Białe i zielone szparagi, choć dostępne krótko, są smaczne i bardzo przydatne w jadłospisie. Przygotowanie wymaga jednak odpowiedniej obróbki. Ta zaś zaczyna się na etapie ich sprawnego obierania. Wydaje się, że to bardzo proste, ale odrobina wprawy zdecydowanie się przyda. Oto dobre sposoby.
Zacząć można od tak banalnego argumentu, który przemawia za jedzeniem szparagów, iż białe i zielone warzywa mogą być wspaniałą ozdobą wiosennego talerza. Nie tylko ciekawy wygląd jest ich zaletą – doceniamy je za niską kaloryczność. Przez tę cechę mogą być zjadane przez osoby, które akurat pragną schudnąć.
Szacuje się, że w 100 g produktu występuje tylko 18 kalorii. Dostarczają przy tym organizmowi cennych witamin i minerałów. Krem szparagowy lub tarta szparagowa mogą być ciekawym elementem w jadłospisie. Wyróżniamy trzy rodzaje szparagów:
Czas pozyskiwania tych smacznych warzyw jest bardzo krótki. Najczęściej zaczyna się w połowie kwietnia i trwa maksymalnie do połowy maja. Należy więc się spieszyć z ich przyrządzaniem lub też konserwowaniem np. poprzez mrożenie.
Przede wszystkim szparagi muszą być świeże. Każda z trzech odmian; zielona, biała lub wykwintna fioletowa, będzie najsmaczniejsza zaraz po zebraniu. Sprawdza się to zarówno wizualnie, jak i poprzez przełamanie warzywa i sprawdzenie, czy tryska z niego sok.
Łodygi powinny być przy tym wolne od przebarwień, twarde, główki zaś mocne i zwarte. Dla wielu osób, które wcześniej nie miały kontaktu z tym wspaniałym warzywem, szparagi mogą być trudne w obieraniu i przyrządzeniu.
W przypadku szparagów kwestia ich obierania jest uzależniona od odmiany barwnej. Pewne jest, że dysponując białymi szparagami, musimy poddać je wstępnej obróbce. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa z zielonymi. Najważniejsze jest to, czy są świeże i cienkie. W takim przypadku można pominąć obieranie, bo warzywa są miękkie i przyjazne gotowaniu. Przy ich obróbce trzeba szczególnie dużo uwagi poświęcić dokładnemu myciu. Chodzi zwłaszcza o główkę, w której często kryje się piach. Zielone szparagi należy obrać wtedy, gdy są grube i wyraźnie lekko zdrewniałe, o delikatnie białym odcieniu.
Obieranie białych szparagów nie jest trudnym zadaniem, ale trzeba zachować kilka zasad. Po zakupieniu warzyw trzeba je wyjąć z pudełka i ułożyć na desce do krojenia. Należy odkroić końcówki; najlepiej na wysokości ¼ szparaga. W dalszej obróbce z powodzeniem posłużyć się można skrobaczką do warzyw. Trzymając w ręce warzywo, obieramy je z twardych włókien i skórki. Bez obierania powinna zostać pozostawiona jedynie główka szparaga. Co ciekawe: wiele osób rezygnuje z wyrzucania obierek i zdrewniałych części, bo wykorzystuje je dalej kulinarnie. Mowa przede wszystkim o ugotowaniu z nich aromatycznego bulionu. Ten zaś może stać się bazą dla innych potraw.
Gotowanie szparagów po ich obraniu jest już stosunkowo łatwym zadaniem. Szparagi gotuje się przez 5-6 minut w niewielkiej ilości wody z dodatkiem łyżeczki cukru. Dobrym sposobem jest gotowanie warzyw w pęczku – tak, aby główki wystawały ponad poziom wody. Ich specyfiką jest to, że gotują się szybciej, stąd taki sposób pozwala równomiernie ugotować warzywo.