Polecamy
Jak często powinno się dbać o porządek w domu?
Porady domoweSprzątanie

Jak często powinno się dbać o porządek w domu?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zastanawiasz się ile razy w tygodniu powinno się sprzątać w domu? Zachęcamy zatem do lektury naszego poradnika.

Sprzątanie to dla większości z nas przykry obowiązek stanowiący jednak konieczność, jeżeli chcemy, aby przysłowiowe „cztery ściany” lśniły. Nie można wszak dopuścić do tego, aby domowe porządki całkowicie zawładnęły naszym codziennym życiem. Postaramy się Wam podpowiedzieć jak często powinno się sprzątać poszczególne pomieszczenia i rzeczy w domu, by móc cieszyć się porządkiem, nie tracąc na to całego wolnego czasu.

Bez dobrego planu ani rusz!

Na początek warto rozwiać jeden z często powtarzanych i pokutujących w powszechnej opinii mitów na temat sprzątania. Otóż dom czy też mieszkanie powinno się sprzątać nie tyle często, lecz z odpowiednią regularnością. To właśnie konsekwencja i regularność stanowią klucz do sukcesu pozwalający uniknąć ciągłego bałaganu. W utrzymaniu cykliczności działań pomoże dobry plan.

Harmonogram domowych porządków powinien być dopasowany do naszych możliwości i warunków mieszkaniowych. Zupełnie inaczej będzie wyglądało sprzątanie mieszkania, które dzielimy z pełnymi energii, małymi dziećmi, inaczej zaś małego domku zamieszkanego przez jedną osobę. Podczas układania planu domowych porządków warto uwzględnić odpowiednią ilość czasu dla tych miejsc w domu, w których bałagan najbardziej przeszkadza domownikom. Dodatkowo utrzymanie porządku stanie się o wiele łatwiejsze, kiedy będziemy do niego dobrze przygotowani (wszystkie przybory do sprzątania i preparaty będą zgromadzone w łatwo dostępnym miejscu). Aby jeszcze bardziej zmotywować się do systematyczności i trzymania się wytycznych planu, warto go wydrukować, zawiesić w widocznym miejscu i odhaczać zrealizowane działania. Taka wizualna prezentacja dotychczasowych dokonań z całą pewnością będzie inspirować do dalszego sprzątania.

Jak często powinniśmy dbać o porządek w mieszkaniu?

Odpowiadając najprościej na powyższe pytanie, można stwierdzić, że wtedy gdy uznamy, iż zrobiło się już zbyt brudno. Każdy z nas ma jednak inny próg definiujący co stanowi dla niego zbyt duży bałagan. Przesadne dbanie o porządek i przecieranie tych samych mebli i szafek po kilka razy dziennie to dla większości prosta droga do frustracji, a nie o to przecież tutaj chodzi. Mając na uwadze wspomnianą subiektywność odczuć dotyczących bałaganu w domu, spróbujemy przygotować ogólny poradnik uwzględniający podział na rzeczy i pomieszczenia, które powinno się sprzątać często, raz na tydzień lub też rzadziej.

Co sprzątać w domu na bieżąco?

Jakie rzeczy w domu wymagają od nas sprzątania na bieżąco? Otóż będą to wszystkie urządzenia, z których korzystamy codziennie i które szybko się brudzą. Mowa w głównej mierze o naczyniach, które powinno się umyć zaraz po posiłku lub włożyć je do zmywarki. Oprócz tego zalecamy przetrzeć blaty w kuchni i opróżnić kosz na śmieci, aby nie zalegały w nim resztki powodujące przykry zapach.

Co należy sprzątać codziennie?

Które czynności związane z utrzymaniem porządku w domu powinniśmy natomiast wykonywać codziennie i sprawić by stały się rutyną? Sugerujemy pamiętać o odkładaniu wszystkich rzeczy na swoje miejsce po ich użyciu, wyrzucaniu niepotrzebnych lub zużytych produktów spożywczych, ścieleniu łóżka, odkładaniu ubrań do szafy ( lub do pralki ),aby w domu nie walały się stosy brudnej odzieży. Wprowadzenie w życie tych kilku zasad od razu zaowocuje poprawą sterylności i porządku w domu. To natomiast w konsekwencji sprawi, że pozostałe czynności związane ze sprzątaniem nie będą później aż tak czasochłonne.

Co sprzątać przynajmniej raz w tygodniu?

Oprócz stosunkowo mało wymagających czynności wymienionych w poprzednich akapitach, przynajmniej raz na tydzień trzeba podjąć się nieco trudniejszych zadań związanych z utrzymaniem czystości. Co zatem wchodzi w skład takowej listy? Bez dwóch zdań będzie to odkurzanie i mycie podłóg. W zależności od różnych czynników i pory roku można przyjąć, że w przypadku większości pomieszczeń wystarczy sprzątanie raz na tydzień.

Kolejnym cotygodniowym obowiązkiem powinno być zadbanie o czystą kuchenkę i sprzęt sanitarny. Sprzątanie tych elementów można przyśpieszyć stosując uniwersalne i ekologiczne produkty do usuwania zabrudzeń. Prosta pasta utworzona z połączenia wody i sody oczyszczonej pozwoli skutecznie i szybko pozbyć się zabrudzeń z mikrofalówki, piekarnika, umywalki lub wanny.

Przynajmniej raz w tygodniu powinno się również przetrzeć kurz z szafek i blatów. Czynność tą zalecamy wykonać przed myciem i odkurzaniem (aby resztki kurzu opadły na podłogę i mogły zostać uprzątnięte).

Do cotygodniowych prac mających na celu utrzymanie porządku dokooptować powinno się pranie i prasowanie. Częste pranie to wyższe rachunki za prąd oraz wodę. Radzimy zatem w ramach czystości i oszczędności uruchamiać pralkę wtedy, gdy zapełnimy ją brudną odzieżą do pełna.

Omawiając cotygodniowe czynności warto podkreślić, że wcale nie trzeba ich wykonywać jednego dnia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je odpowiednio rozłożyć, pamiętając po prostu o ich regularnym powtarzaniu. Miej również na uwadze, że częstotliwość tych prac może ulec zmianie w zależności od różnorodnych czynników. Czasami o porządku i odpowiedniej sterylności w łazience trzeba będzie pamiętać praktycznie każdego dnia, ale dokładne, skrupulatne sprzątanie umywalki, toalety i wanny przeprowadzić raz w tygodniu.

Co można sprzątać w domu raz na miesiąc?

Nawet systematyczne dbanie o porządek według opisanych wcześniej wytycznych nie zagwarantuje, że dom będzie w pełni lśnił czystością. Raz na kilka tygodni konieczne są nieco bardziej gruntowne porządki. Dobrą praktyką będzie dokładne sprzątanie każdego pomieszczania co miesiąc (dzięki temu, że wcześniej trzymaliśmy się zasad regularnego sprzątania te ,,wielkie” porządki nie będą aż tak straszne i pracochłonne).

Co miesiąc powinniśmy również pamiętać o zmianie pościeli, wietrzeniu szaf z ubraniami i usunięciu zabrudzeń z okien (w tym ostatnim zadaniu również pomocna okaże się wspomniana wcześniej soda oczyszczona, pozwalająca skutecznie walczyć ze smugami na szybach).

Sprzątanie to nie walka z czasem a własnymi nawykami

Systematycznie dbanie o czysty dom sprawi, że będziemy mogli cieszyć się z pięknego i przytulnego mieszkania. Regularne porządki, które nie zabierają aż tak wiele czasu potrafią przynieść realne, widoczne efekty i poprawić komfort domowników. Wystarczy zmiana swoich przyzwyczajeń i ustalenie pewnej rutyny. Wtedy nie będziesz więcej narzekać, że całe popołudnie zostało zmarnowane na domowe porządki, a efekt włożonej pracy zniknie już następnego dnia.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie kącika relaksu w zaciszu własnego ogrodu – praktyczne porady i inspiracje
Tworzenie kącika relaksu w zaciszu własnego ogrodu – praktyczne porady i inspiracje
Odkryj jak przemienić swój ogród w oazę spokoju i wyciszenia. Praktyczne wskazówki i inspirujące pomysły na stworzenie prywatnego zakątka relaksu.
Nowoczesne gospodarstwo rolne – co ułatwia jego prowadzenie?
Nowoczesne gospodarstwo rolne – co ułatwia jego prowadzenie?
Utrzymanie i prowadzenie gospodarstwa rolnego to bardzo ciężka, ale też satysfakcjonująca i niezwykle potrzebna praca. Podpowiadamy, jak przy pomocy nowoczesnych urządzeń i technologii można ułatwić sobie zarządzanie gospodarstwem i czerpać z niego jak najwięcej korzyści.
Jak ozdobić ściany w mieszkaniu?
Jak ozdobić ściany w mieszkaniu?
Szukasz obrazu, który mógłby zawisnąć w Twoim salonie albo sypialni? Sprawdź, jak wybierać dodatki do mieszkania i domu!
Ostatnie wpisy