza to, że mają ich cechy, dzięki czemu uznawane są za jedne z najlepszych dostępnych na rynku. Mają doskonałą przepuszczalność, dbają więc o to, by w pomieszczeniu była dobra cyrkulacja powietrza. Są odporne na ścieranie i można je czyścić nawet przez bardzo silnie szorowanie. Dodatkowo są elastyczne i nie mają nieprzyjemnego zapachu. Jeśli szukasz czegoś, co sprawi, że Twoje pomieszczenia w domu będą wyglądać doskonale nawet po kilku sezonach, to właśnie takie produkty okażą się strzałem w dziesiątkę.

Farby ceramiczne

To produkty, które mają w swoim składzie cząsteczki ceramiki. Mają wysoką odporność i tworzą na ścianie powłokę. Ich zaletą jest to, że doskonale kryją, więc pozwalają na dokładne przykrycie wcześniejszego koloru. Dodatkowo są odporne na absorbowanie kurzu. Można je z łatwością wyczyścić, ponieważ są odporne na ścieranie. Zaleca się ich stosowanie w pomieszczeniach, które są narażone na silne i częste zabrudzenia.

Farby winylowe

Jedne z trwalszych farb, które jednak nie cieszą się dużą popularnością. Nie ma się co dziwić. Ich powłoka mimo tego, że dobrze kryje, to niestety nie jest odporna na ścieranie. Zabrudzenia, szczególnie tłuste plamy, szybko się do nich przywiązują i pozostają widoczne. Dodatkowo mają niską przepuszczalność, przez co nie pozwalają na to, by ściany swobodnie oddychały.

Farby tablicowane

To jedne z farb, które mają bardzo nietypowe działanie. Po ich nałożeniu na ścianie pojawia się matowa powłoka. Wyglądem przypominają tablice szkolne. Można po nich pisać i swobodnie ścierać wszystkie zbrudzenia i napisy. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych lub pokojach dziecięcych.

Farby dekoratorskie

Ich zaletą jest to, że nadają ścianie bardzo nietypowego i nowoczesnego wyglądu. To farby, które świetnie się sprawdzają w nowoczesnych i designerskich mieszkaniach. Po ich nałożeniu ściana może wyglądać, jakby była pokryta betonem, drewnem lub kamieniem.

Farby do zadań specjalnych – na zacieki i plamy

To specjalistyczne farby, które doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie często powstają zabrudzenia. Odporne są na dym, tłuszcz i sadzę. To oznacza, że można je zastosować w kuchni, łazience, kotłowni i garażu.

Wiedząc już, jakie farby dostępne są na rynku, można bez trudu wybrać te najlepsze, które spełniać będą wszystkie oczekiwania, a co więcej zadbają o estetykę pomieszczeń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak czyścić płytki na tarasie i balkonie?
Jak czyścić płytki na tarasie i balkonie?
Pielęgnacja płytek na tarasie i balkonie sprawia, że są one chronione przed promieniowaniem UV oraz brudem.
Francuskie perfumy – jak wybrać najlepszy zapach?
Francuskie perfumy – jak wybrać najlepszy zapach?
Lubisz pięknie pachnieć? Chcesz zapachem podkreślić swój charakter? Szukasz niezwykle trwałych perfum?
Malowanie po numerach — kreatywna rozrywka dla każdego!
Malowanie po numerach — kreatywna rozrywka dla każdego!
Malowanie po numerach — kreatywna rozrywka dla każdego! Odkryj prostotę i satysfakcję tworzenia pięknych obrazów, nawet bez doświadczenia malarskiego.
Ostatnie wpisy