Polecamy
Technologia CNC – najważniejsze informacje
Technologie

Technologia CNC – najważniejsze informacje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nowoczesna automatyka ułatwia ludziom życie w bardzo wielu dziedzinach. Dzięki pracy robotów przemysł może działać jeszcze szybciej i efektywniej, nadal wytwarzając produkty wysokiej jakości. CNC to technologia, która znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i sprawia, że produkcja jest o wiele sprawniejsza i dokładniejsza. Poznaj jej tajniki oraz sprawdź, gdzie stosuje się CNC.   

Czym jest CNC?   

Zacząć należy przede wszystkim od rozwinięcia skrótu CNC oraz wyjaśnienia, na czym polega ta technologia. CNC to skrót pochodzący z języka angielskiego, który rozwija się do Computerized Numerical Control czyli po polsku “komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych”. Jest to system sterowania numerycznego wyposażony w mikrokomputer, który może być zaprogramowany właściwie w dowolny sposób. Najczęściej za pomocą tej technologii kontroluje się tokarki, elektrodrążarki oraz frezarki CNC. Urządzenia sterowane numerycznie służą do wycinania w bardzo szybki i jednocześnie niezwykle precyzyjny sposób dowolnych, nawet bardzo skomplikowanych kształtów. Najczęściej wykorzystuje się je do obróbki metali, drewna oraz tworzyw sztucznych, ale mogą one także precyzyjnie obrabiać szkło i inne materiały. Bardzo twarde lub grube materiały obrabia się wykorzystując cięcie plazmą CNC.  

Gdzie stosuje się technologię CNC?  

Maszyny sterowane numerycznie stosuje się przede wszystkim w przemyśle. Produkcja dużych objętości konkretnego towaru, na przykład drobnych części maszynowych, może być dzięki nim szybka i naprawdę precyzyjna. Niektóre materiały można jeszcze na niewielką skalę obrabiać ręcznie, jednak cięcie i kształtowanie metalu to sztuka, w której ludzka ręka nie jest w stanie osiągnąć precyzji, jaką oferuje robot CNC. Maszyny wycinające kształty z metalu lub drewna są niesamowicie dokładne, dzięki czemu każdy produkt wytworzony przez urządzenie jest identyczny w każdej partii i przedstawia najwyższą jakość. Usługi CNC pozwolą podnieść standard produkcji i przyspieszyć jej proces, dzięki czemu zwiększają się dochody fabryki.   

Na czym polega toczenie CNC?   

Obróbka materiału za pomocą tokarki CNC to niezwykle precyzyjny i w pełni zautomatyzowany proces. Można go zobrazować na prostym przykładzie, ponieważ technologia ta opiera się on na tej samej zasadzie, co skrawanie powierzchni materiału za pomocą ostrych noży tokarskich. Przedmiot umieszczony w tokarce wprawia się w ruch obrotowy, a ostrze pracujące w ruchu liniowym skrawa zewnętrzną warstwę materiału zgodnie z wprowadzonymi do maszyny parametrami. W przypadku toczenia tradycyjnego, dokładność detali i obróbki oraz ostateczny kształt produktu końcowego, w dużej mierze zależą od umiejętności oraz wprawy samego tokarza. Przy zastosowaniu technologii CNC, proces ten zachodzi wyłącznie za pośrednictwem maszyny sterowanej komputerowo, więc nie ma miejsca na błąd czy niedociągnięcia.   

Zdjęcie główne: pixabay.com/jarmoluk

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym się kierować podczas zakupu kremu do twarzy?
Czym się kierować podczas zakupu kremu do twarzy?
Jak wybrać krem do twarzy? Dlaczego warto postawić na kosmetyk z witaminą C?
Jak efektywnie usunąć nieprzyjemne zapachy z lodówki?
Jak efektywnie usunąć nieprzyjemne zapachy z lodówki?
Odkryj skuteczne metody na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z lodówki i utrzymanie jej czystości. Z naszymi wskazówkami Twoja lodówka będzie zawsze świeża.
Jak wybrać idealny skaner 3D ręczny do firmy?
Jak wybrać idealny skaner 3D ręczny do firmy?
Poradnik ekspercki, kierujący Cię przez proces wyboru najlepszego skanera 3D ręcznego dla Twojej firmy. Dowiedz się, na jakie funkcje zwrócić uwagę, aby podejmować świadome decyzje.
Ostatnie wpisy