Polecamy
Jak czyścić płytę indukcyjną?
Porady domoweSprzątanie

Jak czyścić płytę indukcyjną?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Płyta indukcyjna to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej ludzi. Przede wszystkim jest bezpieczna, ponieważ jest na prąd, a nie na gaz. Dodatkowo trudniej jest się poparzyć, a potrawy gotują się szybciej. Na plus przemawia także nowoczesny, minimalistyczny design, który wpasowuje się w obecne trendy wystroju kuchni. Płyta indukcyjna jest wykonana ze specjalnego szkła lub ceramiki, przez co wszelkie plamy są na niej bardzo widoczne. Na szczęście czyszczenie płyty nie należy do trudnych, a płaska forma i brak zakamarków ułatwiają sprawę. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie zmywać zabrudzenia z płyty indukcyjnej i utrzymywać ją w czystości.

Używaj specjalistycznych środków

W sklepach ze środkami czystości dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia płyt indukcyjnych. Mają one odpowiednio dobrane składniki, które czyszczą wszelkie zabrudzenia. Najlepiej zaopatrzyć się w środki w postaci sprayu, kremu lub mleczka. Wtedy mamy pewność, że zawarte w nich środki ścierające nie uszkodzą powierzchni płyty. Używamy ich, nakładając na miękką ściereczkę, a po wyczyszczeniu dodatkowo przecieramy płytę ręcznikiem papierowym. To gwarancja, że żadne toksyczne drobinki nie zostaną na płycie, a przy okazji jeszcze ją polerujemy.

Należy zrezygnować ze żrących środków czyszczących z dodatkiem chloru lub łatwopalnych substancji. Powierzchnia płyty jest delikatna, więc mogłaby ulec uszkodzeniu. To samo tyczy się drucianych gąbek, szczotek i innych rysujących powierzchnię akcesoriów – używamy tylko miękkich ściereczek. Ciekawą wskazówką jest zmywanie nieinwazyjnych plam na bieżąco płynem do mycia okien. Po wystygnięciu płyty, ale zanim jeszcze plamy wyschną, psikamy ją takim płynem i przecieramy ściereczką. Należy także pamiętać, żeby podczas sprzątania płyta była zawsze wyłączona!

Systematyczność to podstawa!

Plamy najlepiej czyścić na bieżąco. Jeżeli nie będziemy doprowadzać do zasychania i nawarstwiania się plam, to łatwiej będzie je zmyć. Dlatego poleca się ścieranie plam zaraz po wystąpieniu zabrudzenia. W takich wypadkach wystarczy sama ściereczka nasączona wodą. Im mniej substancji będzie miało kontakt z powierzchnią płyty, tym dłużej będzie nam ona służyć. Oczywiście płyta musi być wyłączona. Zmywanie plam na gorącej płycie mija się z celem, bo użyte środki mogą dodatkowo przywrzeć do jej powierzchni.

Co w przypadku roztopionego plastiku na płycie indukcyjnej?

Każdy może się zapomnieć i położyć plastikowe naczynie na płycie indukcyjnej. Jeśli plastik się roztopi i przywrze do płyty jedyną nadzieją w takiej sytuacji jest skrobaczka do płyt indukcyjnych. Należy niezwłocznie wyłączyć płytę i zdjąć z niej wszystkie naczynia. Chroniąc dłonie rękawicami kuchennymi, szybko powinniśmy zeskrobać plastik. Resztki zabrudzeń zmywamy po ostygnięciu płyty. Nie wolno gotować, dopóki cały plastik nie zostanie usunięty – spowoduje to ponowne roztapianie się i przywarcie plastiku do płyty i naczyń oraz unoszenie się szkodliwych substancji w powietrzu.

Domowy sposób na czyszczenie płyty indukcyjnej

Domowym i tanim sposobem na czyszczenie płyty indukcyjnej jest użycie sody i octu. Do czyszczenia płyty nie miesza się tych składników, gdyż powstała w reakcji piana nie usunie skutecznie zabrudzeń. Aby z powodzeniem usunąć plamy, należy postępować według poniższego schematu:

  • spryskujemy płytę octem, odczekujemy chwilę i przecieramy wilgotną szmatką;
  • posypujemy całą powierzchnię płyty sodą oczyszczoną, kładziemy na niej mokry ręcznik lub szmatkę i pozostawiamy na ok. 15 minut;
  • kolejnym krokiem jest polerowanie powierzchni płyty za pomocą ręcznika i sody. Jeśli zabrudzenia od razu nie zejdą, powtarzamy czynność;
  • na koniec spryskujemy jeszcze raz powierzchnię płyty octem i polerujemy ściereczką do uzyskania pożądanego połysku.

Ten sposób jest czasochłonny, ale oszczędza pieniądze i przy okazji używamy ekologicznych, przyjaznych dla środowiska składników, które nie są szkodliwe dla ludzi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Funkcje i zalety lameli
Funkcje i zalety lameli
Poznaj wszystkie z nich i przekonaj się, że zastosowanie tego rodzaju elementów ozdobnych okaże się znakomitym rozwiązaniem!
Jak dobrać wózek dziecięcy i na co zwracać uwagę?
Jak dobrać wózek dziecięcy i na co zwracać uwagę?
Wózek dziecięcy to istotny i często również bardzo kosztowny element wyprawki dla niemowlaka, którego zakup nie powinien być kwestią przypadku.
Tworzenie własnych ozdób na świąteczny stół – krok po kroku
Tworzenie własnych ozdób na świąteczny stół – krok po kroku
Wyjątkowe, ręcznie robione dekoracje na świąteczny stół? Odkryj nasze kreatywne i praktyczne porady, które pozwolą Ci w pełni cieszyć się magiczną atmosferą Świąt.
Ostatnie wpisy