Polecamy
Domowa siłownia – jak ją urządzić przy osteoporozie? Poradnik
Porady domoweUrządzanie

Domowa siłownia – jak ją urządzić przy osteoporozie? Poradnik

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Domowa siłownia to świetny sposób na utrzymanie zdrowia i dobrej formy. Jest to szczególnie istotne dla osób, które zmagają się z osteoporozą. Jak dopasować sprzęt oraz ćwiczenia, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i korzyści zdrowotne? Oto wskazówki.

Osteoporoza a aktywność fizyczna

Osteoporoza to choroba szkieletu. Występuje przy niej ryzyko złamania, co jest skutkiem zmniejszonej wytrzymałości kości. Niezbędna będzie do złagodzenia objawów, jakie daje osteoporoza dieta, która uzupełni niedobory wapnia, witaminy D, C, magnezu i cynku jest niezbędna, razem z farmakoterapią i stosowaniu regularnych ćwiczeń.

Jak powinna wyglądać aktywność fizyczna przy tej chorobie? Ważne będą ćwiczenia z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała, przy niewielkim oporze. Oprócz tego warto też ćwiczyć mięśnie pośladków, brzucha i kręgosłupa, by w ten sposób poprawić stabilizację w trakcie chodu.

Dobry pomysłem jest rozpoczęcie od pozycji niskich, które ochronią przed ewentualnym upadkiem. Następnie warto przejść do ćwiczeń równoważnych, przy których można wykorzystać dużą piłkę czy poduszkę sensomotoryczną. Ważnym elementem, który poprawi elastyczność mięśni całego ciała, jest też włączenie do codziennych treningów jogi czy stretchingu.

Jak urządzić domową siłownię przy osteoporozie?

Przy osteoporozie nie każda aktywność fizyczna będzie wskazana. Należy unikać przede wszystkim ćwiczeń dynamicznych, o dużej intensywności. Do nich zalicza się np. aerobik. Oprócz tego niewskazane będą gry zespołowe i sporty, gdzie jest duże ryzyko upadku. W domowej siłowni powinny znaleźć się takie akcesoria i urządzenia jak:

  • rower stacjonarny,
  • orbitrek,
  • steppery,
  • gumy i taśmy elastyczne,
  • lekkie hantle,
  • piłki fitness,
  • poduszki sensomotoryczne.

Do codziennych ćwiczeń należy włączyć ćwiczenia izometryczne, które pobudzają mięśnie mimo niewielkiego ruchu. Istotne będzie tutaj wykonywanie określonej ich liczby, razem z powtórzeniami. Najczęściej taki trening składa się z kilku lub kilkunastu niedługich serii. Po nich następuje odpoczynek.

Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt do domowej siłowni?

Urządzenia i akcesoria, którymi będziesz wypełniać swoją domową siłownię, powinny cechować się przede wszystkim wytrzymałością oraz solidnym wykonaniem. Bardzo ważne jest, aby były stabilne i minimalizowały ryzyko utracenia równowagi. Wszelkie sprzęty nie powinny powodować nadwyrężenia stawów. Mają być w pełni bezpieczne i zapewniać właściwy rozwój motoryczny. Dobrym wyborem będą rowerki stacjonarne czy orbitreki.

Warto inwestować w akcesoria, które pozwolą wykonywać różnorodne ćwiczenia. Na przykład solidnie wykonane taśmy elastyczne czy lekkie hantle pozwolą dostosować trening do indywidualnych potrzeb. Podobnie będzie w przypadku piłek czy poduszki sensomotorycznej.

Domowa siłownia to doskonała inwestycja w zdrowie, szczególnie dla osób, które walczą z osteoporozą. Pamiętając o właściwym wyborze sprzętu i bezpiecznym planie ćwiczeń, możesz znacząco poprawić swoją jakość życia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Cytologia – jak często należy ją wykonywać?
Cytologia – jak często należy ją wykonywać?
Cytologia – kiedy ostatnio ją robiłaś? Rak nie wybiera, dlatego koniecznie zadbaj o to, żeby regularnie korzystać z tego badania. Zadbaj o siebie już teraz.
Jak wybrać idealny polipropylenowy pokrowiec do ochrony siana i słomy: praktyczne porady
Jak wybrać idealny polipropylenowy pokrowiec do ochrony siana i słomy: praktyczne porady
Odkryj, jak wybór odpowiedniego pokrowca polipropylenowego może chronić Twoje siano i słomę przed pogodą. Zrozumieć, jak skuteczność pokrowca wpływa na zachowanie jakości paszy.
3 dowody na to, że self storage potrafi ułatwić codzienne życie
3 dowody na to, że self storage potrafi ułatwić codzienne życie
Popularne self storage jest określeniem pochodzącym z języka angielskiego. W ten sposób opisywane są pomieszczenia samoobsługowe, dzięki którym klienci mogą wynająć przestrzeń idealną do przechowywania i wykorzystać ją według własnych upodobań.
Ostatnie wpisy