Początek roku to najlepszy czas na podsumowania, przemyślenia i podejmowanie nowych wyzwań. Pomocne przy tym mogą być książki o rozwoju osobistym. Po które warto sięgnąć? Prezentujemy nasze propozycje.
Książki traktujące o samorozwoju w przystępny sposób wyjaśniają, co i jak zmienić w swoim życiu, aby lepiej zarządzać czasem, nauczyć się oszczędzać, poprawić relacje i sposób komunikacji z innymi, wybrać odpowiednią dla siebie życiową ścieżkę czy zadbać o poczucie własnej wartości. Zdaje się, że rynek wydawniczy oferuje tytuły na każde zagadnienie, przez co łatwo się w nich zagubić i mieć wątpliwości, od jakiej pozycji najlepiej zacząć. Przedstawiamy więc listę książek, po które koniecznie musisz sięgnąć!
Tę pozycję można już zaliczyć do klasyków i właśnie od niej warto zacząć swoją przygodę z samorozwojem. Dale Carnegie w jasny sposób przedstawia relacje międzyludzkie i pokazuje, na czym polega skuteczna komunikacja. Książka nauczy nas, jak nawiązywać kontakty nie tylko w życiu prywatnym, lecz także zawodowym. A ta umiejętność w życiu jest niezbędna, bowiem – gdziekolwiek chciałbyś dotrzeć – bez interakcji z innymi się nie obejdzie.
Brian Tracy to znany autor książek z zakresu psychologii sukcesu i rozwoju osobistego. W „Maksimum osiągnięć” nawiązuje do własnej biografii i udziela praktycznych wskazówek, jak pożegnać negatywne, niszczące nas od środka emocje, odnaleźć wewnętrzny spokój i zbudować pewność siebie, która pomoże w osiągnięciu sukcesu. Czytelnicy przyznają, że często wracają do lektury tej książki, nie brakuje w niej bowiem inspirujących treści, które warto sobie przypominać.
Życie w biegu i wszechobecny stres sprawiają, że czasami trudno jest nam się skupić na teraźniejszości. Słynny nauczyciel duchowy Eckhart Tolle odwołuje się do filozofii Dalekiego Wschodu oraz uczy, jak nie rozpraszać się i skupić się na tu i teraz. Przez zmianę swojego dotychczasowego, często chaotycznego sposobu myślenia można osiągnąć wewnętrzny spokój. Ta książka to Twój pierwszy krok do odnalezienia w sobie harmonii.
To kolejna klasyczna pozycja, która mimo upływu czasu nie starzeje się i wciąż jest aktualna. Stephen Covey uświadamia, że zmiany zewnętrzne powinny mieć początek w naszym wnętrzu. Podkreśla przy tym, że samo pozytywne nastawienie – choć również konieczne – nigdy nie wystarczy i potrzebne są konkretne działania. Pożegnanie starych i negatywnych nawyków bywa trudne i czasochłonne, więc Covey prezentuje szereg ćwiczeń umysłowych, które pomogą nam w dotarciu do celu.
Psychoterapeuta Nathaniel Branden zyskał rozpoznawalność dzięki swoim badaniom poświęconym poczuciu własnej wartości. W przedstawionej książce pokazuje, jak analizować swoją samoocenę. Taka analiza powinna być początkiem zmian w postrzeganiu własnej osoby. Pomocne na pewno będą zawarte w publikacji ćwiczenia, których celem jest zbudowanie systematyczności i samodyscypliny.
Zdj. główne: Gülfer ERGİN/unsplash.com