Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Ogrodzenia panelowe szybko zyskują na popularności. Są praktyczne, względnie tanie, eleganckie, trwałe i zapewniają dyskrecję, ponieważ skutecznie osłaniają działkę. Niewątpliwie ogromną zaletą płotów lamelowych jest także szybki i prosty montaż, który nie wymaga angażowania specjalistów i korzystania z drogich, profesjonalnych narzędzi. Z montażem paneli lamelowych powinien poradzić sobie nawet niezbyt doświadczony majsterkowicz. Sprawdź, jak to zrobić!
Żeby zbudować płot lamelowy, najpierw trzeba wybrać odpowiednie panele. Służą one bowiem nie tylko do odgradzania posesji. Równie dobrze można z nich zrobić np. ściankę w ogrodzie, osłonę balkonu, tarasu, miejsca na grill. Niezależnie jednak od tego, czy trzeba zbudować długie ogrodzenie, czy tylko niewielką ściankę, proces montażu wygląda tak samo. Różnice ograniczają się do ilości zastosowanych paneli, ewentualnie ich wymiarów.
Drewniane panele ogrodzeniowe występują bowiem w różnych rozmiarach. Najczęściej spotykanym, który można uznać za standardowy, jest 180 × 180 cm. W sklepach są także panele o wymiarach 90 × 120 cm, 180 × 150 cm, 180 × 90 cm i inne. Niezależnie od wielkości panelu, jego rama ma zwykle grubość od 30 do 40 cm, poszczególne lamele – ok. 9 cm.
Różne są także materiały, z których może być wykonany dany panel lamelowy – zazwyczaj jest to drewno sosnowe lub świerkowe. Co więcej, do wyboru jest też wiele wzorów oraz kształtów poszczególnych modeli. Jeśli są pełne, płot doskonale chroni przed wiatrem i spojrzeniami postronnych osób. Alternatywą są panele ażurowe oraz takie, które w górnej części są wykończone łukami, falami czy mandalami.
Do budowy płotu lamelowego niezbędne są również liczne akcesoria, takie jak:
Ogrodzenie lamelowe można postawić bez pomocy specjalistów. Z budową takiego ogrodzenia powinny poradzić sobie dwie osoby, nawet jeśli wcześniej tego nie robiły. Do operacji wystarczą niezbyt kosztowne, powszechnie dostępne narzędzia, takie jak: wkrętarka, poziomica, młotek oraz miarka. Przyda się też sznurek lub żyłka do wytyczenia linii, po której będzie przebiegać ogrodzenie. Warto również znaleźć niewielki kawałek drewna o przekroju zbliżonym do przekroju słupka. Posłuży do wbijania w podłoże kotw (od uderzeń młotkiem mogłyby się wygiąć).
Należy pamiętać, że drewno sosnowe i świerkowe jest mało odporne na warunki zewnętrzne. Dlatego warto je dodatkowo zaimpregnować. Zwykle panele są już zabezpieczone impregnatem, który chroni je przed wodą, grzybami i owadami. Jeżeli jednak chcesz wydłużyć trwałość drewna, możesz to zrobić za pomocą farby, lakierobejcy lub oleju. Dzięki temu płot lamelowy sprawdzi się przez wiele lat!
Fot.: materiał prasowy Klienta.