Piękne, białe firanki są wizytówką każdej perfekcyjnej pani domu. W jaki sposób możesz przywrócić biel zszarzałym i zżółkniętym firankom?
Jeśli masz dużo miejsca w szafie, to świetnym rozwiązaniem jest powieszenie złożonych na pół firanek w pokrowcu na wieszaku. Dzięki temu możesz uniknąć zagnieceń na firankach. Gdy masz mało miejsca w szafie, to warto zdecydować się na pudełka do przechowywania. Do takiego pudełka należy włożyć, tyle firan, ile mieści się w nim swobodnie – nie wolno ich upychać, bo pojawią się zagniecenia. Pudełko powinno być przechowywane w suchym miejscu bez dostępu światła dziennego.
W sklepach można znaleźć bardzo dużo różnych środków wybielających do firan. Każdy z tych preparatów zawiera w swoim składzie:
Często wystarczy wsypać zawartość saszetki do prania lub wlać odpowiednią ilość płynu wybielającego – jest to bardzo duże udogodnienie. Warto spróbować wybielić firanki domowymi, ekologicznymi sposobami.
Domowe sposoby na wybielenie firanek, często są dużo skuteczniejsze niż wszystkie środki chemiczne dostępne w sklepach.
Sól kuchenna jest sprzymierzeńcem wielu pań domu w porządkach domowych. Do wybielenia firanek należy przygotować roztwór z 4 łyżek soli oraz 3 litrów ciepłej wody. Sól mieszamy w wodzie do rozpuszczenia. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy wyprane firanki i pozostawiamy na około 2h. Po upływie tego czasu firanki należy dokładnie wypłukać w czystej wodzie, a następnie wysuszyć.
Powszechnie wiadomo, że soda ma działanie wybielające. Wystarczy łyżeczkę sody oczyszczonej dodać do prania.
Usztywnia oraz wybiela tkaniny. Zapobiega elektryzowaniu się oraz farbowaniu materiałów ze sztucznych włókien. Wystarczy, dodać pół szklanki octu do prania.
Wybiela tak dobrze firanki, jak soda oczyszczona. Zanim wypierzesz firanki w pralce, to mocz je przez około 2 godziny w wodzie z dodatkiem amoniaku – na 2 litry wody należy dodać 2 łyżki amoniaku.
Aby wybielić firanki w ten sposób, to najpierw należy je namoczyć w wodzie z dodatkiem proszku do pieczenia (4 łyżeczki proszku do pieczenia na 5 litrów ciepłej wody). Następnie wypierz firanki z użyciem kapsułek, żelu lub proszku do prania do białych tkanin. Można również dodać proszek do pieczenia bezpośrednio do prania.
Jedna z najstarszych metod. Wystarczy skorupki po jajkach włożyć do lnianego woreczka i wyprać razem z firankami. Efekt gwarantowany.
Firanki będą dłużej białe, jeśli przed praniem wymoczysz je przez około godzinę w wodzie z dodatkiem soku z cytryny (1 litr ciepłej wody na 1 cytrynę). Po wypraniu warto suszyć firanki na słońcu.
Aby wybielić firanki aspiryną należy rozpuścić 5 tabletek w 2 litrach ciepłej wody. Moczyć firanki w tym roztworze, przez co najmniej kilka godzin.
Firanki w pralce automatycznej należy prać w temperaturze 30°C z delikatnym wirowaniem. Przed praniem warto umieścić firanki w specjalnym woreczku. Jeśli nie masz takiego woreczka, to umieść firany w poszewce na poduszkę. Dzięki temu unikniesz zagnieceń oraz plątania się. Firanki należy prać partiami – maksymalnie 3 sztuki. Dzięki temu każda firanka będzie dobrze wyprana i namoczona.
Po wypraniu warto je wieszać lekko wilgotne, wtedy będą ładnie się układać na karniszu i nie trzeba będzie ich prasować. Nie wolno suszyć firanek w suszarce elektrycznej. Mogą wtedy ulec deformacji. Jeśli firana podczas prania mocno się pogniotła, to należy ją wyprasować na lewej stronie. Żelazko powinno być ustawione na niską temperaturę.
Wybielenie szarych i pożółkłych firan wcale nie jest trudne ani pracochłonne. Wystarczy zastosować domowe triki, aby przywrócić firanom biel.