W najbardziej klasycznej wersji naleśniki robimy z mąki pszennej. Jednak mąka mące nierówna i nie każdy jej typ nadaje się do tego dania. Sprawdzamy, z jakiej mąki wyjdą najpyszniejsze naleśniki.
Mąka pszenna jest zdecydowanie najpopularniejszą, a przez to najczęściej wykorzystywaną. Tradycyjne przepisy na naleśniki również zakładają wykorzystanie tego rodzaju mąki. Mąka pszenna, jak wskazuje sama nazwa, jest produkowana z ziaren pszenicy, które się rozdrabnia. Zawiera gluten, dzięki któremu ciasto jest spulchnione, elastyczne i nie rozpada się. Typy opisywanej mąki, określane niejasnymi dla wielu numerami, rozróżnia się na podstawie stopnia oczyszczenia zbóż. Zagadkowe numery oznaczają stopień przetworzenia i zmielenia ziaren.
Do naleśników najlepiej nadaje się mąka pszenna typu 450, 500 oraz 550. Na sklepowych półkach możemy znaleźć ją pod nazwami: mąka tortowa lub krupczatka. Dzięki tym konkretnym typom mąki naleśniki nie rozpadają się podczas smażenia i wychodzą jasne, lekkie i puszyste. Można podawać je ze słodkimi lub wytrawnymi dodatkami.
Tak jak wspomniano, mąka pszenna charakteryzuje się zawartością glutenu i z tego względu nie może być spożywana na przykład przez osoby cierpiące na nietolerancje pokarmowe i będące na diecie bezglutenowej. Nie oznacza to jednak, że takie osoby muszą zrezygnować z naleśników. Wręcz przeciwnie – mogą modyfikować tradycyjny przepis przy wykorzystaniu innych rodzajów mąk. Sprawdziliśmy, z której jeszcze mąki warto usmażyć naleśniki.
Delikatna i bezglutenowa mąka ryżowa przypomina w konsystencji tradycyjną mąkę pszenną. Będzie najlepszą dla niej alternatywą podczas smażenia naleśników. Co ciekawe, można przygotować ją samodzielnie w domu, z białego bądź brązowego ryżu. Naleśniki z mąki ryżowej są delikatne i dosyć neutralne w smaku, dzięki czemu można przygotowywać je ze słodkimi, jak i słonymi dodatkami.
Kolejny rodzaj mąki bezglutenowej. Otrzymujemy ją z ziaren gryki, przez co w jej smaku da się wyczuć aromat kaszy gryczanej. Ze względu na charakterystyczny posmak naleśniki z mąki gryczanej najlepiej podawać z wytrawnym farszem. Można także wymieszać ją z mąką pszenną.
Otrzymuje się ją ze specjalnej odmiany pszenicy, która zawiera „dobry” gluten. Ciasto z mąki orkiszowej jest kleiste i trudno z niego przygotować cienkie naleśniki. Jeśli nie wymieszamy orkiszowej z inną mąką, zamiast naleśników wyjdą nam placki. W smaku jest neutralna, więc dobrze komponuje się ze słodkimi farszami i dodatkami.
Mąka bezglutenowa wytwarzana z ziaren kukurydzy. Jest bogata w magnez, potas i selen, a także w błonnik i witaminy A, B i E. Często wykorzystuje się ją w daniach kuchni meksykańskiej, na przykład placków tortilli. Naleśniki z mąki kukurydzianej mają charakterystyczny żółty kolor i dosyć neutralny smak, dzięki czemu świetnie łączą się zarówno ze słodkimi, jak i słonymi farszami.
Nie jest tak popularna jak kasza jaglana, ale warto po nią sięgnąć. Jest wytwarzana z ziaren prosa, a więc bezglutenowa. Stosuje się ją często w kuchni azjatyckiej, więc sprawdzi się w przypadku dań orientalnych. Naleśniki z mąki jaglanej są o wiele mniej kaloryczne od tych z mąką pszenną.
Zdj. główne: RitaE/pixabay.com