Polecamy
Moc słońca: jak energia słoneczna zmienia świat
Technologie

Moc słońca: jak energia słoneczna zmienia świat

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Energia słoneczna ma potencjał aby zmieniać nasz świat i wiele starań zostało już włożonych w to, aby jak najlepiej zacząć ją wykorzystać. Kiedy coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę z korzyści jakie oferuje energia słoneczna, możemy zauważyć dzisiaj wielkie zmiany w spojrzeniu na źródła z jakich pozyskujemy naszą energię. Spójrzmy więc jak energia słoneczna może zmieniać nasz świat na lepsze.

Ewolucja odnawialnej energii

Przez wiele lat, tradycyjne źródła energii takie jak węgiel czy ropa były głównymi dla domostw i firm na całym świecie. Jednak, kiedy świadomość o wpływie jaki wywierały one na środowisko rosła, zaczęto wywierać coraz większy nacisk na pozyskiwanie energii z bardziej ekologicznych, odnawialnych źródeł. Między takimi rozwiązaniami znalazła się fotowoltaika, wytwarzająca prąd ze słońca.

Jak działa fotowoltaika?

Energia słoneczna jest czystym i odnawialnym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej. Panele słoneczne również nazywane fotowoltaiką, to urządzenia do przetwarzania światła słonecznego w elektryczność. Działają poprzez półprzewodniki, które absorbują energię słoneczną do wytworzenia prądu stałego. Aby prąd stały mógł zostać użyty do zasilania urządzeń, trzeba go przetworzyć w prąd przemienny. Do tego zadania służy inwerter, który jest najważniejszą częścią całej instalacji.

Nauka stojąca za technologią fotowoltaiczną

Kiedy światło słoneczne pada na panel fotowoltaiczny, tworzy ono pole elektryczne na warstwach silikonu. To tworzy ruch elektronów który służy do wytworzenia energii elektrycznej. Pierwsza elektrownia została otworzona w 1954 w Leningradzie i produkowała około pięciu kilowatów energii. Dzisiejsze elektrownie są w stanie wytworzyć setki lub nawet tysiące megawatów na godzinę – wystarczająco aby zasilić małe miasta lub wsie.

Typy paneli słonecznych

Panele słoneczne dzielą się na dwa rodzaje: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Pierwszy rodzaj jest najpopularniejszy na prywatnych instalacjach montowanych na dachach domów jednorodzinnych. Stosuje się do ich budowy monokryształ krzemu, skąd zawdzięcza swoją nazwę. Są to czarne panele z zaokrąglonymi rogami. Są one niezwykle drogim rozwiązaniem, ale ich wydajność przewyższa tą u paneli polikrystalicznych. Drugi rodzaj paneli zawdzięcza swoją nazwę temu, iż są wytwarzane z polikrystalicznego krzemu. Przy produkcji tych paneli nie powstaje dużo odpadów i nie są tak drogie jak panele monokrystaliczne, jednak ich wydajność jest niższa. Charakteryzują się niebieską barwą i ostrymi rogami. Są popularne przy zakładaniu farm fotowoltaicznych.

Podsumowanie

Słońce to potężne źródło czystej i odnawialnej energii, która mogłaby w przyszłości wyprzeć wiele innych o wiele szkodliwszych dla środowiska w pozyskaniu. Nie generuje ona szkodliwych odpadów, a kiedy urządzenia do jej pozyskiwania stały się tańsze i dostępne dla zwykłego konsumenta zyskały znacząco na popularności. Technologia pozyskiwania energii ze słońca cały czas się rozwija, a zainteresowanie tematem na całym świecie zapewni finansowanie kolejnym projektom mającym na celu stworzenie jeszcze efektywniejszych paneli i czystszej ich produkcji.

Jeśli jesteś zainteresowany zbudowaniem własnej instalacji fotowoltaicznej zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie https://panfotowoltaiczny.pl/.

Fot.: Nuno Marques/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym cechuje się suszarka na pranie Vileda?
Czym cechuje się suszarka na pranie Vileda?
Suszarka na pranie to produkt przydający się w niemal każdym domu i mieszkaniu. Pozwala na łatwe wywieszenie mokrych ubrań, a po użyciu wystarczy ją złożyć i umieścić w dowolnym miejscu. Dlaczego suszarki na pranie Vileda są godne uwagi?
Jak wybierać akcesoria ogrodnicze, które dodadzą Twojemu ogrodu uroku i funkcjonalności?
Jak wybierać akcesoria ogrodnicze, które dodadzą Twojemu ogrodu uroku i funkcjonalności?
Odkryj, jak wybrać idealne akcesoria ogrodnicze, które nie tylko staną się pięknym dodatkiem do twojego ogrodu, ale także zwiększą jego funkcjonalność. Przeczytaj nasz przewodnik i zadbaj o swój kącik zieleni jak profesjonalista.
Czy warto postawić na złote dodatki do salonu?
Czy warto postawić na złote dodatki do salonu?
Salon jest pomieszczeniem, które spełnia wiele funkcji. To w nim odpoczywamy, spożywamy posiłki i przyjmujemy gości. Czy złote dodatki będą dobrym rozwiązaniem do Twojego wnętrza? Sprawdź!
Ostatnie wpisy