Polecamy
Drzemka w ciągu dnia – ile powinna trwać i czy jest zdrowa?
ProfilaktykaUroda i zdrowie

Drzemka w ciągu dnia – ile powinna trwać i czy jest zdrowa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Brak energii w ciągu dnia jest problemem, z którym zmaga się wiele osób. Często zamiast posłuchać swojego organizmu i odpocząć, wypijamy kolejne espresso. Jak zamiast tego zaradzić zmęczeniu za pomocą drzemki? Ile powinna trwać ta prawidłowa?

Drzemka zdecydowanie pozwala na zwiększenie naszej wydajności w ciągu dnia. Zawroty głowy ustępują, a Ty mimo bezsennej nocy będziesz w stanie zrobić wiele rzeczy. Systematyczna drzemka pomoże Ci zredukować ilość stresu oraz przyczyni się do sprawniejszej pracy mózgu.

Ile powinna trwać drzemka w ciągu dnia?

Najważniejsze, by drzemki były systematyczne i miały miejsce w tych samych godzinach. Drzemka, która przyniesie Ci najwięcej korzyści, powinna trwać nie więcej niż 20 minut. Drzemki trwające powyżej 5 i nie mniej niż 15 minut to porcja energii na najbliższe godziny. 

Natomiast jeśli pozwolisz sobie na sen trwający ponad 30 minut, możesz po tym czasie odczuwać dyskomfort, ospałość oraz apatię. Drzemka w dzień ma sprawić, by Twój mózg zaczął funkcjonować jak po porannym przebudzeniu. Z pewnością nie zaburzy Twojego snu nocnego, a zdecydowanie wpłynie korzystnie na poziom odczuwanego stresu.

Odpoczynek zaleca się w momencie wolnym od zajęć, jednak nie po godzinie 18:00. Jeśli Twoja drzemka będzie trwała pół godziny, zapadniesz w fazę głębokiego snu, co przyczyni się do późniejszej ospałości. Poobiednia drzemka trwająca dwa razy dłużej od zalecanej zafunduje Ci zmęczenie do końca dnia. Jeśli borykasz się z bezsennością, zbyt długie drzemki w ciągu dnia mogą przysporzyć Ci problemów przy okazji nocnego zasypiania. 

Jakie korzyści daje drzemka w ciągu dnia?

Drzemka to przede wszystkim zwykły sen, jednakże znacznie krótszy od normalnego snu w nocy. 

Dlaczego warto się na nią zdecydować?

  • minimalizuje poziom stresu,
  • zmniejsza ilość niezbędnego snu w nocy,
  • dodaje energii w ciągu dnia i polepsza samopoczucie,
  • ułatwia zapamiętywanie, poprawia kreatywność oraz pomaga regenerować komórki ciała,
  • reguluje wydzielanie hormonów,
  • minimalizuje ryzyko wystąpienia zawału serca, cukrzycy, udaru czy nadciśnienia we krwi,

W jakich godzinach najlepiej drzemać?

Drzemkę najlepiej odbyć przynajmniej 6 godzin od porannego przebudzenia. Odstęp pomiędzy kolejnym długim snem a drzemką powinien wynosić około 4 godziny.

Jeśli w planach masz pobudkę o godzinie 7.00, a pójście spać planujesz na 23.00 to najkorzystniejszym wyborem będzie drzemka w godzinach 13.00–19.00.

Do tej czynności najlepiej sprawdzi się pomieszczenie z dobrą cyrkulacją powietrza, umieszczone w cieniu. Przygotuj sobie koc i poduszkę oraz nie zapomnij o nastawieniu budzika.

Naucz się wstawać w momencie, w którym słyszysz budzik. Przeciąganie drzemki nie wpłynie korzystnie na Twoje samopoczucie, a tylko spotęguje zmęczenie. Jeśli masz problem z obudzeniem się, z pomocą przyjdzie Ci obmycie twarzy w chłodnej wodzie, oraz wykonanie kilku ćwiczeń zaraz po przebudzeniu.

Niektórzy twierdzą, że przed drzemką warto wypić filiżankę kawy, by po przebudzeniu mózg dostał więcej energii do działania. Kofeina zaczyna działać dopiero po 15–20 minutach, czyli dokładnie tyle, ile powinna trwać drzemka. Jeśli zastosujesz się do tych rad, Twój organizm z pewnością będzie zregenerowany i wypoczęty.

Zdjęcie główne: bruce marsHire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy okap może się łączyć automatycznie z płytą?
Czy okap może się łączyć automatycznie z płytą?
Jak działa taki sprzęt? Podpowiadamy!
Budujesz dom? Sprawdź najlepsze zmiękczacze wody do domu jednorodzinnego
Budujesz dom? Sprawdź najlepsze zmiękczacze wody do domu jednorodzinnego
Twarda woda jest sporym problemem. Pozostaje po niej kamienny osad. On z kolei zapycha instalacyjne przewodu, utrudnia utrzymanie w czystości wyposażenia łazienkowego oraz kuchennego, niszczy domowe AGD, a także szkodzi włosom i cerze.
Sekretarzyk czy biurko? Co lepiej sprawdzi się w domowym gabinecie?
Sekretarzyk czy biurko? Co lepiej sprawdzi się w domowym gabinecie?
Urządzacie właśnie swój wymarzony kącik do pracy i szukacie mebli do domowego gabinetu?
Ostatnie wpisy