Polecamy
Jak odróżnić alergię od infekcji?
ProfilaktykaUroda i zdrowie

Jak odróżnić alergię od infekcji?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna to bardzo trudny czas dla alergików. Muszą oni wówczas uzbroić się w cierpliwość. Symptomy powodujące alergię są bardzo podobne do tych, z którymi borykamy się przy infekcjach górnych dróg oddechowych i wielu innych. Jak więc odróżnić zwykłą infekcję od reakcji alergicznej naszego organizmu?

Alergia

Alergia to reakcja organizmu, a właściwie naszego układu odpornościowego, na konkretny czynnik zewnętrzny. By chronić się przed jego działaniem, produkujemy przeciwciała, które zwalczają tę substancję. W naszej krwi, po kontakcie z czynnikiem alergennym, krążą przeciwciała. Mają one podjąć walkę w razie kolejnego potencjalnego kontaktu z tą substancją.

Kiedy dochodzi do ponownego zetknięcia z alergenem, organizm znów walczy. Niestety przez to narusza błonę w naszych komórkach. Wówczas wytwarzamy między innymi histaminę. Nasz organizm ogarnia stan zapalny – to przez niego odczuwamy objawy podobne do stanu przeziębienia, z którym przecież również wiążą się kaszel lub podrażnione gardło.

Za główne czynniki powodujące alergię u konkretnej osoby uznaje się uwarunkowania genetyczne, środowisko, w którym żyjemy, czy nasz ogólny sposób funkcjonowania. Co ciekawe, za jeden z powodów alergii uznawana jest też nadmierna higiena. W leczeniu alergii wykorzystywana jest terapia odczulająca, leki sterydowe lub przeciwhistaminowe. 

Infekcja

Z infekcją mamy do czynienia, kiedy atakuje nas wirus lub bakteria. Zarazić się możemy poprzez bezpośredni kontakt z już zarażoną osobą albo po prostu drogą oddechową, czyli wdychając czynnik, który znajduje się w powietrzu.

Wirusy i bakterie powodują niemalże identyczne objawy do tych alergicznych. Łzawiące oczy, ogólne osłabienie i rozbicie, katar i kaszel to kilka podstawowych dolegliwości, które towarzyszą infekcjom. Szczególnie narażeni jesteśmy na wirusowe zakażenia w sezonie zimowym i jesiennym. W odróżnieniu od alergii objawy trwają tu jednak z reguły zaledwie kilkanaście dni.

Lekarstwem są środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe lub tabletki łagodzące uporczywy ból gardła. W aptece farmaceuta poleci nam wiele środków, które producenci nieustannie ulepszają, ponieważ infekcje są powszechnym problemem. W przypadku przeziębienia, którego źródłem jest bakteria, a nie wirus, powinnyśmy udać się do lekarza, aby wprowadził terapię antybiotykową. 

>> Zobacz też: Czy alergię trzeba leczyć?

Jak odróżnić alergię od infekcji?

By odróżnić prawidłowo alergię od infekcji, należy przede wszystkim przeanalizować, czy we wcześniejszych latach w tym samym momencie w roku występowały u nas podobne objawy.

Powtarzalność objawów jest jedną z odpowiedzi na pytanie czy to na pewno alergia. Jeżeli borykamy się od zawsze z nasilonym kaszlem lub łzawiącymi oczami w sezonie wiosennym, to z pewnością jest to znak, że jesteśmy alergikami.

Warto wykonać wtedy testy alergiczne, które dokładnie określą, co jest przyczyną naszej alergii. Objawy, które obserwujemy u siebie po raz pierwszy, szczególnie te występujące z dużym nasileniem, z pewnością świadczą o tym, że nasz organizm jest zainfekowany. Wówczas koniecznie należy zgłosić się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę. 

Warto przeanalizować też same objawy alergii i infekcji, które obserwujemy u siebie. Kaszel, o ile jest suchy i duszący, z reguły oznacza alergię. Mokry kaszel świadczy natomiast o zainfekowaniu organizmu. W zwykłej infekcji katar po kilku dniach sam znika. Ten alergiczny natomiast utrzymuje się długo, jest zdecydowanie bardziej uciążliwy i towarzyszy mu między innymi swędzenie nosa i oczu. 

Infekcje z reguły trwają do dwóch tygodni. Natomiast alergie będą trwały tak długo, jak długo będziemy narażeni na oddziaływanie alergenu na nasz organizm. Temperatura to symptom warty uwagi. Szczególnie jeśli wahamy się, czy doskwiera nam wyłącznie infekcja, czy już alergia. W przypadku infekcji gorączka jest sygnałem, który występuje absolutnie zawsze. Alergiczne reakcje organizmu raczej nie powodują, że temperatura naszego ciała zwiększa się znacząco. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni filtr do wody dla swojego domu?
Jak wybrać odpowiedni filtr do wody dla swojego domu?
Zastanawiasz się, jaki filtr do wody będzie najlepszy dla Twojego domu? Odkryj różne rodzaje filtrów i dowiedz się, jak wybrać ten, który spełni Twoje wymagania.
Pożywne śniadanie – czyli jak zdrowo rozpocząć dzień?
Pożywne śniadanie – czyli jak zdrowo rozpocząć dzień?
W tym artykule przyjrzymy się, jak skomponować zdrowe i pożywne śniadanie, które zapewni nam najlepszy start w dzień.
Jak skomponować idealne wnętrze z fotelami w stylu skandynawskim?
Jak skomponować idealne wnętrze z fotelami w stylu skandynawskim?
Odkryj tajemnice harmonijnego wnętrza w stylu skandynawskim za pomocą dobrze dobranych foteli. Dowiedz się, jak stworzyć przytulną atmosferę dzięki prostym i funkcjonalnym rozwiązaniom charakterystycznym dla stylu skandynawskiego.
Ostatnie wpisy