Artykuł sponsorowany
Taras przed domem to miejsce, gdzie można się zrelaksować, zjeść obiad, wypić kawę, zorganizować grilla z przyjaciółmi lub spędzić romantyczny wieczór we dwoje. Dom z tarasem marzy się niejednej budującej swoje gniazdo parze, jednak jego budowa to nie taka prosta sprawa. Dowiedz się, jak przygotować solidne podłoże pod taras.
Aby taras był stabilny, musi stać na odpowiednio przygotowanym gruncie. Tarasy betonowe są bardzo budżetową opcją, jeśli chodzi o budowę patio. Z czasem jest też łatwo je przerobić, obudować drewnem lub deskami kompozytowymi. To również naprawdę niezawodna podstawa pod każdy inny typ tarasu. Wszystkie sprzęty potrzebne do budowy betonowego tarasu znajdziesz na https://norwit.pl/.
Utwardzenie gruntu jest konieczne przed rozpoczęciem budowy tarasu. To pierwszy krok, bez którego taras nie ma prawa stanąć. Grunt tylko z pozoru wydaje się twardy i zbity, w rzeczywistości jest w nim mnóstwo powietrza. Po wylaniu betonu i postawieniu ciężkiego tarasu nie ubity grunt zacznie się zapadać. Zagęszczarka do gruntu przez wytwarzanie mocnych wibracji powoduje, że gleba przemieszcza się i wypełnia puste przestrzenie, wypychając tym samym powietrze oraz wodę. Dokładnie ubity i zagęszczony grunt to idealna baza pod kolejne kroki.
Kolejnym etapem jest wykonanie zbrojenia oraz wylanie betonu. Zbrojenie robi się z betonowych bloków, które tworzą formę betonowego tarasu. Dzięki zbrojeniom beton będzie stabilny, nie będzie pękał oraz stanie się solidnym podparciem pod taras. Przy wylewaniu ostatniej, wierzchniej warstwy betonu przyda się łata wibracyjna, dzięki czemu beton rozłoży się równomiernie i stworzy równą, cienką warstwę, idealną na wykończenie. Wibracje wypychają pęcherze powietrza w mokrym betonie i sprawiają, że będzie on trwały.
Żeby stworzyć trwałe i solidne podłoże pod taras beton musi być wysuszony w odpowiedni sposób. Beton, który wyschnie zbyt szybko będzie pękał i kruszył się. Należy suszyć go stopniowo i nie przyspieszać niczego na siłę. W gorące dni dobrze jest nawet twardniejący beton zraszać co jakiś czas wodą, żeby nie dopuścić do zbyt nagłego wyschnięcia.
Na rynku są dostępne preparaty przyspieszające schnięcie betonu, jednak należy je stosować tylko wtedy, kiedy warunki pogodowe naprawdę nie sprzyjają temu procesowi. Jeśli pada deszcz lub/i powietrze jest bardzo wilgotne, warto użyć takiego środka, by skrócić czas schnięcia i nie dopuścić do powstania zniszczeń, powodowanych przez wodę. Do pełnego utwardzenia beton potrzebuje około 28 dni.
W tym czasie lepiej nie narażać wylewki na obciążenia, nie chodzić po nieutwardzonym betonie ani nie urządzać go zbyt wcześnie. Są sposoby na to, żeby przyspieszyć postępowanie prac remontowych. Aby móc szybciej zacząć na przykład wykładanie desek, można zastosować preparat, który wstępnie wysuszy wierzchnią warstwę betonu tak, by można było kłaść deski wcześniej.
Każdy chciałby mieć piękny taras z wygodnym miejscem do siedzenia i widokiem na ogród. Budowa tarasu to jednak nie praca na jeden dzień, a długotrwały proces. By odpowiednio przygotować podłoże pod betonową wylewkę oraz wykonać ją w odpowiedni sposób, potrzeba czasu. Również samo suszenie betonu do całkowitego utwardzenia to prawie miesiąc czekania. Warto jednak zainwestować w taras nie tylko pieniądze, lecz także czas, by móc się nim później cieszyć przez lata.