Polecamy
Kosiarki spalinowe czy elektryczne?
Ogród i taras

Kosiarki spalinowe czy elektryczne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sezon letni nieodłącznie związany jest z trudnym wyborem, jakim jest zakup kosiarki. Dla wielu osób problemem będzie to, czy wybrać tradycyjną kosiarkę spalinową, czy też postawić na urządzenie zasilane przez prąd elektryczny. 

W praktyce oba rodzaje sprzętu posiadają zalety i wady. Wybór jednego z nich powinien być dokonany po przeanalizowaniu naszych potrzeb.

Kosiarki spalinowe. Co przemawia na ich korzyść?

Decydując się na kosiarkę spalinową, kupujemy sprzęt chyba najbardziej powszechny. Bardzo często ceni się takie urządzenia za ich trwałość – nierzadko nawet mające wiele lat kosiarki zasilane silnikiem spalinowym działają bez większych zarzutów (pomijając fakt generowania dużego hałasu i negatywny wpływ na środowisko). Dzieje się tak dlatego, że z reguły do ich budowy wybiera się nieco solidniejsze elementy, choćby jeśli chodzi o obudowę.

Gdzie dobrze spiszą się kosiarki spalinowe?

Domeną takich urządzeń jest przede wszystkim koszenie bardzo rozległych trawników. Dodatkowo docenimy ich zalety, gdy posiadamy liczne nasadzenia, nieregularny kształt trawnika lub jest on nierówny. Czas pracy jest tu znacznie dłuższy niż w przypadku np. kosiarek akumulatorowych, moc silnika zaś znacznie większa. Dodatkowo kosiarkę spalinową będzie trudniej włączyć np. małemu dziecku, co jest przydatnym zabezpieczeniem dla rodziców.

Największe wady kosiarek spalinowych

Przede wszystkim ich użytkowanie jest nieco trudniejsze. Więcej czasu poświęcimy na konserwację sprzętu, ale też musimy umieć przygotować odpowiedniej jakości mieszankę paliwową. Wcześniej zresztą trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie składniki. Nie zawsze też udaje się wystartować sprzęt już za pierwszym pociągnięciem linki – jest to kłopot zwłaszcza w przypadku starszych modeli.

Urządzenia te są też szkodliwe dla środowiska naturalnego, ale i niezbyt przyjazne dla najbliższego otoczenia. Generują zarówno spaliny, jak i hałas znacznie większy od tego, który tworzą silniki elektryczne. W przypadku kosiarki spalinowej mówimy o wynikach rzędu 100 dB – silniki elektryczne generują dźwięki do maksymalnie 70 dB.

Komu przydadzą się kosiarki elektryczne?

Przede wszystkim użytkowanie kosiarek elektrycznych jest proste i stosunkowo czyste. Nie musimy brudzić się olejami, wystarczy włożyć kabel do wtyczki i urządzenie działa. Wiemy już o tym, że robi to stosunkowo cicho, prawdopodobieństwo skarg ze strony sąsiadów jest więc o wiele mniejsze. Z reguły są to też urządzenia stosunkowo lekkie i łatwo dają się prowadzić po trawniku.

Kiedy wybrać kosiarkę elektryczną?

Przede wszystkim jest to propozycja tam, gdzie trawniki są niezbyt wielkie i mają regularne kształty. Dobrze, żeby nie było tutaj zbyt wielu nasadzeń, które potrafią utrudniać koszenie trawy tam, gdzie w grę wchodzi zasilanie poprzez kabel. 

Dlaczego wybór kosiarki elektrycznej może być błędem?

Przede wszystkim będzie to zła opcja wtedy, gdy chcemy kosić nieregularny teren, z wieloma posadzonymi roślinami i to jeszcze dość daleko od domu. Wówczas jedynym ratunkiem może być zakup wyjątkowo długiego przedłużacza.

Z oczywistych powodów nie będzie to jednak wystarczające wyjście wtedy, gdy zechcemy kosić teren pozbawiony instalacji elektrycznej. Dodatkowo moc takich urządzeń jest z reguły mniejsza, podobnie jak wytrzymałość obudowy.

Opcja kompromisowa: czy kosiarka na akumulator zda egzamin?

Alternatywą może być zakup kosiarki na akumulator. Urządzenia takie można nabywać oddzielnie lub kupować w zestawach korzystających z jednej baterii. Łączy się tu bezprzewodowy charakter kosiarki spalinowej z neutralnym dla środowiska działaniem modelu elektrycznego. Gdzie tkwi przysłowiowy „haczyk”? Niestety jedna bateria z pewnością nie wystarczy do skoszenia całej działki. Warto wyposażać się w akumulatory o dużej pojemności i z możliwością szybkiego ładowania.

Zdj. główne: Daniel Watson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zasady serwowania i przechowywania wina
Zasady serwowania i przechowywania wina
Przechowywanie i podawanie wina to klucz do sukcesu. Sprawdź, jak nie popełnić faux pas!
Jak przygotować krem z porów?
Jak przygotować krem z porów?
Chcesz przygotować kremowy i gorący krem z porów? Zobacz nasz przepis krok po kroku.
Szambo betonowe – wady i zalety
Szambo betonowe – wady i zalety
Szamba betonowe stanowią jedne z najczęściej stosowanych systemów odprowadzania ścieków z domów jednorodzinnych, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej. J
Ostatnie wpisy