Polecamy
Jakiego języka obcego warto się uczyć?
Hobby

Jakiego języka obcego warto się uczyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Język obcy jest niezwykle ważny przy szukaniu nowej pracy a tym bardziej w życiu codziennym. Znajomość języka angielskiego jest obecnie potrzebna na większości stanowisk ale przede wszystkim pozwala Ci na swobodne podróżowanie.

Jak wiemy, znajomości języków obcych jest niezwykle ważna w obecnym świecie. Posługujemy się nimi na co dzień, w podróżach czy w pracy. Komisja Europejska sprawdziła, że wśród Polaków najpopularniejszym językiem, którego się uczą jest angielski, którym posługuje się prawie 19% populacji. Na drugim miejscu – 13%, znajduje się niemiecki, a na trzecim widnieje rosyjski, którym posługuje się prawie 12% obywateli naszego kraju. 

Rynek pracy a znajomość języków obcych

Przy naszym codziennym funkcjonowaniu jeden język to podstawa. Drugi natomiast warto jak najbardziej znać. Może to wiele ułatwić. Posługiwanie się drugim językiem obcym na poziomie komunikatywnym, bardzo podnosi konkurencyjność osoby w przypadku kandydowania do nowej pracy oraz daje większe możliwości jeżeli chcesz szukać pracy za granicami naszego kraju.

Dobra znajomość angielskiego otwiera na kandydatów wiele możliwości w wysokorozwiniętych państwach. Możliwości pracy, edukacji czy rozwijania firmy – do tego wszystkiego potrzebny jest przynajmniej na poziomie komunikatywnym język angielski. Zwłaszcza w takich krajach jak Anglia, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia czy nieco mniej oczywistych państwach, takich jak: Bahamy, Dominikana, Grenada, Irlandia, czy Jamajka. Tam angielski pełni rolę głównego/urzędowego języka.

Natomiast biegłość w drugim języku np. niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, szwedzkim czy greckim, może mocno przewyższać kompetencje osoby kandydującej na stanowiska w branżach operującymi na co dzień różnymi językami jak marketing, finanse, handel czy IT.

źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay 

Relacje towarzyskie a nauka języków

Relacje rodzinne i towarzyskie mają duży wpływ na wybór języka obcego do nauki. W momencie gdy chcemy sprawnie porozumiewać się z najbliższymi lub poznajemy obcokrajowca, który staje nam się bliski musimy przełamać barierę i szlifować język obcy aby utrzymać relację i sprawniej się komunikować. Znajomość więcej niż jednego języka obcego znacznie ułatwia nawiązywanie kontaktów oraz utrzymywania długotrwałych relacji.

Zainteresowanie i hobby 

Chęć podróżowania i poznawania innych kultur jest często motywacją do nauki języka obcego. Aby odwiedzić nowy kraj warto znać przynajmniej podstawy języka, którym posługują się mieszkańcy. Ułatwi to podstawowe czynności podczas podróży, a co najważniejsze- poszerzy naszą wiedzę.

Zatem zastanawiasz się, jakiego języka w obecnych czasach najlepiej się uczyć? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy czy planujesz w przyszłości pracę w innym kraju, masz rodzinę za granicą i chcesz również emigrować lub może marzy Ci się zwiedzenie konkretnych zakątków świata. Warto jednak pamiętać, że nauka języków poprawia pamięć i wspomaga procesy myślowe, dlatego warto wyznaczyć sobie cel i zacząć naukę!

Źródło badań ankietowych Eurobarometer: https://www.trampolinadoprzyszlosci.pl/aktualnosci/jezyki-obce-atut-na-rynku-pracy/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie oazy spokoju: sekrety aranżacji ogrodu pełnego harmonii
Tworzenie oazy spokoju: sekrety aranżacji ogrodu pełnego harmonii
Poznaj sekrety tworzenia ogrodu pełnego harmonii i spokoju. Dowiedz się jak prawidłowo aranżować przestrzeń, wykorzystywać roślinność, a także jakie dodatki wybrać, by osiągnąć zamierzony efekt.
Filtrowanie powietrza – dlaczego jest takie ważne?
Filtrowanie powietrza – dlaczego jest takie ważne?
zy wiesz, że powietrze wewnątrz budynków może być bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz? Odkryj, dlaczego filtracja powietrza jest tak ważna!
Jak zrobić domek dla pszczół?
Jak zrobić domek dla pszczół?
Jak zrobić domek dla pszczół murarek? Nie jest to wcale trudne.
Ostatnie wpisy