Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zaprojektowanie nagłośnienia w salonie — wbrew pozorom — nie należy do zadań najprostszych. Warto przemyśleć tę kwestię, aby zarówno akustyka, jak i jakość rozprzestrzeniającego się dźwięku pozwoliła czerpać przyjemność z seansu filmowego zorganizowanego w rodzinnym gronie, czy ze słuchania muzyki podczas domowego przyjęcia z przyjaciółmi. Na co warto zwracać uwagę przy projektowaniu efektywnego, funkcjonalnego i łatwego w obsłudze nagłośnienia w salonie?
Przystępując do projektowania nagłośnienia w salonie, warto wpierw zastanowić się, czemu tak naprawdę będzie ono służyć. Potrzeby i oczekiwania mogą być różne. Jedni oczekują doskonałej jakości dźwięki, inni z kolei będą bardziej zainteresowani tym, aby cała przestrzeń była wypełniona muzyką. Nie brakuje również miłośników wieczornych seansów filmowych i telewizji, dla których większe znaczenie będą miały parametry dźwięku związane z wyrazistością odbioru niskich basów, czy mowy występujących w filmie aktorów itd. Te kwestie będą determinować wybór nagłośnienia, jakim przykładowo jest soundbar.
To kolejny czynnik, który ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Warto znać swoje możliwości finansowe, by wiedzieć, wśród jakich produktów warto się rozglądać, czy spełnią one oczekiwania nowych właścicieli, czy być może lepiej zakup nagłośnienia odłożyć na później, zwiększając tym samym swoje możliwości finansowe i budżet.
Przy projektowaniu nie może zabraknąć przemyślanego wyboru miejsca, w którym będą znajdować się poszczególne głośniki. Ich optymalne rozłożenie może znacznie poprawić jakość odbieranego dźwięku, zwiększać wrażenie trójwymiarowości i wypełnienia całej przestrzeni dźwiękiem, co z pewnością w połączeniu z dobrym seansem filmowym pozwoli każdemu fanowi telewizji poczuć się tak, jak w prawdziwym kinie. Ważne, by unikać stanowisk, które będą powodowały odbijanie się dźwięków np. od pustych ścian, co może przyczynić się do powstawania echa.
Bardzo dobrze przy wyborze głośników zwrócić uwagę na ich zaawansowanie technologiczne i możliwości ustawienia dźwięku, szczególnie pod kątem dostrojenia urządzenia wraz z opcją zastosowania różnych funkcji testowych. Dzięki temu sprzęt spełni oczekiwania jego użytkowników, dając możliwość indywidualnego dostosowania parametrów nagłośnienia do konkretnego wnętrza.
Grafika: freepik.com