Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Projektując nowy dom, zależy nam, aby koszty związane z jego eksploatacją były jak najniższe. Jednym z nowoczesnych rozwiązań, które pozwala wygenerować oszczędności, jest rekuperacja. Jest to proces, który efektywnie wspomaga ogrzewanie i oczyszczanie naszego domu. Straty energii cieplnej spowodowane przez tradycyjną wentylację grawitacyjną stanowią znaczną część wszystkich strat ciepła domu. Instalując wentylację z rekuperatorem, możesz obniżyć koszty ogrzewania domu oraz polepszyć komfort przebywających w domu osób. Czym jest rekuperacja? Na jakiej zasadzie działa rekuperacja? Ile kosztuje rekuperacja? Jakie są różnice między wentylacją mechaniczną a grawitacyjną?
Rekuperacja jest to układ wentylacji mechanicznej, dzięki któremu możliwe jest zastąpienie zużytego powietrza w pomieszczeniach świeżym powietrzem oraz jednoczesne odzyskanie części wyprodukowanej energii cieplnej.
Sercem systemu jest centrala wentylacyjna, który odpowiada za prawidłowy przepływ świeżego powietrza do instalacji oraz wydalenie brudnego nasyconego tlenkiem węgla powietrza. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna inicjuje ruch powietrza poprzez kominy, które zasysają zużyte powietrze. Z kolei rekuperacja to wentylacja mechaniczna, której przepływ powietrza jest kontrolowany i sterowany przez jednostkę centralną.
Na jakiej zasadzie działa rekuperacja?
Centrala wentylacyjna pobiera w tym samym czasie czyste i chłodne powietrze z zewnątrz budynku oraz zużyte i ciepłe z wnętrza pomieszczeń. Systemem kanalików strumienie powietrza trafiają do rekuperatora.
Wymiennik ciepła sprawia, że zużyte powietrze nim zostanie wydalone na zewnątrz budynku, przekazuje swoją energię cieplną nawiewanemu powietrzu, które następnie jest dystrybuowane kanałami wentylacyjnymi po całym budynku.
Zależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz oraz typu wymiennika ciepła realny poziom odzysku ciepła może oscylować od 50 do 90%. Ponadto powietrze nawiewane nim trafi do wymiennika ciepła, jest oczyszczane przez specjalne filtry.
System rekuperacji skutecznie niweluje zanieczyszczenia i alergeny znajdujące się w powietrzu, powodując, że do pomieszczeń trafia ogrzane i wolne od jakichkolwiek skażeń powietrze.
Całkowity koszt rekuperacji będzie zależał m.in. od wielkości domu czy liczby mieszkańców. Należy również wziąć pod uwagę ilość kondygnacji oraz układ pomieszczeń w danym lokalu, który przekłada się automatycznie na długość kanałów wentylacyjnych. Pełna instalacja rekuperacji wraz z zakupem rekuperatora oraz wszystkich komponentów wynosi około 35 tys. zł.
Eksploatowanie systemu rekuperacji wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów związanych ze zwiększeniem zużycia energii elektrycznej, przeglądami technicznymi czy wymianą filtrów do rekuperatora. Filtry powinny być wymieniane średnio raz na kwartał, a przeglądy techniczne muszą być wykonywane raz w roku.
W zależności od wydajności wentylacji z rekuperacją i panującej aury na zewnątrz jesteśmy w stanie odzyskać nawet 90% energii cieplnej co bezpośrednio przekłada się na nasze oszczędności. Przykładowo, jeżeli w trakcie sezonu grzewczego, który w Polsce trwa 7 miesięcy, mamy zainstalowany rekuperator, którego wydajność wynosi 150 m3/h, możemy zaoszczędzić średnio 150 zł na miesiąc.
Najkorzystniej jest zainstalować system rekuperacji, kiedy nasz dom jest w surowym i zamkniętym stanie. Możliwe jest również wykonanie instalacji wentylacyjnej w już zamieszkałym domu, ale wiąże się to z dodatkowym nakładem pracy i środków.
Pierwszym krokiem jest rozplanowanie i ułożenie przewodów wentylacyjnych. Następnie po ukończeniu prac wykończeniowych tj. zrobieniu wylewek, tynkowaniu można zainstalować centralę wentylacyjną (rekuperator) oraz pozostałe komponenty układu takie jak anemostaty czy kratki zewnętrzne (czerpnie, wyrzutnie). Na samym końcu przeprowadzany jest pomiar przepływu powietrza przez układ.
Chłodne i świeże powietrze w wentylacji grawitacyjnej dostaje się do budynku poprzez nawiewniki, szczeliny w drzwiach czy oknach. Z kolei ogrzane i zużyte powietrze wydostaje się na zewnątrz budynku przez kominy wentylacyjne.
System taki sprawia, że energia cieplna wytworzona przez nas nie jest w żaden sposób wykorzystywana. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pobiera energię cieplną z wywiewanego powietrza i przekazuje ją powietrzu napływającemu. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić 30% energii.
Wentylacja mechaniczna sprawia, że poprzez kanały wentylacyjne do naszego domu trafia czyste i pozbawione zanieczyszczeń powietrze. Dzieje się tak za sprawą filtrów rekuperacyjnych. Szczególnie docenią to rozwiązanie osoby, które mieszkają w rejonach o słabej jakości powietrza. Nie jest wtedy konieczne otwieranie okien w celu wywietrzenia pomieszczenia i pozbycia się wilgoci.
Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się w budownictwie energooszczędnym, które szczególny nacisk kładzie na całkowite pozbycie się tzw. mostków cieplnych, czyli miejsc takich jak szczeliny okien i drzwi. Jeżeli budujesz dom energooszczędny, powinieneś zdecydować się na wentylację mechaniczną, która zadba o właściwy komfort termiczny mieszkańców.
Wentylacja mechaniczna dba o właściwą cyrkulację powietrza w budynku. Jeśli w domu jest utrzymany właściwy poziom wilgoci, zapobiegamy pojawieniu się grzyba. Z kolei miłośnicy gotowania mocno aromatycznych potraw nie muszą obawiać się, że intensywne zapachy będą unosiły po całym domu. Rekuperacja szybko i sprawnie rozwiąże ten problem.
Gdy odwiedzi nas rodzina i zapotrzebowanie na świeże powietrze wzrośnie, możemy zwiększyć wydajność rekuperatora. Jeśli natomiast wyjedziemy na wakacje na kilka dni, centrala automatycznie obniży obroty, co spowoduje spadek poboru energii. Powodów, dla których warto zainwestować wentylator z rekuperacją, jest znacznie więcej oto niektóre z nich:
Smog jest trującą mieszanką związków chemicznych, które unoszą się w powietrzu. Szczególnie zjawisko to widoczne jest w okresie jesienno-zimowym. Negatywnie wpływa na układ nerwowy, układ krążenia oraz układ oddechowy, a także przyczynia się do powstania chorób nowotworowych. Jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Rekuperacja a konkretnie filtry rekuperacyjne skutecznie eliminują z powietrza szkodliwe pyły PM 10 oraz inne szkodliwe substancje znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu.
Rekuperacja jest innowacyjnym rozwiązaniem, które realnie wpływa na komfort naszego życia. Dzięki niej nie tylko zaoszczędzimy na ogrzewaniu, ale również zapobiegniemy pojawieniu się grzybów i pleśni na ścianach budynku. Filtry rekuperacyjne wyłapią z nawiewanego powietrza wszelkie pyłki i alergeny, a świeże i wolne od zanieczyszczeń powietrze korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie. Jedynym minusem rekuperacji jest jej zależność od energii elektrycznej, ale problem ten można wyeliminować np. poprzez instalację magazynu energii.
Zdj. główne: materiały od klienta