Biszkopt jest zmorą wielu osób. Jeśli i Ty obawiasz się, że twój wypiek nie wyjdzie, skorzystaj z naszych porad. Dzięki nim każdy tort będzie smakował i wyglądał wyśmienicie!
Jajka, które wyjmiesz prosto z lodówki, mogą nie ubić się dobrze. Przed przygotowywaniem ciasta wyjmij je wcześniej z lodówki. Dzięki temu białka ubiją się znacznie szybciej.
Przed ubijaniem białek dodaj do nich szczyptę soli. Dzięki niej lepiej się ubiją. Wykonuj to pomocą miksera do momentu, aż staną się sztywne. Sprawdź ich konsystencję, przechylając miskę. Jeśli białka nie zsuwają się po ściankach to znak, że są idealnie zmiksowane.
Przesiewanie mąki sprawia, że ciasto jest bardziej puszyste. Tak jak w przypadku innych wypieków mąkę do biszkopta należy przesiać na sitku z małymi oczkami. Łatwiej Ci również będzie połączyć ją z już ubitymi białkami oraz zmiksowanymi żółtkami.
Sekretem idealnego biszkoptu są dobrze dobrane proporcje mąki w stosunku do ilości jajek. Według przepisów naszych babć na jedno jajko przypada 30 g mąki, w tym ¾ pszennej i ¼ ziemniaczanej. Jeśli jajka są duże, możesz dodać po jednej łyżce z obu rodzajów mąki. Dodając cukier, pamiętaj, że masa, jaką przełożysz biszkopt oraz dodatki, np. marmolada oraz owoce również są słodkie. Przyjęło się, że na jedno jajko przypada 20 g cukru. Te proporcje możesz zmienić lub zastosować zamiennik w postaci stewii, lub ksylitolu.
Wiele osób popełnia błąd podczas pieczenia ciasta i łączy białka, mąkę oraz żółtka z cukrem za pomocą miksera. W ten sposób cenne bąbelki powietrza uciekają, a biszkopt nie wyrasta na odpowiednią wysokość. Kiedy białka zostaną ubite, a żółtka dokładnie zmiksowane z cukrem, należy wszystko stopniowo łączyć z mąką, najlepiej za pomocą drewnianej łyżki lub szpatułki. W ten sposób ciasto będzie wyjątkowo lekkie i puszyste.
Każdy piekarnik jest inny, ale równomierne upieczenie biszkoptu będzie wymagało nastawienie piekarnika na grzałkę góra-dół. Nastaw piekarnik na 160-170 stopni Celsjusza. W tej temperaturze biszkopt piecz przez 30 minut, do suchego patyczka.
Biszkopt może bardzo szybko opaść, jeśli się nie powstrzymasz i będziesz do niego często zaglądać. Otwierając piekarnik, zmieniasz temperaturę w jego wnętrzu. Po upieczeniu pozostaw go na kilka minut i nie wyjmuj go zbyt szybko.
>> Zobacz też: Drożdże świeże i instant – przelicznik
To nie żart! Zapewne twoja mama lub babcia rzucała biszkoptem po upieczeniu. Upuszczenie go z niewielkiej odległości sprawi, że biszkopt nie opadnie i pozostanie na wysokości blachy, w którym go piekliśmy.
Wiele przepisów mówi o tym, by do ciasta dodać odrobinę oleju. Niestety przez to biszkopt staje się ciężki oraz zmienia swoją gęstość. Powstrzymaj się od dodawania oleju do składników i pozostaw go na inne wypieki, np. muffinki.
10. Nie krój biszkopta od razu po wyjęciu z piekarnika
Biszkopt powinien nieco ostygnąć, zanim zaczniesz go kroić. Do krojenia używaj noża do chleba, który jest odpowiednio naostrzony.
Nasz wypiek powinien być miękki i delikatny w smaku. Pamiętaj, by nie smarować formy tłuszczem, ponieważ ciasto musi wspinać się po ściankach blachy. W ten sposób ładnie urośnie.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik